Sürekli Baş Dönmesi: Nedenleri ve Tedavisi

Sürekli Baş Dönmesi: Nedenleri ve Tedavisi

Sürekli baş dönmesi en çok tansiyon problemleri nedeniyle ortaya çıkar. Ama bunun dışında da kişide fiziksel veya ruhsal başka bir anormallik olduğunu gösterebilir. Baş dönmesi bir hareket yanılsamasıdır. Hasta, olmayan bir hareketi varmış gibi algılamakta ve kendisinin ya da çevresinin hareket ettiğini zannetmektedir. Dengesizlik hissi, kişinin çevresine göre dengesini sağlayamama durumudur. Hareket ederken dengemizi sağlayabilmek için oldukça çok sayıda vücut sisteminin birlikte uyum içinde çalışması gerekmektedir. Bu da göstermektedir ki, çok sayıda sistemi etkileyebilen çeşitli hastalıkların sonucunda baş dönmesi ve dengesizlik yakınması ortaya çıkabilir. Doğru şekilde alınan yakınma ve hastanın öyküsü, baş dönmesi olan hastalarda daha kısa sürede tanı ve tedaviye olanak tanıyacaktır.

Sürekli Baş Dönmesi Neden Olur?

Sürekli Baş Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Anlık veya kısa süreli baş dönmelerinde basit tedavi ve önlemler yeterli olacaktır. Ancak sürekli baş dönmesi anormal bir durumun habercisidir, altta yatan sebep bulunmalı ve tedavi edilmelidir. Bu sayede bir belirtiden ibaret olan sürekli baş dönmesi kendiliğinden geçecektir.

Sürekli Baş Dönmesi Ve Mide Bulantısı

Baş dönmesi, genellikle iç kulak iltihaplanmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.Sağlıksız ve yetersiz beslenme, yorgunluk, panik atak gibi birçok rahatsızlık baş dönmesiyle birlikte mide bulantısına da neden olmaktadır. Bazı durumlarda baş ağrısına eşlik eden mide bulantısı yanı sıra aşırı terleme, kusma, halsizlik, nefes darlığı ve denge kaybıgibi problemler görülebilir. Mide bulantısıyla birlikte görülen baş dönmeleri genellikle vücudun dengesini sağlayan iç kulakta meydana gelen sorunların sonucudur.

Nörolojik bir rahatsızlık olan migren baş dönmesi ve mide bulantısına neden olmaktadır. Migren atakları nedeniyle kişinin öğün atlaması kan basıncını düşürmektedir. Aynı zamanda ışığa duyarlı bir rahatsızlık olması kişinin ışığa bakmasıyla mide bulantısına neden olmaktadır. Migrenin en belirgin belirtilerinin başında mide bulantısı ve baş ağrısı gelmektedir.

Aynı zamanda panik ataklarda baş dönmesi ile birlikte mide bulantısı görülmektedir.

Aynı zamanda baş dönmesi ve mide bulantısı birçok önemli hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Beyin kanaması, felç ve beyin tümörünün belirtisi olarak nitelendirilebilir.

Sıkça Rastlanan Nedenler:

Ne Yapılmalı?

Neler Yenmeli?

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...