Terapistinizi Nasıl Seçeceksiniz?

Terapistinizi Nasıl Seçeceksiniz?

Terapi, bipolar bozukluğu tedavi etmek için çok önemlidir. Yetenekli ve güvenebileceğiniz bir terapist bulmak, akıl sağlığınız için son derece önemlidir. Bu özellikleri, terapistinizi seçmek için dikkate alın.

Terapi Türünü Seçin

Terapi, birebir veya grup şeklinde olabilir. Doğru terapi türünü seçmeniz, rahatlamanıza ve yaşadıklarınızı daha istekli bir şekilde paylaşmanıza yardımcı olacaktır.

Terapistle ilişkinizin daha özel olmasını istiyorsanız birebir görüşme sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Yalnız olmadığınızı bilmek istiyorsanız grup terapisi bu hislerin üstesinden gelmenize yardımcı olur. Böylece benzer sorunları yaşayanlarla aranızda bir bağ hissedebilirsiniz.

Danışmanlık Alın

Terapistlerin pek çoğu, telefondan danışmanlık vererek sizinle görüşmeye başlarlar. Bu görüşme, durumunuzu anlatıp neden tedavi almak istediğinizi anlatmak için en uygun zamandır. Danışmanlık sırasında aklınıza gelen her şeyi sorabilirsiniz. Danışmanlık almadan önce terapiste sormak istediğiniz soruları düşünün. Genel felsefeleri nedir? Danışanla nasıl bağ kurarlar? Deneyimleri nedir?

Yüz yüze danışmanlık alarak terapistiniz olacak kişiyle bizzat tanışabilirsiniz. Bunu yapmanız, terapistinizi değerlendirebilmeniz konusunda oldukça büyük fark yaratacaktır. Terapistle tanışarak onları kontrol etmeniz son derece normaldir. Terapistle rahat olmadığınızı hissederseniz nazik bir şekilde bunu belirtmelisiniz ama pes etmeyin. Size uygun birini bulabilmek için araştırma yapmaya devam edin.

Terapistinizin Metotlarını Değerlendirin

En iyi ve uygun terapiyi alabilmek için terapistinizle iyi bir çalışma sürdürmeniz gerekir. Terapistinizin dinleme becerileri, sizin değer yargınıza yakınlık durumları gibi pek çok faktör bunu etkileyebilir.

Örneğin, hipnoterapi gibi bazı teknikler sizin hoşunuza gitmeyebilir. Ayrıca, karşınızdaki sizi yargılıyorsa ve rahatsız hissetmenize neden oluyorsa terapi almak istemeyebilirsiniz. Aynı şekilde, bazı terapi yöntemleri daha direktif olduğundan sizin için rahatsızlık oluşturabilir.

Tüm terapiler zaman alır. Bu yüzden, terapistiniz size uzun dönem kalıcılık sağlayabilecek bir etkide bulunamıyor ve hızlı çözümler öneriyorsa temkinli olun. Bu durumda, sizi memnun etmek için terapist çok hevesli olarak sürekli başkalarını suçlayabilir. Terapistin sizin tarafınızda olması gerekse de kendi rolünüzle yüzleşmenize yardımcı olarak sizi zorlaması da gerekmektedir.

Terapinin Yeri ve Terapiyle İlgili Bilgiler Edinin

Terapiyi hayatınıza nasıl sığdıracağınız da son derece önemlidir. Terapi türünü seçerken, ulaşım sorunlarını da göz önünde bulundurun.

Gitmenin kolay olabileceği bir terapist seçin. Terapiye ulaşmak ne kadar kolay olursa, randevularınızı kaçırmanız da o kadar zorlaşır. Bunun sonucunda, randevularınıza daha sakin bir şekilde gidip, paylaşmaya hazır olursunuz.

Terapistinizle ilk buluştuğunuzda, seanslarınız için bir ücret belirleyin ve ne sıklıkla seans yapacağınızı netleştirin. Ücret sizin karşılayabileceğinizden fazlaysa ücret üzerinde pazarlık yapın ya da gelirinize daha uygun bir terapist bulun. Terapinin maddi yükü, sizin için başka bir stres oluşturmamalı.

Terapistinizin özgeçmişini sorgulayın. Size yardımcı olmak için yeterli bilgiye sahip olduklarını bilmeniz sizi tatmin edecektir. Terapistinizi internetten araştırmaktan çekinmeyin ve diploma bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin.

Eğitim görmek ve deneyim sahibi olmak iki ayrı şeydir. Terapistinizin ne kadar deneyime sahip olduğunu sorun.

Güven Oluşturun

İyi ilişkiler kurabilmek için güven önemlidir, özellikle sırlarınızı ve dertlerinizi anlatıyorsanız.

Tavır, tutum gibi faktörler bakış açısını etkileyebilir. Terapistinizle aranızda bir bağ yoksa bunu ona söylemelisiniz. Terapistiniz gerçekten profesyonel biriyse sizin için bir başkasını önerecektir. Eğer bunu söylediğiniz için size alınıyorsa başka bir terapist bulmanın zamanı gelmiş demektir.

Terapi, takım çalışmasıyla olur. Bu yüzden, terapistinizle aynı takımda olduğunuzu hissetmeniz önemlidir.

Akıl sağlığıyla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, profesyonel yardım almak genellikle çok zor olur. Ama terapi, oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Terapistler, sizin gibi kişilere yardım etmek için eğitim görmüşlerdir. Hangi soruları sormanız gerektiğini ve ne aramanız gerektiğini bilmeniz mükemmel terapisti bulmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...