Subdural Hematom: Kan Toplanması

Subdural Hematom: Kan Toplanması

Beyniniz ile kafatasınızın altındaki yüzeyde kan toplandığında, subdural bir hematom meydana gelir. Subdural hematomlar hayatı tehdit edici olabilir. Genellikle kafa travmasından kaynaklanır. Subdural hematomlar akut veya kroniktir. Akut subdural hematomlar sıklıkla ciddi kafa travması nedeniyle oluşur. İnsanların yaklaşık %20 ila %30'u akut subdural hematom geçirdikten sonra tam veya kısmi beyin fonksiyonunu kazanır. Küçük kafa travması nedeniyle kronik subdural hematomlar gelişir. Beyin yüzeyindeki bir kan pıhtısına da subdural hematom denir.

Subdural Hematom Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Subdural Hematom Nedir?

Beyniniz ile kafatasınızın altındaki yüzeyde kan toplandığında, subdural bir hematom meydana gelir.

Endişelenmeli Miyim?

Subdural hematomlar hayatı tehdit edici olabilir. Genellikle kafa travmasından kaynaklanır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Nöroloji Bölümüne başvurabilirsiniz.

Subdural Hematomlar Nasıl Oluşur?

Subdural hematom, kafatasınız ve beyninizin yüzeyi arasında bir damar yırtıldığında meydana gelir.

Subdural Hematomun Belirtileri Nelerdir?

Akut subdural hematom, hemen belirtilere neden olur. Bununla birlikte, kronik subdural hematomlu kişilerde hiçbir belirti olmayabilir.

Subdural hematomun sık görülen semptomları:

 • Konuşma bozukluğu
 • Bilinç veya koma kaybı
 • Nöbetler
 • Uyuşma
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Zayıflık
 • Görsel problemler

Bu semptomlardan herhangi biri varsa hemen doktora gitmelisiniz. Bu semptomlar ayrıca diğer çok ciddi sağlık koşullarının belirtileridir. Kronik subdural hematom belirtileri bunama, inme, tümör veya beyindeki diğer sorunların belirtilerine benzer olabilir.

Subdural Hematom Nasıl Teşhis Edilir?

Tomografi veya MRI taraması gibi görüntüleme testleri kullanılarak subdural hematom teşhis edilebilir. Bu taramalar doktorunuza derinlemesine bir göz atma olanağı sağlar:

 • Beyin
 • Kafatası
 • Damarlar
 • Diğer kan damarları

Bu taramalar beyninde kan olup olmadığını da ortaya çıkarabilir.

Doktorunuz ayrıca tam kan sayımınızı kontrol etmek için bir kan testi isteyebilir. Tam kan sayımı testi; kırmızı kan hücresi, beyaz kan hücresi ve trombosit sayınızı ölçer. Düşük seviyedeki kırmızı kan hücreleri, önemli miktarda kan kaybına işaret edebilir.

Doktorunuz ayrıca kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı, iç kanama için kanıt olması açısından kontrol etmek için fiziksel muayene yapabilir.

Subdural Hematom İçin Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Akut subdural hematom, sadece ameliyathanede tedavi edilebilir.

Büyük bir subdural hematomu çıkarmak için kraniyotomi adı verilen cerrahi bir prosedür kullanılabilir. Normalde akut subdural hematomları tedavi etmek için kullanılır. Bu prosedürde, cerrahınız pıhtıya veya hematoma erişmek için kafatasınızın bir kısmını çıkarır. Daha sonra fazla kanı çıkarmak için emme ve sulama kullanırlar.

Akut subdural hematom için kraniyotomi, gerekli bir yaşam kurtarıcı prosedür olabilir. Ancak yine de riskleri vardır. Bir çalışmada, hastaların %18’i ameliyattan sonraki 30 gün içinde ölmüştür.

Kronik subdural hematomların yanı sıra, en kalın noktada bir santimetreden daha küçük olan akut subdural hematomları boşaltmak için bir çapak deliği kullanılabilir. İlk önce cerrahınız kafatasınıza küçük delikler açar ve daha sonra onlara lastik tüpler yerleştirir. Hematomdaki kan bu deliklerden akar. İyileşme oranları değişmekle birlikte, hastaların %80 ila %90’ı bu işlemden sonra ciddi beyin fonksiyonlarında iyileşme yaşar.

Doktorunuz subdural hematomun neden olabileceği nöbetleri tedavi etmek veya önlemek için nöbet önleyici ilaçlar önerebilir. Beyin hasarınızı tedavi etmek için ilaçlar da kullanılabilir. Beyinde iltihabı azaltmak için genellikle kortikosteroidler reçete edilir.

Subdural Hematom Komplikasyonları

Subdural hematom komplikasyonları, yaralanmadan hemen sonra veya bir süre sonra yara tedavi edildikten sonra ortaya çıkabilir.

Bu komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Beyninize baskı yapan ve komaya veya ölüme neden olabilen beyin herniasyonu
 • Nöbetler
 • Kalıcı kas güçsüzlüğü veya uyuşukluk

Komplikasyonların derecesi beyin hasarınızın ciddiyetine bağlıdır. Diğer sağlık sorunları kronik veya akut subdural hematomları etkileyebilir. Antikoagülan (kan inceltici) alan kişiler daha yüksek risk altındadır. 65 yaş üstü insanlar, özellikle kronik tip için daha yüksek bir risk taşır.

Uzun Vadeli Görünüm

Subdural hematomdan iyileştikten ve alınmasından sonra bile nöbetler oluşabilir.

İyileşme konusundaki öngörünüz, sahip olduğunuz beyin yaralanmasının tipine ve bulunduğu yere bağlıdır. Doktorunuz sizin için en uygun tedavi ve iyileşme planını oluşturacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...