String Testi (Entero-test) Hangi Durumlarda İstenir?

String Testi (Entero-test) Hangi Durumlarda İstenir?

Entero Test Nedir? Entero test, ince bağırsağın üst kısmındaki parazitlerin varlığını saptamak için kullanılan bir test türüdür. Bu parazitler bağırsaklara bir kez yerleştikten sonra sizden beslenerek çoğalırlar.

Entero Test Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Entero test bağırsaklarda parazitlerin varlığını incelemek için yapılır. Test hiçbir anormallik göstermiyorsa midenizdeki rahatsızlık ve yaşandığınız diğer belirtiler bağırsak parazitlerinden kaynaklanmıyor demektir.

Pozitif Sonuç Nedir?

Test sonuçlarının pozitif olması bağırsak parazitlerinin varlığını gösterip parazitin türünü de belirtir. Böylece doktorunuz sizin için en uygun tedaviye karar verebilir. 

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Midenizden yada bağırsaklarınızdan yaşadığınız sıkıntılar için İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir. Uygun görüldüğü takdirde entero testi bu doktorlar tarafından istenir.

Entero Test

Anormal test sonuçları, sisteminizde Giardia intestinalis ya da başka parazitlerin olduğu anlamına gelir.

Parazitler, şu belirtilere yol açabilir:
Bulantı
Kusma
İshal
Mide ekşimesi
Diğer sindirim sorunları

Bağırsak Parazitlerinin Nedenleri Nelerdir?

Bağırsak parazitleri, çok az bir dışkı kalıntısı bile ağza geldiğinde yayılır. Şu şekilde bulaşabilir:

!Şuralarda bulunabilecek kirlenmiş suyun veya yiyeceklerin sindirilmesi:

  • Yüzme havuzlarındaki, göllerdeki, nehirlerdeki, göletlerdeki ve akarsulardaki kirlenmiş suların içilmesi
  • Bir kişinin ya da hayvanın dışkısına temas etmiş bir şeyin yutulması
  • Pişirmemiş kontamine olmuş yiyeceklerin yenmesi
  • Enfeksiyon taşıyan birinin dışkısıyla kirlenen oyuncak, banyodaki yüzeyler, bebek alt değiştirme masası ya da kirli bebek bezleri gibi yüzeylere dokunmak ve sonrasında gözlerinize, ellerinize veya yemek yemek için kullanacağınız eşyalara dokunmak
  • Parazitlerin daha yaygın olduğu ülkelere gitmek

!Bebek bezi değiştirmek

!Oral ya da anal seks

Bağırsak Parazitlerinin Türleri

Kimlerin Entero Test Yaptırması Gerekir?

Mideniz bozulduysa, ishal ya da kusma yaşıyorsanız ve kamp, yurt dışı seyahati veya sizi bağırsak parazitleri için risk altında bırakacak aktiviteler yapıyorsanız doktorunuzun bu duruma parazitlerin yol açtığını görmek için test yapması gerekir. Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan ilk test genellikle dışkı tahlilidir. Laboratuvarda parazitler için incelenmek üzere bir ya da birden çok örnek vermeniz gerekebilir.

Dışkı örneği testi negatif gelse bile parazit enfeksiyonu belirtileri gösterebilirsiniz. Bu durumda doktorunuz entero test ister. Doktorlar genellikle giyardiyaz ya da diğer üst bağırsak parazitlerinin varlığından şüphelendiklerinde entero test isterler.

Entero Test Sırasında Ne Olur?

Entero test, mideden daha yeni geçip ince bağırsağın üst kısmına gelen örnekleri incelemek için kullanılır. Bu örnekler mikroskop altında incelenerek parazitlerin varlığı kontrol edilir.

Testin öncesinde 12 saat boyunca bir şey yememeniz ve içmemeniz istenebilir. Test sırasında ise multivitamin takviyelerine benzer jelatin bir kapsül içmeniz gerekir. Bu kapsülün içinde, aşağı inmesine yardımcı olması için naylon ipten oluşan bir makara ve ağırlık bulunur.

Hap aşağı indikten sonra doktorunuz yaklaşık 4 saat boyunca arkanıza yaslanıp rahat bir şekilde oturmanızı tavsiye eder. Çocuklar testin bu kısmında genellikle uyurlar. Dinlenirken sindirim sisteminiz doğal bir şekilde kapsülü çözer ve içindeki makarayı ortaya çıkarır. Bu sırada ip, parazitler de dâhil olmak üzere midenizde ve ince bağırsağınızda bulunan maddeleri toplar.

Belli bir süre geçtikten sonra ip midenizden çekilir, güvenli bir kaba koyulup bir saat içinde inceleme için laboratuvara gönderilir.

Test Herhangi Bir Komplikasyona Yol Açar mı?

Entero test, oldukça güvenlidir ve nadiren komplikasyonlara yol açar. Ancak, kapsüle ip bağlı olduğundan biraz rahatsızlık verebilir. Bu durum size tuhaf gelebilir ya da kapsülü yutmakta zorlanabilirsiniz.

Ayrıca, ip geri çekilirken kusma refleksi hissedebilir ya da kusabilirsiniz. Ancak, ip oldukça küçük ve incedir. Bu nedenle, yukarı çıkarken size zarar vermez. Doktorunuz ipi hızlı bir şekilde çıkaracağından bu his çok uzun sürmeyecektir. Nadiren de olsa, ip geri çekilirken yüzeysel yaralanma ya da kanama yaşanabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...