Taşıt Tutmasını Geçirmek İçin Eczaneden Alabileceğiniz İlaçlar

Taşıt Tutmasını Geçirmek İçin Eczaneden Alabileceğiniz İlaçlar

Şu ana kadar bahsettiğimiz yöntemler sizde işe yaramadıysa eczanenizden alabileceğiniz ilaçlarla taşıt tutmasını geçirebilirsiniz.

1. Antihistaminler

Dramamine, Benadryl ya da Antivert gibi ilaçları yola çıkmadan önceki yarım saat ya da bir saat içinde içmeyi deneyin. Seyahatiniz uzun sürecekse her altı saatte bir içebilirsiniz.

Dramamine ve Benadryl genellikle iki yaş üstü çocuklar için güvenlidir ama dozuyla ilgili doktorunuza danışmalısınız. Bu antihistaminleri kullandığınızda kendinizi biraz sersem hissedebilirsiniz. Bu sizin için sorun oluşturacaksa daha az yatıştırıcı etkisi olduğundan Antivert gibi meklizin etken maddeli ilaçları deneyebilirsiniz.

2. Skopolamin

Skopolamin, hap ya da bant şeklinde olan reçeteli bir ilaçtır. Bantlar kulağın arkasına yapıştırılır ve üç güne kadar rahatlama sağlayabilir. Ağız kuruluğu bu ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkar.

Glokomu ve başka sağlık sorunu olan kişiler bu tedaviyi doktorlarıyla görüşmelidirler. Bu ilacın çocuklarda kullanımı güvenli olarak düşünülmez. Bant kullanıyorsanız çocukların banda yaslanmalarına ya da dokunmalarına engel olmalısınız.

3. Prometazin

Prometazin, taşıt tutmasını tedavi etmek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Beyninizin kusmaya neden olan sinyallerini azaltmasına yardımcı olur. 65 yaş altı yetişkinler için doz, günde iki kez 25 miligram olacak şekildedir. İlk dozun seyahatten yarım saat veya bir saat önce alınması gerekmektedir. 2 – 17 yaş arasındaki çocuklarda doz, günde iki kez olacak şekilde 12.5 – 25 miligram arasındadır.

Gelecekte Taşıt Tutmasını Önlemek için Uzun Süreli Çözümler

İş için çok sık seyahat eden ve çok ciddi şekilde taşıt tutması yaşayan kişiler bu sorunu uzun süreli olarak çözmek isteyebilirler.

1. B6 Vitamini Takviyesi

B6 vitamini genellikle hamilelikte anksiyetenin yanı sıra bulantı ve kusmayı tedavi etmek için kullanılır. B6 vitamini seviyenizi artırmak, taşıt tutmasına yardımcı olabilir ancak bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Yetişkinler için maksimum doz günde 100 miligramdır.

2. 5-HTP ve Magnezyum Takviyesi

Bazı bilim insanları düşük serotonin seviyesinin taşıt tutması ve migrenle ilişkili olduğunu savunuyor. 5-HTP ve magnezyum takviyesi kullanmak, serotonin seviyesinin artmasına yardımcı olacaktır. Bu takviyelerin etkisini iki veya üç hafta içinde görmeye başlarsınız.

3. Bitkisel Takviyeler

Zencefil ve nanenin, taşıt tutmasını ve bulantıyı geçirmekte etkili olduğu araştırmalarla desteklenmektedir. Zencefil için günlük doz, günde tek seferde alınabilecek şekilde 550 miligramdır. Nane içinse günde ortalama 350 miligram iki doz şeklinde alınabilir.

4. Akupunktur Basınç Bantları

Akupunktur basınç bantları nei-kuan noktasına sürekli olarak basınç uygular. Bu bantları iki ila beş dakika arasında kullanmak etkili olabilir. 3 yaş üstü çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilir.

5. Biyogeribildirim Tedavisi

Biyogeribildirim tedavisi düşüncelerinizi kullanarak fiziksel tepkilerinizi kontrol etmeye odaklanır. Bu tedavi, uçak tutması yaşayan Amerika Hava Kuvvetleri askerlerinde işe yaramıştır.

Bunu yapmak için, uzman kişi vücudunuzun belli yerlerine kalp ve solunum hızını ölçmek için sensör bağlar. Daha sonra uzmanla birlikte tepkilerinizi kontrol etmek için çalışırsınız. Bulunduğunuz bölgede biyogeribildirim tedavisi yapan yerleri araştırarak bu yöntemden faydalanabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz?

Belirtileriniz hareket kesildikten sonra ortadan kaybolmalı. Taşıt tutması uzun süren komplikasyonlara neden olmaz. Uzun seyahatlerde taşıt tutmasına neden olan durumlara alışarak belirtileri gözlemlemeyebilirsiniz.

İşiniz sık sık seyahat etmenizi gerektiriyorsa ya da hastalanma olasılığı sizi seyahatlerin öncesinde geriyorsa taşıt tutmasını geçirmek için doktorunuzla görüşerek uzun süreli tedavi seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Reçeteli ilaçlar ve biyogeribildirim tedavisi taşıt tutmasını geçirmek için oldukça etkilidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...