Subakut Tiroidit: Tedavi Edilmediğinde…

Subakut Tiroidit: Tedavi Edilmediğinde…

Subakut Tiroidit Nedir? Tiroidit, tiroitlerin iltihaplanmasıdır. Tiroit bezi, boynun önünde bulunur ve çeşitli hormonları salgılar. Bu hormonlar, metabolizmanın düzenlenmesini ve yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Ayrıca korku, heyecan ve zevk alma gibi fiziksel ve duygusal tepkilerde de önemli rol oynar. Tiroidit, tiroit iltihaplandığında görülen bir grup bozukluktur. Tiroidit türlerinin çoğu genellikle hipertiroidizm ya da hipotiroidizme neden olur. Hipertiroidizm, tiroitlerin aşırı aktif olduğu ve çok fazla hormon ürettiği bir hastalıktır. Hipotiroidizm ise tiroitlerin az çalıştığı ve yeterli hormonu üretemediği durumdur. Bu durumların her ikisi de kiloda değişikliklere, anksiyeteye ve yorgunluğa neden olabilir.

Subakut Tiroidit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Subakut tiroidit, tiroiditin nadir görülen ve tiroitte ağrıya ve rahatsızlığa neden olan bir türüdür. Bu durumu yaşayan kişiler, hipertiroidizm belirtileri ve daha sonrasında hipotiroidizm belirtileri gösterirler.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Subakut tiroiditinizin olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuzdan randevu alın. Hastalığın erken teşhisi ve tedavisi kalıcı hipotiroidizm yaşanmasını önleyebilir.

Tedavi Edilmediğinde...

Genellikle geçici olsa da subakut tiroidit tedavi edilmediğinde kalıcı komplikasyonlara neden olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tiroidit için Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları (Dahiliye) bölümlerine gidilir.

Subakut Tiroiditin Nedenleri ve Risk Faktörleri

Tiroiditin diğer formlarının aksine, subakut tiroiditin viral enfeksiyonlarla ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Virüse tepki olarak tiroit bezi şişer ve hormon üretimini engeller. Bu durum iltihaplanmaya ve çeşitli belirtilere yol açar.

Subakut tiroidit, aynı yaştaki erkek grubuna göre 40 – 50 yaş aralığındaki kadınlarda daha sık görülür. Genellikle grip ya da kabakulak gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra yaşanır.

Subakut Tiroiditin Belirtileri

Tiroiditin diğer türlerinin aksine, subakut tiroidit tiroit bezinde ağrıya neden olur. Bazı durumlarda bu ağrı boyna, kulaklara ya da çeneye yayılabilir. Tiroidiniz şişebilir ve dokunamayacak kadar hassaslaşabilir.

Ağrının yaygın bir şekilde 1 ila 3 ay boyunca devam ettiğini belirtiyor.
Subakut tiroiditin diğer belirtileri:
Ateş
Yorgunluk
Zayıflık
Ses kısıklığı
Yutkunmakta zorlanma

Hipertiroidizmin Belirtileri

Pek çok kişi, subakut tirodizmin ilk aşaması olarak hipertiroidizm yaşar.

Bu aşamada hastalığın belirtileri arasında şunlar bulunur:
Asabiyet
Anksiyete
Huzursuzluk
Odaklanmada güçlük çekme
İshal
Ani kilo kaybı
Hızlı ve düzensiz kalp hızı
Aşırı terlemeye neden olan vücut ısısının aşırı artması
Titreme

Hipotiroidizmin Belirtileri

Hastalık ilerledikçe ikinci aşamada genellikle hipertiroidizm yerini hipotiroidizme bırakır.

İkinci aşamadaki belirtiler arasında şunlar bulunur:
Yorgunluk
Saç dökülmesi
Soğuk intoleransı
Kabızlık
Ani kilo kaybı
Regl dönemlerinin ağır geçmesi
Depresyon

Subakut tiroiditin ilk aşaması üç aydan az sürer. İkinci aşaması ise 9 ila 15 ay sürebilir.

Subakut Tiroiditin Türleri

Dört farklı subakut tiroidit bulunur:

Subakut Tiroiditin Türleri Nedir?
Subakut Granülomatoz Tiroidit: Bu tür, subakut tiroiditin en yaygın görülenidir. Genellikle viral enfeksiyonlar neden olur.
Postpartum Tiroidit:  Bu hastalık, kadınlarda doğum yaptıktan bir yıl sonra görülür ve genellikle 18 ay sonra geçer. Bu tiroidit türünü yaşayan kadınlarda genellikle iltihaplanmaya neden olan bağışıklık sistemi rahatsızlığı olduğu düşünülür. Belirtiler, hipertiroit belirtilerinin gelişmesi ve sonrasında hipotiroit belirtilerinin görülmesi şeklinde iki aşamalı olarak ortaya çıkar.
Subakut Lenfotik Tiroidit:  Bu hastalık, postpartum döneminde ortaya çıkar. Hipertiroit belirtileri genellikle doğumdan sonraki üç ay kadar erken bir sürede ortaya çıkarken hipotiroit belirtileri aylar boyunca devam edebilir.
Palpasyon Tiroidit:  Bu hastalık, tiroit foliküllerinde ameliyattan ya da tiroitlerin sürekli muayene edilmesiyle mekanik bir manipülasyondan dolayı hasar oluştuğunda görülür.

Tüm subakut tiroidit türleri benzer belirtilere yol açıp bu hastalıkların öncesinde hipertiroit yaşanır. Buradaki önemli fark, türlerin oluşma nedenidir.

Subakut Tiroidit Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz, tiroit bezinin genişlediğini veya iltihaplandığını anlamak için boynunuzu muayene eder. Muayene sırasında belirtilerinizi ve sağlık geçmişinizi sorar. Doktorunuz, üst solunum yolunda viral enfeksiyon geçirdiyseniz subakut tiroiditi kontrol edecektir.

Doktorunuz, subakut tiroidit teşhisi yapabilmek için kan testi isteyebilir. Bu testle kanınızdaki bazı hormonların seviyeleri kontrol edilir. Özellikle tiroit hormonu ya da serbest T4 ve TSH hormonlarının seviyeleri ölçülür. Serbest T4 ve TSH seviyeleri, iç geribildirim döngüsü denilen şeyin bir parçasıdır. Bunlardan biri yüksek olduğunda diğeri düşük olmalıdır.

Kan testinin sonuçları hastalığın aşamasına bağlıdır. Başlangıç aşamasında serbest T4 seviyesi yüksekken TSH seviyesi düşük olur. İlerleyen aşamalarda ise TSH seviyesi yüksekken T4 seviyesi düşük olabilir. Her iki hormon seviyesinin düşük olması subakut tiroiditi işaret eder.

Subakut Tiroiditin Tedavisi

Subakut tiroidit teşhisi konulduysa doktorunuz ağrıyı azaltmak ve iltihaplanmayı kontrol altına almak için ilaç verir. Bazı durumlarda, bu tedavi subakut tiroidit için verilecek tek tedavidir.

Verilebilecek ilaçlar:

İlaçlar
Nonsteroidal Antienflamatuvar İlaçlar: Aspirin ve ibuprofen gibi ilaçlar iltihaplanmayı azaltmak için kullanılabilir. Bunun sonucunda, daha az ağrı hissedersiniz. Asetaminofen (Tylenol), tiroiditin neden olduğu iltihaplanmayı azaltmadığından o kadar etkili değildir.
Kortikosteroidler:  Kortikosteroidler, nonsteroidal antienflamatuvar ilaçlar şişliği azaltmak için etkili olmadıklarında kullanılırlar. Prednizon, subakut tiroiditi tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir kortikosteroiddir. Doktorunuz başlangıç olarak 15 – 30 miligram verip 3 – 4 hafta içerisinde yavaşça dozu azaltabilir.
Beta blokerler: Doktorunuz, hipertiroidizm ilk aşamalarındaysa beta bloker verebilir. Bu ilaçlar tansiyonu ve nabız düşürüp, anksiyete ve düzensiz kalp ritmi gibi bazı belirtileri hafifletebilir.

Hipertiroidizmin tedavisi, hastalığın başlangıcında önemlidir. Ancak, hastalığınız ikinci aşamaya ilerlediyse yardımcı olmayacaktır. Hastalığın ilerleyen aşamalarında hipotiroidizm yaşayabilirsiniz. Bu durumda, vücudunuz üretmediğinden hormonların yerine geçmesi için levotiroksin kullanabilirsiniz.

Subakut tiroiditin tedavisi genellikle geçicidir. Doktorunuz, hastalığınızın tedavisi için verdiği ilaçları bir süre sonra bıraktıracaktır.

Subakut Tiroiditin Önlenmesi ve Hastalığın Sonucu

Subakut tiroiditin nedenleri tam olarak bilinmediğinden bu hastalığı önlemek için de açık bir yöntem bulunmamaktadır. Hastalığın kendini tekrarlaması yaygın görülen bir durum değildir.

Çoğu vakada, subakut tiroidit herhangi bir uyarı göstermeden kendiliğinden iyileşir. Hastalığın ilerleyişi, tiroit bezindeki hasarın boyutuna bağlıdır. Çok fazla hasar oluştuysa, kalıcı tiroit sorunları yaşayabilirsiniz. Bu durumda, sürekli tıbbi tedavi almanız gerekebilir.

Subakut Tiroidit Hastalığının İlerleyişi

Subakut tiroiditin belirtileri genellikle 12 ila 18 ay içinde düzelir. Bazı durumlarda ise hipotiroidizm kalıcı olabilir. Amerikan Tiroit Derneği(American Thyroid Association), subakut tiroiditi olan kişilerin yaklaşık olarak %5’inde hipotiroidizm görüldüğünü belirtmektedir. Kalıcı sağlık sorunlarına son derece nadir rastlanır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...