Suture Ayrılmasının Altında Yatan Nedenler

Suture Ayrılmasının Altında Yatan Nedenler

Ayrılmış suture bebeklerin kafatasında görülen alışılmamış boşluklardır. Bir bebeğin kafasında 6 adet kemiksi plaka bulunur ve bebek büyüdükçe bu plakalar birbirleriyle birleşirler. Bu plakaların kenarları bağlantılıdır ve suture adı verilen yapıyı oluştururlar. Suture kafa ve yüz kemiklerini bir arada tutan güçlü ve esnek dokudur. İki adet suture birleşerek bıngıldak adı verilen yapıyı meydana getirir. Suture bir bebeğin beynini korurken aynı zamanda büyümesine izin verir. Eğer suture ayrılması meydana gelirse bariz bir plaka ayrılması ve bebeğin kafasının üzerine bir çıkıntı görülebilir.

Suture Ayrılması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Suture ayrılmasının farklı nedenleri vardır. Yaygın ve tedavi gerektirmeyen nedeni doğumdur.  Diğer suture ayrılma nedenleri ciddidir ve acil tedavi gerektirler.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Plaka ayrılması yada bebeğin kafasının üzerinde bir çıkıntı fark ederseniz acil olarak medikal yardıma başvurun. Bu durum ölümcül olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Suture ayrılması durumunda Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne gidilir.

Suture Ayrılmasının Altında Yatan Nedenler

Acil Durumlar

Eğer bebeğinizin kafasında plaka ayrılması ya da çıkıntı hissederseniz acil servise başvurun. Suture ayrılması vakalarının geneli hayati tehlikeye yol açmaktadır.

Sorunların Bulunması Ve Belirtilerin Hafifletilmesi

Bebeklerde suture ayrılması doktor tarafından teşhis edilmesi gereken hayati bir sorundur.

-Ev Sağlığı Seçenekleri

Bebeğiniz kusarken, sırt üstü yatarken ya da ağlarken yumuşak noktalarda şişlik meydana gelebilir. Bebek sakinleşip normal pozisyonuna geldiği zaman bu şişliğin geçmesi gerekir. Eğer bu şişlikler devam ederse acil yardım arayın.

Doktor Ziyareti Ve Öngörü

Çocuğunuzun doktoru bebeğinizin durumunu fiziksel muayene ile değerlendirecektir. Bu muayene kafatasının ve suture boşluklarının incelenmesini içerir. Doktor çocuğunuzun iştahı, aktivite seviyesi ve gelişimi hakkına sorular sorabilir.

Teşhisin doğru olması için bilgisayarlı tomografi (CT) taraması, MRI ya da ultrason ile bebeğinizin kemik yapısı kontrol edilir. Bebekte görüş sorunu olup olmadığını incelemek için göz muayenesi de yapılabilir.

Suture Ayrılmasını Engellemek

Suture ayrılmasını kesin olarak engellemenin bir yolu yoktur.

Riski azaltmak için atabileceğiniz adımlar:

  • Çocuğunuzun aşılarını gününde yaptırın.
  • Son zamanlarda menenjit olmuş kişilere çocuğunuzu yaklaştırmayın.
  • Çocuğunuzu travmaya neden olabilecek kazalardan koruyun.
  • Bebeğinizin besin alımına dikkat edin.
  • Alışılmadık belirtiler karışışında doktorunuzu arayın.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...