Suda Doğum Yapmanın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Suda Doğum Yapmanın Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Suda Doğum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Küvetteyken, yakından baktığınızda pek çok renk ve farklı dokular görebilirsiniz. Küvetin içinde mukus, kan ve dışkı olacağından bu durum oldukça normaldir. Ebeniz ağ yardımıyla bunların temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Suda Doğum Nedir?

Günümüzde pek çok doğum yöntemi bulunmaktadır. Tercihlerinize ve sağlık durumunuza göre, hastanede doğrum yapmayı ya da evde doğum yapmayı seçebilirsiniz. Bunların dışında, suda doğum yöntemi gibi değişik doğum yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

Suda doğum sırasında, suyun içinde durmanız gerekmektedir. Genellikle bunun için küçük bir havuzdan, küvetten ya da şişme havuzlardan faydalanılır. Su sadece doğum anında kullanılabileceği gibi doğum sancısı sırasında da kullanılabilir. Hidroterapinin faydalarından yararlanmak istiyorsanız doğum sancısını çekerken suda olmak isteyebilirsiniz.

Suda Doğum Yapmanın Faydaları

Suda doğum yapmak giderek popülerleşen bir seçim olmaktadır. Bu yöntemin bazı faydaları olduğu gibi bazı kişiler için de risk barındırmaktadır.

Doğum sancıları ilk başladığında suda olmak sancı çekme süresini kısaltır. Suda sancı çekildiğinde epidural gibi ilaçların kullanılmasına da gerek kalmaz.

Yapılan bir çalışma, doğum sancısı sırasında suda olan kadınlarda sezaryen oranının daha düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca, suda doğum yapan kadınlar doğumdan sonraki 42 gün içinde daha az stres inkontinansı yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu oran suda doğum yapan kadınlarda %6.1 oranındayken, normal doğum yapan kadınlarda %25.5 oranındadır. Bu bulguların kanıtlanması için daha fazla çalışmanın yapılması gerekmektedir.

Suda doğum yapan kadınlar, doğumdan daha fazla tatmin olduklarını belirtmektedirler.

Suda Doğumun Riskleri

Suda doğum 36 hafta ile 41 hafta arasındaki kişilere önerilmektedir. Suda doğum yapılabilmesi için amniyotik sıvının şeffaf olması gerekir. Bebeğin baş pozisyonu doğru olmalıdır ve hamilelik boyunca herhangi bir riskin yaşanmamış olması gerekir.

Suda doğum, erken sancı yaşayan kişilere ve daha önce bir ya da iki sezaryen doğum yapan kadınlara önerilmemektedir.

Aşağıdaki durumları yaşıyorsanız suda doğum yapmanız önerilmez:

 • Kanama varsa
 • Ateşiniz 38oC’nin üzerindeyse
 • Cilt enfeksiyonu varsa
 • Bebeğin kalp atışları zor hissediliyorsa
 • Omuz distosisi yaşadıysanız
 • Yatıştırıcı ilaç kullanıldıysa
 • Birden çok bebek taşıyorsanız

Nadir de olsa, suda doğan bebeklerde enfeksiyon ve diğer hastalıklar oluşabilir.

Legionnaires hastalığı, bebeğin doğduğu sudaki Legionella bakterisini soluması sonucunda oluşur. Çok ciddi bir hastalık olup bazen ölümcül olabilir. Ateşe, öksürüğe ve zatürreye neden olur.

Diğer riskler:

 • Bebeğin vücut ısısının düzenlenmesinde yaşanılan zorluklar
 • Göbek bağında hasar oluşması
 • Bebeğin solunumunda sıkıntı
 • Nefes kesilmesi veya nöbet

İkiz Bebekleri Suda Doğurmak Güvenli midir?

İkiz ya da üçüz bebek taşıyorsanız suda doğum yapmaya bazı koşullara bakılarak aday olup olmayacağınız belirlenir. Bu tür hamileliklerde erken doğum riski daha yüksektir. Bu yüzden doğum sancısı çekilirken ve doğum sırasında bunlara daha çok dikkat edilmesi gerekir.

Suda doğum yapmak istiyorsanız bu durumu doktorunuza danışarak bir plan oluşturmalısınız.

Suda Doğum için Araştırma

Suda doğum yapmak için hastaneleri araştırın. Bazı hastaneler, havuzda doğum sancısı çekmenize izin verirken doğumu normal şekilde yapmanızı isterler. Bazılarıysa tüm aşamaları havuzda gerçekleştirirler. Suda doğum yapmaya karar verdiğinizde herhangi bir sürprizle karşılaşmamak adına mümkün olduğunca çok araştırma yapmalısınız.

Evde Suda Doğum

*Evde suda doğum yapmayı düşünüyorsanız, yeterli derinlikte bir küvetiniz olmalı.

*Küveti temizlemek için pek çok malzemeye ihtiyacınız olacak. Doğumla gelen katı maddelerin gidere akmaması için balık ağı benzeri bir şeyiniz olmalı.

Tedarik etmeniz gereken diğer malzemeler:

 • Küvetinize kadar uzatabileceğiniz yeni bir bahçe hortumu
 • Hortumu lavaboya bağlamanızı sağlayacak bir aparat
 • Çamaşır suyu
 • 1 – 1,5 kilogram deniz tuzu veya Epsom tuzu
 • Yerleri korumak için muşamba
 • Temizlenen küveti korumak için muşamba
 • Havlular
 • Termometre
 • Su kaynatmak için tencereler

*Sıcak su ayarınızı en yüksek dereceye getirmeniz gerekmelidir. Küvette sıcaklığın 36.1 ile 37.8oC arasında olmasını sağlamalısınız.

*Çok fazla hazırlık yapılması gerekiyormuş gibi görünebilir ama ebe size bu konuda yardımcı olacaktır. Önemli olan küvetin temiz olması ve sizin de mümkün olduğunca rahat hissetmenizdir.

Doğum Sancısı ve Doğum Sırasında Ne Oluyor?

Küvetteyken, yakından baktığınızda pek çok renk ve farklı dokular görebilirsiniz. Küvetin içinde mukus, kan ve dışkı olacağından bu durum oldukça normaldir. Ebeniz ağ yardımıyla bunların temizlenmesine yardımcı olacaktır.

Doğumdan sonra ebeniz ilk olarak bebeğinizle ve sizinle ilgilenir. Daha sonra siz kendinize gelirken ebe küvetin temizliğini sağlar ve küveti boşaltır. Daha sonrasında küvet tekrar çamaşır suyuyla temizlenir.

Evde suda doğum yapmaya karar vermeden önce bu konuyu doktorunuzla konuşmalısınız.

Suda doğumla ilgili daha fazla bilgi edinmek için internet üzerinden detaylı bir araştırma yapabilir ve doktorunuza danışabilirsiniz. Çevrenizde daha önce suda doğum yapan birileri bulunuyorsa onlara da aklınıza takılan soruları sorabilirsiniz. Kendiniz ve bebeğiniz için en uygun doğum planını oluşturmanız çok önemlidir.

Herhangi bir komplikasyon oluşabileceğini göz önüne alarak suda doğumun dışında yedek bir planınız da olmalıdır.

Suda doğumun faydalarını ya da risklerini gösteren yeterli çalışma bulunmamaktadır. Okuduğunuz ve okuyacağınız şeyler çoğu zaman kişilerin kendi deneyimlerinden alınan bilgilerdir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı üzerindeki faydalarının anlaşılabilmesi için bu konuda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...