Subaraknoid Kanama: Bir An Önce 112 Acil Servisi Aramalısın!

Subaraknoid Kanama: Bir An Önce 112 Acil Servisi Aramalısın!

Subaraknoid Kanama Nedir? Subaraknoid kanama beyin ve beyni örten dokular arasındaki subaraknoid boşluk olarak bilinen yerde kanamanın olması anlamına gelir. Subaraknoid boşluk, beyin omurilik sıvısının dolaştığı alandır ve beyninizi yaralanmalar sırasında yastık gibi davranarak korumaktan sorumludur. Bu bölgede kanamanın olması komaya, felce ve hatta ölüme yol açabilir. Bu durum çok hızlı bir şekilde genellikle kafa travmasının sonucunda görülür. Bu hayati risk oluşturan durum oldukça nadir görülür. Beyin Anevrizması Derneği (Brain Aneurysm Foundation)’ne göre, subaraknoid kanama acil servisi ziyaret eden kişilerin %0.01 ila %0.08’i arasında görülür.

Subaraknoid Kanama Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Subaraknoid kanama bir an önce müdehale edilmesi gereken ölüme neden olabilecek ciddi bir durumdur.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hayatta kalmak için yapılması gereken en önemli şey tıbbi müdahaledir. Subaraknoid kanama geçiren biri varsa bir an önce 112 acil servisi aramalısınız.

Dipnot:

Ne kadar erken tıbbi tedavi ararsanız hayatta kalma oranınız o kadar artacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Subaraknoid kanama durumunda acilen 112'den yardım almalısınız.

Subaraknoid Kanamanın Belirtileri

Subaraknoid kanama görüldüğünde birçok belirtisi olur. Ana belirtisi ani ve şiddetli bir baş ağrısıdır ve bu ağrı kafatasının altında daha yoğun bir şekilde hissedilir. Genellikle bu ağrıyı yaşayan kişiler bunun yaşadıkları en kötü baş ağrısı olduğunu ifade ederler. Bazı kişiler kanama başlamadan önce kafalarında zonklama hissedebilirler.

Bunun dışında yaşayabileceğiniz belirtiler:
Boyun ağrısı
Tüm vücuda yayılan bir uyuşukluk
Omuzlarda ağrı
Nöbet
Kafa karışıklığı
Bilinç kaybı
Asabiyet
Işığa karşı hassasiyet
Görüşün azalması
Bulantı
Kusma
Dikkatte hızlı bir kayıp

Subaraknoid kanamanın belirtileri aniden çıkabilir ve hızlı bir şekilde bilincinizi kaybedebilirsiniz. Bu belirtilerden biriyle birlikte şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız bir an önce tıbbi yardım almalısınız.

Subaraknoid Kanamanın Nedenleri

Subaraknoid kanamaya en yaygın neden olan durum berry anevrizmasıdır. Berry anevrizması denmesinin nedeni tanecikli meyvelere benzer keselerin oluşmasıdır. Bu anevrizma şişer ve zamanla atardamarların duvarlarını zayıflatır.

Anevrizma patladığında hızlı bir şekilde kanayarak pıhtı oluşturur. Bu durum subaraknoid kanamaların çoğundan sorumludur. Anevrizmalardan kaynaklanan kanamalar her yaşta görülse de en yaygın 40 – 65 yaş aralığında görülür. Beyin anevrizmaları kadınlarda, sigara kullananlarda ve yüksek tansiyonu olanlarda daha yaygındır. Bazı durumlarda yaralanmayla oluşan beyin travması anevrizmaya ve bunun sonucunda subaraknoid kanamaya neden olabilir.

Subaraknoid kanamanın diğer nedenleri:
Arteriyovenöz malformasyon
Kanama hastalıkları
Kan inceltici ilaçların kullanımı

Araba kazasında ya da yaşlı kişilerin düşüp kafalarını çarparak ciddi bir kafa yaralanması yaşamaları subaraknoid kanamaya yol açabilir.

Subaraknoid Kanama için Risk Faktörleri

Subaraknoid kanama genellikle fiziksel muayene ile teşhis edilmez. Doktorunuz boyunda sertlik olduğunu ve görüş sorunları yaşadığınızı fark edebilir. Geçmişte ani baş ağrıları yaşıyor olmanız subaraknoid kanamanın görülmesini daha mümkün hale getirir. Bu kombinasyon genellikle subaraknoid kanama teşhisinin konulmasını sağlar. Kanamanın şiddetinin anlaşılması için daha fazla test yapılması, düzgün bir tedavi almanızı sağlar.

Doktorunuz öncelikle kafatasındaki kanamaya bakabilmek için baş tomografisi isteyecektir. Sonuçlar teşhis konulmasına yetmezse doktorunuz bu işlem sırasında boya kullanılmasını isteyebilir.

Yapılabilecek diğer testler:
Beynin detaylı bir görüntüsünün alınması için radyo dalgalarından faydalanılan MR
Beyindeki kan akışını saptamak için boyanın kullanıldığı röntgen film olan serebral anjiyografi
Beyindeki atardamarlarda kan akışını saptamak için kullanılan transkraniyal ultrason
Beyin omurilik sıvısında kan hücrelerinin varlığı incelemek için lomber ponksiyon

Bu rahatsızlık, hastaların %73’ünde tarama yapılmadığı için genellikle yanlış teşhis edilmektedir.

Subaraknoid Kanamanın Tedavisi

Hızlı bir şekilde tedavi alınması hayatınızı kurtarmak ve beyin hasarının boyutunu azaltmak ya da önlemek için önemlidir. Bu durum, ilaçlarla ve beyin omurilik sıvısının alınmasıyla azaltılabilir. Kanamanın nedeni tanımlanmalı ve tedavi edilmelidir çünkü tedavi olmadığında aynı anevrizma sık sık tekrarlanarak yeni anevrizmaların oluşmasına neden olur. Anevrizmayı kesmek ya da kapatmak için yapılan ameliyatlar kanamanın artmasını engeller.

Anevrizma kesilirse kraniyotomi yapılarak anevrizma kapatılır. Kraniyotomide kafatasında kanamanın yaşandığı bölge açılır. Endovasküler sargı denilen bir teknik kullanılarak kanamanın artması riski azaltılabilir.

Subaraknoid kanama, komaya neden olabileceğinden tedavide suni havalandırma, solunum yolunun korunması ve beyindeki baskının azaltılması için sıvıyı boşaltmayı sağlayan bir tüp yerleştirilmesi bulunur.

Subaraknoid kanamadan dolayı bilinç kaybı yaşamazsanız tedavi sonrasında komaya girmemeniz için katı talimatlar verilir. Bu durumu yaşadıktan sonra iyileşme aşamasında olan herkese yatak istirahati önerilir. Doktorunuz beyindeki baskıyı artırabilecek bazı hareketleri yapmanızı yasaklayabilir.

Doktorunuz şu ilaçları verebilir:
Damardan verilen bir ilaçla tansiyonun düzenlenmesi
Nimodipin kullanılarak atardamar kasılmalarının engellenmesi
Şiddetli baş ağrılarını rahatlatmak için ağrı kesici ve antianksiyete ilaçların kullanılması

Subaraknoid Kanamanın Komplikasyonları

!Subaraknoid kanama tedavisinden sonra bile bu durumla ilişkilendirilen komplikasyonları yaşama riskiniz bulunur. En yaygın görülen komplikasyon kanamanın kendini tekrar etmesidir. Bu durum, iyileşen yerin kendi kendine tekrar parçalanmasının sonucunda görülür. Kanamanın tekrarlanması ölüm riskini artırır. Subaraknoid kanamadan dolayı komaya girmek ölüme neden olabilir.

!Bazı durumlarda hastalar tedaviden sonra nöbet ya da inme yaşayabilir.

Subaraknoid Kanamayı Nasıl Engelleyebilirim?

Bu hastalığı önlemenin tek yolu beyindeki muhtemel sorunların saptanması olacaktır. Erken teşhis ve bazı durumlarda beyin anevrizmasının tedavisi, subaraknoid boşlukta sonradan oluşacak kanamaları engelleyebilir.

Subaraknoid Kanamanın Uzun Vadede Etkileri

Subaraknoid kanama oldukça ciddi bir durumdur ve çoğu zaman ölümcül olabilir. İyileşme süreci oldukça uzundur ve yaşınız büyükse ya da genel sağlık durumunuz iyi değilse komplikasyon riski daha yüksektir.

 

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...