Stresle, Endişeyle ve Bipolar Bozuklukla Başa Çıkmanın Yolları

Stresle, Endişeyle ve Bipolar Bozuklukla Başa Çıkmanın Yolları

Endişe, bipolar bozukluğun sıkıntı yaratan pek çok belirtisinden biridir.

Bipolar bozuklukta duygu durumunda dalgalanmaların olması huzursuzluğa ve endişeye neden olabilir. Depresyon ve mani nöbetleri geçirmek, bu iki aşama sırasında kontrolü sürdürmek ve dengeyi kurmak zor olduğundan endişeye neden olabilir.

Genellikle bir arada çalışılmasa da, birkaç çalışmada bipolar bozukluğu olan kişilerin %60’ında kaygı bozukluğu (anksiyete) da olduğu belirtilmiştir. 2004 yılında yapılan bir çalışmada, bipolar bozukluğu olan hastaların %30’unda panik atak yaşandığı gösterilmiştir.

Stres ve endişe, genellikle bipolar bozukluğun belirtileri olarak ortaya çıkabilir ve kişiye duygusal ve zihinsel anlamda daha fazla yük bindirebilir. Stresin daha fazla endişe yaratmasına izin vermek maninin ve depresyonun daha çok yaşanmasına neden olacaktır.

Stres kaçınılmazdır. Bugünkü toplum, çalışmanızı gerektiriyor ve bu oldukça büyük bir endişe sebebi. Daha büyük bir endişe sebebi olan para kazanmak ise vaktinizi alarak istediğiniz şeyleri yapmanızı engelliyor.

İş, para, vakit ve ilişkiler insanların her gün en çok yüzleştiği stres kaynaklarıdır. Stresi yok etmek ve endişeyi hayatınızdan uzaklaştırmak mümkün olmasa da stresli olaylara karşı tepkinizi değiştirebilirsiniz.

Hayatınızdaki stresi ve endişeyi azaltmanın yolları:

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...