Tat Alma Bozukluğu Nedir? Ne Yapmam Gerekir?

Tat Alma Bozukluğu Nedir? Ne Yapmam Gerekir?

Tat alma duyusunun yitirilmesi sadece soğuktan ciddi merkezini sinir sistemi bozukluklarına kadar geniştir. Tat bozulması aynı zamanda yaşlanmanın yen etkisi de olabilir. 80 yaş üzerinde olan bireylerin %75’inde tat bozulması olduğu tahmin edilmektedir.

Tat Alma Bozukluğu Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Tat Alma Bozulması Nedir?

Tat alma duyunuzun uygun bir şekilde çalışmamasıdır. Tat bozulması aynı zamanda tat olmaması olarak da bilinir. Ayrıca değişmiş tat olarak da ifade edilebilir, örneğin ağızda metalik bir tat oluşması.

Endişelenmeli miyim?

İnsanların geneli sadece geçici tat bozulması hissederler ve sadece tat alma duyularının bir kısmını yitirirler. Tat alma duyusunun tamamen kaybedilmesi çok nadir bir durumdur.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tat alma bozukluğu durumunda Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Koku ve Tat Arasındaki Bağlantı

Tat ve koku duyuları birbirlerine yakından bağlıdır. Yiyeceklerdeki lezzetin tadılabilmesinin nedeni koku ve tadın kombinasyonudur.

Bazı vakalarda tat alma cisimcikleriniz sağlamdır ve asıl sorun koku alma duyunuzdadır. Doktorunuz bu nedenle koku alma sorununuz olup olmadığının belirlenmesi için sizi bir kulak, burun, boğaz uzmanına gönderebilir.

Tat Alma Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Tat bozulmasının nedenleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu nedenlerin çoğu solunum sistemi kaynaklıdır. Eğer koku alma sorunu teşhisiniz konmazsa bile, havaların soğuk olduğu dönemde soğuk algınlığı yaşamanız ya da diğer basit sorunlar geçici olarak koku alma sorunlarına yol açarak tat alma duyunuzu bozabilir. Pek çok yaygın neden tat alma duyunuzu etkileyebilir.

Sinir sistemi sorunları da tat alma duyusunun değişmesine yol açabilir. Sinir sisteminde meydana gelen bozukluklar sinirlerin vücudun geri kalanına gönderilen mesajları etkiler. Tat alma duyusunu kontrol eden organlar sinir sistemi bozukluğundan etkilenmiş olabilirler.

Yüz felci ya da MS teşhisi konulan kişilerde de tat alma duyusu bozulmaları meydana gelebilir.

Tat Alma Bozukluğu Tedavisi

Tat alma duyunuzun altında yatan nedenin tedavi edilmesi tat alma duyunuzun düzelmesini sağlayabilir. Bakteriyel sinüzit, salya bezleri ve boğaz enfeksiyonları antibiyotikler ile tedavi edilebilir.

Soğuk algınlığı, grip ve alerjik rinit gibi tat alma duyusunu etkileyebilen sorunlar antihistaminler ya da dekonjestanlar ile tedavi edilebilir. Kendinizi iyi hissetmeye başladığınız zaman tat alma duyunuz da düzelecektir.

Doktorunuz sinir sistemi sorunları ve otoimmun hastalıklarının belirtilerinin en aza indirilmesi için ilaçlar reçete edebilir.

Ayrıca çinko eksikliğinin de tat bozulmasına neden olduğuna dair kanıtlar mevcuttur.

Tat Alma Bozukluğu Tedavi Etmek İçin Yaşam Şekli Değişiklikleri

Tat alma bozulmasının giderilmesi için çoğu zaman yaşam şekli değişikliği yeterlidir. Eğer sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmak tat alma duyunuzun yerine gelmesine yardım edebilir. Sigarayı bırakan kişilerde tat alma duyusunun yerine gelmesi 2 gün içerisinde başlayabilmektedir.

Düzgün bir ağız hijyeni de tat bozulmasını tersine çevirebilir. Diş eti iltihabı, diş eti hastalıklarının başlangıcıdır ve dişlerde plak kalması nedeniyle meydana gelir.

Diş fırçalaması ya da diş ipi kullanımı sırasında ağzınızdan plakları eleyebilirsiniz. Dişlerinizi hastalıklardan ve sorunlardan korumak tat alma duyunuzun tamamen yerine gelmesine yardım edecektir.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...