Tembel Göze Ne Sebep Olur?

Tembel Göze Ne Sebep Olur?

Tembel göz için tıbbi terim “ambliyopi”dir. Tembel göz, beyniniz diğer gözünüzdeki zayıf görüş nedeniyle bir gözü tercih ettiğinde ortaya çıkar. Sonunda beyniniz zayıf veya “tembel” gözünüzden gelen sinyalleri görmezden gelebilir. Durum görme bozukluğuna ve derinlik algısının kaybolmasına neden olabilir.

Tembel Göz Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Tembel Göz Nedir?

Tembel göz, beyniniz diğer gözünüzdeki zayıf görüş nedeniyle bir gözü tercih ettiğinde ortaya çıkar. Sonunda beyniniz zayıf veya “tembel” gözünüzden gelen sinyalleri görmezden gelebilir.

Endişelenmeli Miyim?

Tembel gözünüz tedavi edilmezse, geçici veya kalıcı görme kaybı oluşabilir. Bu, hem derinlik algısı hem de 3D vizyon kaybı içerebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Göz Hastalıkları Bölümüne başvurabilirsiniz.

Etkilenen gözünüz farklı yönlerde “gezinebilir” olmasına rağmen mutlaka farklı görünmek zorunda değildir. “Tembel” terimi buradan geliyor. Durum genellikle yalnızca gözünüzden birini etkileyecektir, ancak belirli durumlarda her iki gözünüzdeki vizyon da etkilenebilir.

Durum genellikle çocuklarda görülür. Mayo Clinic’e göre bu, çocuklar arasında görme sorunlarının önde gelen nedenidir.

Tembel gözün çapraz veya döner bir gözle aynı olmadığını not etmek önemlidir. Bu duruma şaşılık denir. Bununla birlikte, şaşılık, çapraz gözünüzün çarpık olmayanınızdan çok daha az yararlandığı durumlarda tembel göze neden olabilir.

Tembel gözünüz tedavi edilmezse, geçici veya kalıcı görme kaybı oluşabilir. Bu, hem derinlik algısı hem de 3D vizyon kaybı içerebilir.

Tembel Gözün Belirtileri Nelerdir?

Tembel göz şiddetli hale gelene kadar tespit etmek zor olabilir. Erken uyarı işaretleri şunları içerir:

 • bir taraftaki nesnelerin içine çarpma eğilimi
 • içe veya dışa doğru dolaşan bir göz
 • birlikte çalışmayan gözler
 • zayıf derinlik algısı
 • çift ​​görme
 • şaşılık

Tembel Göze Ne Sebep Olur?

Tembel göz, beyninizdeki gelişimsel problemlerle ilgilidir. Bu durumda, beyninizdeki görme süreçleri sinir yolları düzgün çalışmıyor. Bu disfonksiyon, gözleriniz eşit miktarda kullanılmadığında oluşur.

Bir dizi koşul ve faktör, bir göze diğerinden daha fazla güvenmenizi sağlayabilir. Bunlar şunları içerir:

 • sabit şaşılık ya da bir gözün dönmesi
 • genetik ya da bir aile tembel göz geçmişi
 • gözlerin her birinde farklı görme seviyeleri
 • travmadan gözünüze zarar
 • göz kapaklarınızın birinin sarkması
 • A vitamini eksikliği
 • korneal ülser veya yara
 • Göz Ameliyatı
 • görme bozukluğu, ileri görüşlülük veya astigmatizm gibi görme bozukluğu
 • Görme problemlerine ve körlüğe yol açabilecek gözünüzde yüksek basınç olan glokom

Daha az kullandığınız göz, zamanla daha zayıf veya “tembel” olur.

Tembel Göz Nasıl Teşhis Edilir?

Tembel göz genellikle tek bir gözde oluşur. İlk ortaya çıktığında, ebeveynler ve çocuklar genellikle durumu fark etmez. Göz problemlerinin dışa dönük belirtileri göstermese bile, bebek ve çocuk gibi rutin göz muayeneleri yapmak önemlidir. Amerikan Optometri Derneği onlar 6 aylık ve 3 yaşında iken çocukların göz sınavınız önerir. Bundan sonra, çocuklar her iki yılda bir veya daha sık 6’dan 18 yaşına kadar rutin sınavlar almalıdırlar.

Göz doktorunuz genellikle gözlerinizdeki görüşü değerlendirmek için standart bir göz muayenesi yapar. Bu, aşağıdaki gibi bir dizi test içerir:

 • Grafikteki harf veya şekilleri belirleme
 • Her göze bir ışık takiben ve sonra her iki gözünüz
 • Doktorunuzun gözlerini büyüteçli bir cihaza bakarak

Diğer şeylerin yanı sıra, doktorunuz görme netliğinizi, göz kas gücünüzü ve gözlerinizin ne kadar iyi odaklandığını kontrol edecektir. Gözleriniz arasında gezici bir göz ya da görüş farklılıklarını arayacaklar. Çoğu göz tembelliği için göz muayenesi gereken her şeydir.

Tembel Göz Nasıl Tedavi Edilir?

Gözdeki göz koşullarını tedavi etmek, göz tembelliğini tedavi etmenin en etkili yoludur. Diğer bir deyişle, hasarlı gözünüzün normal gelişmesine yardımcı olmanız gerekir. Erken tedavi önlemleri basittir ve gözlük, kontakt lens, göz yaması, göz damlası veya görme terapisini içerebilir.

Tedavi aldığınız zaman, sonuç ne kadar iyi olur. Bununla birlikte, tembel gözünüz yaşlandıkça teşhis edilir ve tedavi edilirse iyileşme hala mümkündür.

1.Gözlük / Kontak Lensler

Eğer göz tembelliğiniz varsa, gözlerinizi diken diken diken, gözleriniz kapalı veya bir gözünüzde astigmatizmi varsa, düzeltici gözlük veya kontakt lensler reçete edilebilir.

2.Göz Bandı

Hakim gözünüzün üzerinde bir göz bandı takmak, daha zayıf gözünüzün güçlenmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz, tembel gözünüzün ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, yamayı günde bir ila iki saat taktığınızı muhtemelen önerecektir. Yama, görme kontrol eden beyin bölgenizi geliştirmeye yardımcı olacaktır.

3.Göz Damlası

 Sağlıklı gözünüzde vizyonunuzu bulutlamak için günde bir veya iki kez damlalar kullanılabilir. Göz bandı gibi, bu daha zayıf gözünüzü kullanmanıza yardımcı olur. Bu bir yama giymek için bir alternatiftir.

4.Ameliyat

Eğer zıt yönlere işaret eden gözleriniz veya gözleriniz varsa, gözünüzün kaslarına ameliyat gerekebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...