Suni Doğum Sancısının Başlatılması

Suni Doğum Sancısının Başlatılması

Doğum, bebek ve plasentanın rahmi terk ettiği süreçtir. Bu süreç genellikle hamileliğin 40. haftasında başlar. Bazı vakalarda ise doğumun başlatılması için tıbbi müdahale gerekir. Doktorunuz bazı ilaçları ve kasılmaları başlatacak yöntemleri kullanarak doğumu başlatabilir. Bu kasılmalar, rahim kaslarının gerilmesi ve gevşemesiyle olur. Bunun olması bebeğin rahimden çıkarılmasına ve doğum için rahim ağzının açılmasına yardımcı olur. Bebeğiniz rahim ağzından geçip doğum sırasında vajinadan çıkar.

Suni Sancı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Aşırı uzun süren hamileliklerde sağlık sorunları, suni sancının verilmesinin düşünülmesi için geçerli olan tek nedendir. Bu durumun dışında uygulanan suni sancı ciddi sonuçlar doğurur.

Ne Yapmalıyım?

Bazı sağlık uzmanları bu yöntemleri gereksiz yere kullandığından suni sancı verilmesi tartışmalı bir konudur. Suni sancı verilmesinin ne zaman uygun olacağını doktorunuza danışın ve doğum sancısının mümkün olduğunca doğal bir şekilde ortaya çıkmasını bekleyin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümünde doktorunuzdan düzenli randevular almayı ihmal etmemelisiniz.

Suni Sancının Başlatılma Nedenleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan doğumların yaklaşık olarak %23’ü suni olarak başlatılır. Doktorunuz, bebeğiniz ve sizde komplikasyon riski bulunduğunda doğum sancısı suni olarak başlatabilir.

Suni sancının başlatılma nedenlerinden en yaygın olanı bebeğin doğma zamanının geçmiş olmasıdır. Normal hamilelikler 40 hafta civarında sürer. Hamilelik 42 haftadan uzun sürdüğünde post-term hamilelik olduğu düşünülür.

Post-term hamilelikte, plasenta 42. haftadan itibaren bebeğinize yeterli yiyeceği ve oksijeni sağlayamayacağından bu durum bebek için tehlikeli olarak düşünülür.

Suni doğum sancısının başlatılmasında yaygın olan diğer nedenler:
Plasentanın rahimden ayrılması
Rahimde enfeksiyon olması
Yüksek tansiyon olması
Suyun gelmesi ama kasılmaların başlamaması
Bebeğin büyümesiyle ilgili sorunların olması
Diyabet gibi size ya da bebeğinize zarar verebilecek sağlık sorunlarının olması
Rh uyuşmazlığı yaşanması

Bazı kadınlar, tıbbi olmayan nedenlerden dolayı 40. haftadan önce suni sancı verilmesini isteyebilir. Ancak doktorların çoğu, bebek tam olarak gelişmediğinden bunu tavsiye etmez. Doğum sancısı sadece sizin ve bebeğinizin sağlığını korumak için suni olarak başlatılmalıdır.

Doktorunuz, sancıyı başlatmak için çeşitli ilaçlardan ve tıbbi tekniklerden faydalanabilir. Bunlar:

Sonuç:

Doktorunuz, hamileliğiniz 42 haftadan uzun sürerse ya da size ve bebeğinize zarar verecek tıbbi bir sorun varsa suni sancıyla doğumu başlatmayı önerebilir. Suni sancı genellikle sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmanın en iyi yoludur. Ancak, tıbbi olmayan nedenlerden ötürü suni sancı verilmesi zararlı olabilir. Bu nedenle doğum sancısının kendi başına başlaması en iyisidir.

Hamilelikte suni sancının verilebilmesi için en az 39. haftaya kadar beklenmelidir. Bu süre, bebeğin doğmadan önce tam olarak büyümesi ve gelişmesi için gerekli zamanı verir.

Soru: 

Suni sancıyı başlatmak için doğal yöntemler var mıdır?

Cevap:

Egzersiz, cinsel ilişki ve meme uçlarının uyarılması sancının başlatılması için doğal olan birkaç yöntemdir. Egzersiz, bebeğin kafasının rahim ağzına inmesine ve genişlemenin başlamasına yardımcı olabilir. Erkeklerin menileri prostagladin içerdiğinden rahim ağzının genişlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca, meme uçlarının uyarılması, rahmin kasılmasına yardımcı olan oksitosin hormonunun salınmasını artırır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...