Ter Elektrolit Testi

Ter Elektrolit Testi

Bir ter elektrolit testi, terinizdeki sodyum ve klorür miktarını tespit eder. Ayrıca iyontoforetik ter testi veya klorür ter testi olarak da adlandırılır. Öncelikle kistik fibroz (CF) semptomları olan kişiler için kullanılır. Vücudun doğal kimyası doğru sodyum ve klorür dengesini gerektirir. Bu kimyasallar dokulardaki sıvıyı düzenlemeye yardımcı olur. Kistik fibrozlu kişilerde kromozom 7'de “kistik fibroz transmembran iletkenlik düzenleyicisi (CFTR)” adı verilen bir proteini etkileyen bir mutasyon vardır. Bu protein, klorür ve sodyumun vücuttaki hareketini düzenler.

Ter Elektrolit Testi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Bir ter elektrolit testi, terinizdeki sodyum ve klorür miktarını tespit eder.

Endişelenmeli Miyim?

Ter elektrolit testi çok güvenilir ve doğru. Kistik fibrozis tanısında altın standarttır. Kistik fibroz diğer komplikasyonlara yol açabildiğinden erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

CFTR proteini düzgün çalışmadığında veya mevcut olmadığında, klorür vücutta doğru şekilde hareket edemez. Bu ciğerlerde, ince bağırsaklarda, pankreas kanallarında, safra kanallarında ve ciltte anormal miktarda sıvı oluşmasına neden olur. CF’li insanlar terlerinde büyük miktarda klorür ve sodyum içerirler. Diğer insanlardan iki ila beş kat daha fazla sahip olabilirler.

Ter Elektrolit Testi Neden Kullanılır?

CF belirtileri varsa doktorunuz bu testi uygulayabilir. Bu semptomlar şunları içerir:

  • Sık solunum yolu enfeksiyonları
  • Kronik öksürük
  • Sürekli ishal
  • Yetersiz beslenme
  • Bazı yetişkin erkeklerde kısırlık

Bu test genellikle CF şüphesi olan çocuklar üzerinde yapılır. Bu durum kalıtsal olduğundan, CF’li yakın bir akraba olan çocuk da test edilebilir.

Ter Elektrolit Testine Hazırlanma

Bu teste hazırlanmak için fazla bir şey yapmanıza gerek yoktur. Testten 24 saat önce cilde krem ​​veya losyon uygulamaktan kaçının.

Küçük bir çocuğunuz varsa, test sırasında meşgul olmalarını sağlamak için bazı etkinlikleri veya oyuncakları bir araya getirmek iyi bir fikirdir.

Ter Elektrolit Test Prosedürü

Ter elektrolit testi sırasında klinik çalışanı üst kolunuza iki elektrot yerleştirir. Bebeklerde, elektrotlar normalde uyluk üzerine yerleştirilir. Her bir elektrot, pilokarpin denilen ve terlemeyi uyaran bir ilaca batırılmış bir gazlı bez parçası ile kaplanmıştır.

Elektrotlar takıldığında, bölgeye 5 ila 12 dakika boyunca küçük bir elektrik akımı uygulanacaktır. Klinik çalışanı daha sonra elektrotları çıkaracak, kolu veya bacağı damıtılmış suyla yıkayacak ve test bölgesine bir kağıt disk yerleştirecektir.

Daha sonra, disk mühürlenmesini sağlamak ve terin buharlaşmasını önlemek için balmumu ile kaplanır. Bir saat sonra, klinisyen terli diski çıkaracak ve sodyum ve klorür miktarının analizi için bir laboratuara gönderecektir.

Genel olarak, elektrot terinin 90 dakika sürmesi gerekir.

Ter Elektrolit Testiyle İlgili Herhangi Bir Risk Var mı?

Bu testle ilgili risk yoktur. Elektrolit ter testi ağrılı değildir. Elektrotların bağlı oldukları bölgeden küçük bir akımı geçerken hafif bir karıncalanma hissedebilirsiniz. Test tamamlandıktan sonra alan hala terleyebilir ve test alanı kısa bir süre için kırmızı olabilir.

Ter Elektrolit Test Sonuçları

Elektrolit ter testinden test sonuçlarının alınması bir veya iki gün sürebilir.

Bebekler

6 ay ve altındaki bebekler için, 29 mmol/L veya daha düşük bir klorür seviyesi, CF’nin olası olmadığını gösterir. 60 mmol/L’nin üzerindeki bir klorür seviyesi, çocuğun CF’ye sahip olması muhtemel anlamına gelir. Klorür seviyesi 20 ila 59 mmol/L arasındaysa, bu CF’nin mümkün olduğu ve testin tekrarlanması gerekebileceği anlamına gelir.

Çocuklar ve Yetişkinler

Çocuklar ve yetişkinler için, 39 mmol/L veya daha düşük bir klorür seviyesi, CF’nin olası olmadığını gösterir. 60 mmol/L’nin üzerindeki bir klorür seviyesi, çocuğun CF’ye sahip olması muhtemel anlamına gelir. Klorür seviyesi 40 ila 59 mmol/L arasındaysa, bu CF’nin mümkün olduğu ve testin tekrarlanması gerekebileceği anlamına gelir.

Ter elektrolit testi çok güvenilir ve doğru. Kistik fibrozis tanısında altın standarttır. Kistik fibroz diğer komplikasyonlara yol açabildiğinden erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...