Tatillerde Güvenli ve Sağlıklı Olabilmek için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatillerde Güvenli ve Sağlıklı Olabilmek için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tatil, kendinizin ve ailenizin sağlığı ve güvenliği hakkında durup düşünmeniz için iyi bir zaman. Tatillerde ve bayramlarda hastanelerin acil servislerine daha çok kişi gelmektedir. Bu yüzden, tatil zamanlarında güvenli ve mutlu zaman geçirebilmeniz için sizlere bazı önerilerde bulunmak istiyoruz.

Tatilde Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar

1 Gıda Zehirlenmesi

Pek çok kişi, pişirmenin beraberinde getirdiği tehlikelerden bihaberdir. Bayramlarda ve tatillerde sofraya konulan tavuk ya da diğer et ürünleri gıda zehirlenmesine neden olabilmektedir. Güvenli yiyecekler hazırlamanız için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

Gıda ve İlaç Kurumu, lezzetli ve güvenli yemekler yapmanız için bazı prensipler belirlemiştir.

2 Yangın Güvenliği

Yangınlar da tatil ve bayram zamanlarında daha çok yaşanan ve daha çok kişiyi yaralayan kaza türleri arasındadır. Yangına neden olabilecek, dikkat etmeniz gereken pek çok durum vardır. Evinizde çalışır vaziyette duman detektörü olması gerekir. Alarmları zaman zaman kontrol etmeli ve yangın çıkarsa ne yapacağınızı bilmelisiniz.

Yangın riskini azaltmak için şu prensipleri dikkate alabilirsiniz:

3 Çocukların Güvenliği

Lezzetli yemekler, okulun olmaması, ailenin ve arkadaşların ziyareti, hediyelerin alınması gibi etkenlerle çocukların tatilden hoşlanması son derece olağan bir durumdur. Ne yazık ki, tatiller çocukların hastalık ve kaza geçirme olasılığını artırır. Tatil sırasında oluşabilecek muhtemel tehlikelerle ilgili çocuğunuzu bilgilendirin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...