Tendon İltihaplanmasının Nedenlerini İnceliyoruz…

Tendon İltihaplanmasının Nedenlerini İnceliyoruz…

Tendonlar, kaslarla kemikleri birbirine bağlayan kalın bağlardır. Tendonlar tahriş olduğunda veya iltihaplandığında bu duruma tendinit denir. Tendinit, akut ağrıya ve hassasiyete neden olur ve etkilenen eklemin hareketini güçleştirir.

Tendon İltihaplanması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Tendon Nedir?

Kısaca tendon, kasları kemiklere bağlayan lifli bağ dokudur. Kas kirişi de denir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Bu yazıda anlatılanlar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Teşhis koymak için kullanılamaz. Sağlığınızla ilgili sizi endişelendiren durumlarda lütfen doktorunuza danışınız.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tendon iltihaplanması için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Tendon İltihaplanmasına Neden Olan 11 Durum

1 Yaralanmalar

Spor veya egzersiz yaparken kaza sonucu yaralanabilirsiniz. Bu durum, özellikle çocuklarda ve genç yetişkinlerde görülür.

2 Eklem İltihabı

Eklem iltihabı, tendon iltihaplanmasına neden olan rahatsızlıklardandır. Eklem iltihabının belirtilerini, teşhis ve tedavi yöntemlerini, bu rahatsızlıkta uygulanabilecek diyetleri ve eklem iltihabının kireçlenmeden farkını ayırt etmek için bu konuda yazdığımız makaleleri inceleyebilirsiniz.

3 Tendon Kılıfı İltihaplanması (Tenosinovit)

Tendonlar, sinovyum denen kılıflar tarafından korunur. Bu bölgenin yaralanması iltihaplanmaya neden olabilir.

4 Diyabet

Diyabet, pek çok rahatsızlık verici belirtiyle birlikte tendon iltihaplanmasına da neden olur. Diyabetin belirtilerini, nedenlerini ve risk faktörlerini keşfedin.

5 Hiperkolesterolomi (Kanda Aşırı Kolesterol Yüksekliği)

Ailede hiperkolesterolomi, kandaki kolesterol seviyesinin aşırı yükselmesine neden olan genetik bir bozukluktur.

6 Belsoğukluğu

Belsoğukluğu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Belirtileri arasında irinle dolu pembe ya da kırmızı lekelerin olduğu kızarıklıklar vardır. Bu enfeksiyon da tendon iltihaplanmasına neden olan etkenler arasındadır.

7 Gut Hastalığı

Amerika’da 8 milyondan fazla kişide gut hastalığı vardır. Bu hastalık eklemlerde ve tendonlarda ağrı veren iltihaplanmalara neden olur.

8 Tenisçi Direği

Tenisçi direği, önkoldaki el bileğini ekstensiyon ve abduksiyon yaptırıcı kasın hasar görmesi sonucunda oluşur. Bu kas, bileğin kaldırılıp indirilmesine yardımcı olmaktadır.

9 Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, elin ortasından geçen sinirin sıkışmasıdır. Ortadaki sinir elinizin avuç kısmında bulunur.

10 Deri Sertleşmesi (Sklerodermi)

Deri sertleşmesi, bağışıklık sisteminin vücuttaki sağlıklı hücrelere saldırdığı ve tendon iltihaplanmasına neden olan bir otoimmün rahatsızlığıdır.

11 Reaktif Artrit

Reaktif artrit, vücuttaki bir enfeksiyonun neden olduğu bir artrit türüdür. Diğer artrit türlerinde olduğu gibi bu hastalıkta da eklemlerde ve tendonlarda iltihaplanma görülür.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...