Sülfatlı Şampuanlara Dikkat!

Sülfatlı Şampuanlara Dikkat!

Sülfat, temizlik ürünlerinde kullanılan bir maddedir. Deterjanlarda, temizlik maddelerinde ve hatta şampuanlarda bile bulunur.

Sülfatlı Şampuanlar Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sülfatlı ürünler, tüm kullanıcılar için sağlık sorunu oluşturmazlar. Ancak, sülfata karşı hassasiyetiniz varsa, saçlarınız kuruysa, inceyse veya saçlarınızın uçlarında kırıklarınız varsa sülfatsız şampuan tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Egzama ve gül hastalığı olan kişilerde tahrişe neden olduğu için bu tür maddeleri içeren şampuanları kullanmamalıdırlar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Cildinizde beklenmedik reaksiyon oluşursa Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidin.

Sülfat

Şampuanlarda sülfatın iki türü kullanılır; sodyum lauryl sülfat ve sodyum laureth sülfat. Bu sülfatların esas amacı saçınızdaki yağı ve kiri götürmektir. Şampuanınız duştayken kolayca köpürüyorsa sülfat içerme olasılığı yüksektir. Sülfatsız şampuanların köpürmesi biraz daha uzun sürer.

Şampuanın içeriğindeki diğer temizlik ajanlarıyla kıyaslandığında sülfat en derinden temizliği yapan maddedir. Sülfat, yüzey aktif maddeler denilen bir gruba dâhildir ve bu gruptaki maddeler temizlik amacıyla kullanılırlar.

Şampuanlarda sülfatın kullanımı çok yaygın olarak görülse de son zamanlarda sülfat kullanımıyla ilgili tartışmalar yapılmaktadır. Bazı kişiler sülfatın sağlığa zararlı olduğunu iddia etmektedir. Şampuan günlük olarak kullanılan ürünlerden biri olduğu için sülfata daha çok maruz kalındığından sağlığa zararlı olduğu öne sürülür. Sülfat önceden kanserojen madde olarak nitelendirilmiş olsa da yapılan araştırmalar bu iddiaları çürütmüştür.

Bu durum, sülfat içeren şampuan kullanmanın güvenli olduğu anlamına gelmez. Bazı saç tiplerine zarar verebildiği gibi bazı kişilerin ciltlerine de zarar verebilir. Sülfatlı şampuanların oluşturduğu risklerle ilgili daha çok bilgi edinmek için yazının devamını okuyun.

Sülfat Kullanımından Neden Kaçınmalısınız?

Sülfat, saçınızdaki kiri ve yağı temizlemek için etkili olsa da bazı kişiler için çok kuvvetli bir ürün olabilir. Cildinizde ya da saçlarınızda hassasiyet varsa ya da kimyasallara karşı alerjiniz varsa sülfata karşı iyi tepkiler vermeyebilirsiniz.

Sülfatsız şampuanlar gül hastalığı olanlara önerilmektedir. Gül hastalığı olan kişilerde sülfatlı şampuan kullanımının kafa derisiyle birlikte yüzü, omuzları ve sırtı tahriş ettiği ortaya çıkmıştır. Gül hastasıysanız kokulu, alkollü ve glikolik asit ve laktik asit gibi alfa hidroksi asit içeren şampuanlardan da uzak durmalısınız.

Egzama, kontakt dermatit ya da cilt hassasiyeti yaşıyorsanız bu tür şampuanlardan uzak durmalısınız. Sülfatlı şampuanların sağladığı köpürme etkisi bu hastalıklarda tahrişe yol açabilir.

Cildiniz sülfata karşı hassassa alerjik reaksiyon geçirme olasılığınız yüksektir. Eğer alerjik reaksiyon yaşıyorsanız şu belirtileri gözlemleyebilirsiniz:

  • Kızarıklık
  • Ciltte kabarma
  • Şişme
  • Kaşıntı
  • Kurdeşen

Kuru ya da ince saçlarınız varsa sülfatlı şampuan kullanımından kaçınmak isteyebilirsiniz. Bu tip saçlar çok daha kırılgan olduklarından sülfatın sabunsu yapısı saçtaki doğal yağları götürerek saçı sağlıksızlaştırır.

Sülfatlı şampuanlar, boyalı saçlardaki boyalara da zarar verir. Saçlarınızda boya varsa sülfatsız şampuanları tercih etmeniz çok daha iyi olacaktır. Sülfatsız şampuanlar çok iyi köpürmeyebilirler ama en azından saçınızın nem dengesini korurlar.

Ayrıca, sülfatlı şampuanlar saçları kabartır. Sülfat saçınızla temas ettiği anda negatif elektrik yük oluşur ve şampuanlamadan sonra saçlarınız kabarır. Saçlarınızdaki kabarıklığı önleyici amfoterik ya da noniyonik yüzey aktif maddelerden yapılmış şampuanları tercih edebilirsiniz. Saçlarınız kabarmaya yatkınsa sülfat içerikli ürünleri tamamen bırakmanız gerekebilir.

Sülfatsız şampuanlar, sülfatlı şampuanlara göre daha pahalıdırlar. Saçlarınızı sağlıklı tutmak için uygulayabileceğiniz başka yöntemler de vardır.

Sülfatsız şampuanlar kullanırken işinize yarayabilecek diğer önlemler:

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...