Tatil Stresini Azaltmanın 5 Yolu

Tatil Stresini Azaltmanın 5 Yolu

Tatil sezonunu dört gözle bekleyen pek çok kişi var. Tatiller genellikle ailenizle kaliteli vakit geçirmenizi, işyerinizden birkaç gün uzaklaşmanızı ve kaçamak yapmanızı sağlar. Tatil sezonu eğlenceli ve keyifli olsa da bazen çok stresli olabilir. Alışveriş yapmak, sosyal etkinliklere katılmak ve evinize davet ettiğiniz misafirleri eğlendirmek bir araya gelince halletmeniz gereken birçok şey olmuş olur. Her 10 kişiden 8’i, tatil zamanlarında stres yaşayacağını düşünmektedir. Bazı durumlarda, stresin ve endişenin artması depresyona bile neden olmaktadır. Mayo Clinic, depresyonun genellikle tatillerde hoş karşılanmayan misafirlerin gelmesinden kaynaklandığını belirtmektedir. Tatil sezonu, zor ve stresli olabilir. Stresi ve endişeyi azaltarak tatilden keyif almanın birçok yolu vardır.

Tatil Stresini Azaltmanın 5 Yolu

1 Harcamak için Bütçe Belirleyin

Tatil sezonu ve harcamalar birlikte gelir. Çocuklarınıza, eşinize ve akrabalarınıza hediye almak size oldukça masraflı gelebilir. Paranızı tatilde harcamak kaçınılmaz olsa da ne kadar harcayacağınızı kontrol edebilirsiniz. Tatilde hissettiğiniz stresin bir kısmı maddi stresle alakalı olabilir.

Para konusunda strese girmemek için önceden planlama yapın. Hediyeler için gerçekçi bir bütçe oluşturun. Hediye almak faturalarınızı ödemenize engel olmamalı ve kredi kartı borcunuzu artırmamalıdır.
Başkalarının size ödeyemeyeceğinizden daha fazla harcamanız için baskı oluşturmasına izin vermeyin. Kredi kartı kullanmak oldukça cazip olabilir ama işleri olduğundan daha karmaşık bir hale de sokabilir. Harcayacağınız maksimum miktarı belirleyerek o bütçeye bağlı kalın. Belli bir miktara karar verebilmek için ailenizle ve arkadaşlarınızla birlikte de karar verebilirsiniz. Arkadaşlarınıza ve ailenize para harcamanızı gerektirmeyen yaratıcı bir hediyede verebilirsiniz. Aileniz ve arkadaşlarınız bu tür hediyeleri daha çok önemseyeceklerdir. Örneğin, arkadaşınızın çocuğuna bir hafta sonu bakmayı ve arkadaşlarınızın baş başa vakit geçirmesini teklif edebilirsiniz.

2 Bolca Egzersiz Yapın

Tatil sezonu boyunca egzersiz yapmak aklınıza en son gelecek şey olabilir. Fark etmediğiniz şeyse aktif olmanın moralinizi düzelteceği ve stresle başa çıkmanıza yardımcı olacağıdır.

Egzersiz ve fiziksel hareketlilik gerektiren diğer aktiviteler beyindeki endorfin üretimini artırır. Endorfinler, beyinde salgılanan doğal ağrı kesici özelliğindeki kimyasallardır. Bu kimyasallar, vücudunuzun olumlu hissetmesine, moralinizin düzelmesine ve stresle endişenin azalmasına yardımcı olur.

Tatil zamanlarında fiziksel hareketliliğe ayıracak vaktinizin olmaması anlaşılabilir bir durumdur. Ancak, zihninizi boşaltmak için o kadar fazla vakte ihtiyacınız yok. Haftada en az 3 kez minimum 30 dakika hareket etmeyi hedefleyin. Size ve hayat tarzınıza uyacak bir aktivite bulun.

Bu aktiviteleri yapmayı deneyebilirsiniz:

  • Yürüme
  • Koşma
  • Yüzme
  • Bisiklet sürme
  • Spor oynama
  • Aerobik

3 Basit Tutun

Tatil sezonunda, yapacağınız çok fazla şey olduğunda daha stresli hissedersiniz. Şehir dışından gelecek misafirleriniz varsa veya evinizde davet verecekseniz stres seviyeniz artabilir. Planlarınızı iptal etmenize gerek yok ancak kendiniz için gerçek dışı beklentiler oluşturmamalısınız.

Her şeyin mükemmel olmasına gerek yoktur. Her şeyi sizin yapmanıza da gerek yoktur. Ailenizi işlere dâhil edin ve onları yetkilendirin.
Örneğin, bütün yemeği tek başına hazırlamak yerine herkese görev verin. Evinizde misafir ağırlamak size ağır geliyorsa kendinizi misafirlerinizi eğlendirmek zorunda hissetmeyin. Sınırlarınızı bilin ve hayır demeyi öğrenin.

4 Kendinize Vakit Ayırın

Kendinize vakit ayırmak, tatil zamanlarında yaşayacağınız stresle baş etmek için size çok yardımcı olacaktır. Bu kadar çok şey olurken kendi başınıza geçireceğiniz vaktiniz olmayabilir. Ancak, kendinize vakit ayırmanız, zihninizi boşaltacaktır. Kendi başınıza 15 dakika harcamanız bile çok fark yaratabilir. 

Eğlenebileceğiniz aktiviteler yapmanız, ailenizle ilgili zorunluluklarınızı yerine getirirken size çok yardımcı olacaktır. Yürüyüşe çıkabilir, rahatlatıcı müzikler dinleyebilir ya da masaj yaptırabilirsiniz.

5 Birden Fazla Şeyle Uğraşmak Yerine Önemli Olanı Seçin

Aile fertleriyle uzun süre geçirmek de strese neden olabilir. Hepinizin farklı kişilikleri vardır. Farklılıklarınızdan dolayı, birbirinizle sürtüşmeniz oldukça kolay bir hal alır. Her görüşün sizi etkilemesine izin verirseniz sürekli stresli olursunuz ve acınası bir hale gelirsiniz. Bunu söylemek kolay olsa da yapması zordur. Farklılıklarınızı bir kenara bırakın ve fikir ayrılıklarının olabileceğini kabullenin.

Birçok konuya odaklanmak yerine önemli olanlara odaklanın. Böylece daha az endişeli olacaksınız. Diğerlerinin sizin keyfinizi kaçırmalarına izin vermeyin.

Sakin ve aklı başında olsanız bile tatillerde bu durum değişebilir. Stres seviyeniz birden artabilir. Bu yazımızda bahsettiğimiz önerilerle stresinizi ve endişenizi kontrol altına alabilirsiniz. Ancak, zor zamanlar geçiriyorsanız doktora gitmekten çekinmemelisiniz. Tatil zamanlarında yaşadığınız sorunlarla baş etmeniz konusunda doktorunuz size yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...