Stresle Savaşan 9 Besin

Stresle Savaşan 9 Besin

Gerginlik ve stresin yemek düzenimizi bozduğunu çok kereler fark etmişizdir. Peki, bu etki-tepkiyi tam tersine çevirmeye ne dersiniz? Doğru besinlerle huzursuzluk ve huzursuzluğun sebep olduğu semptomlardan kurtulabiliriz.

Stresle Savaşan Besin

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Strese İyi Gelen Besinler

Bitter çikolata, light süt, yulaf ezmesi, somon balığı, ceviz, ayçiçeği çekirdeği, ıspanak, yaban mersini, papatya çayı tüketerek stresten kurtulmanız mümkün olabilir.

Stres den Neden Uzak Durmalıyım?

Ama stresin vücudunuz için fiziksel anlamda da zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Bazı uzmanlar stresin obezite ve yüksek tansiyon kadar vücuda zararlı olduğuna inanıyor.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Stres günlük hayatımızın bir parçasıdır. Bir parça stres gerektiğinde motive edici, enerji verici, heyecan sağlayan olumlu etkilere sahiptir. Önemli olan stresin sizi değil sizin stresi yönetebilme kabiliyetidir.

1 Bitter Çikolata

Bitter Çikolata sakinleştirici etkisi herkesçe kabul gören flavonoid ve ruh halinizi pozitif yönde etkileyen fenetilamin maddeleri içermesi sebebiyle sizi daha mutlu bir insan yapıyor. Kakao yüzdesi daha fazla olan çikolataları tercih edin, etkisini daha güçlü hissedin.

2 Light Süt

Meğer bir bardak ılık sütün sakinleştirici etkisi varmış. Bir araştırmaya göre günde 4 bardak süt içen kadınlar, bir bardak süt içen kadınlara göre stresin sebep olduğu PMS semptomlarına çok daha az yakalandılar.

3 Yulaf Ezmesi

Karbonhidratlar, vücudun mutluluk verici seratonin hormonu üretmesini sağlar. Muhtemelen bu yüzden çoğumuz endişeli ve stresli olduğumuzda yemek yemek istiyoruz. İşte tam bu noktada sağlıklı karbonhidrat kaynaklarını seçmek çok önemli. Yulaf ezmesi yüksek oranda lif içeriyor. Bu da vücudun onu yavaş ve sağlıklı bir şekilde sindireceği anlamına geliyor. Vücut bu süreçte seratonin salgılamaya devam edecek ve siz de kendinizi daha uzun süre iyi hissedeceksiniz. Bir yandan da kandaki şeker oranın hızlı yükselmesine karşı kendinizi korumuş olacaksınız.

4 Somon Balığı

Araştırmalar somon balığında yüksek oranlar bulunan omega 3 yağ asitlerinin seratonin seviyesini yükselterek stresi azalttığını gösteriyor. Omega 3 açısından zengin bir diyet endişe hormonları kortizol ve adrenalin üretimini en aza çekiyor.

5 Ceviz

Yüksek adrenalin seviyesine bağlı olarak kalbi çok çalışan kişilerde tansiyonu düşürmeye yarayan ceviz aynı zamanda güçlü bir antioksidan. ABD İlaç ve Gıda Dairesi günde en az birkaç tane ceviz yenilmesini öneriyor.

6 Ayçiçeği Çekirdeği

İyi bir folik asit kaynağı olan çekirdek mutluluk verici bir beyin kimyasalı olan dopamini üretimine yardımcı olur.

7 Ispanak

Ispanak gibi magnezyum açısından yeşil sebzeler vücudun strese karşı tepkisini artırarak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

8 Yaban Mersini

Yaban Mersini içerdiği antioksidanlar sayesinde kortizon gibi stres hormonlarının etkisini yok ediyor.

9 Papatya Çayı

İçerdiği flavonoid sayesinde yatıştırıcı etkisi olan Papatya Çayı rahatlamanızı ve düzenli bir uyku uyayabilmenizi sağlar.

Yorumlar (1)

  1. Murat Inal

    Çikolata kısmını fazla kaçırmıışımmmmm

Sonraki yazı yükleniyor...