Terbutalin ve Terbutalinin Erken Doğumda Kullanımı

Terbutalin ve Terbutalinin Erken Doğumda Kullanımı

Sağlıklı ve normal hamilelikler 40 hafta sürer. 40 haftalıktan erken doğumlarda bebek için riskler olabileceğinden bu tür doğumlar istenmez. Hamileliklerin çoğunda kadınlar 40 haftaya geldiklerinde doğum sancı başlasa da bazı kadınlarda doğum sancısı daha önce görülebilir. Erken doğum 37. haftadan erken doğan ve rahim kasılmaları ile rahmin açılmasının bu haftalarda görüldüğü doğumlardır. Erken doğum durdurulamazsa bebek erken yani prematüre doğar. Prematüre bebeklerin doğumdan sonra fazladan bakıma ihtiyaçları olur. Bazen prematüre bebeklerin tüm hayatlarını etkileyecek sağlık sorunları görülebilir. Hamilelikte bebek ne kadar erken doğarsa komplikasyon riski de o kadar fazla olur. En ciddi komplikasyon ise bebeğin kendi başına nefes alamamasıdır. Doktorlar, terbütalin (Brethine) kullanarak erken doğumu engellemeye veya geciktirmeye çalışırlar. Terbütalin, betamimetikler denilen bir ilaç grubuna aittir. Bu ilaçlar rahmin kasılmalarını yavaşlatmaya veya durdurmaya yardımcı olmaktadır. Bu ilaçların kullanılması doğumun birkaç saat veya birkaç gün geciktirilmesine yardımcı olabilir. Bu sırada doktorlar bebeğin mümkün olduğunca sağlıklı doğmasına yardımcı olabilecek başka ilaçlar kullanabilirler. Bu ilaçlardan bir tanesi, bebeğin akciğerinin hızlı bir şekilde geliştirilmesi için anneye verilir. Bu ilaçların işe yaraması için 12 – 72 saat geçmesi gerekir. Terbütalinin kullanılması doğumun birkaç gün ertelenmesini ve ilaçların işe yaraması için zaman kazandırmayı sağlar.

Erken Doğum Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bebeğin erken doğması komplikasyonlara yol açabilir. Enfeksiyon, erken doğumlara neden olabilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Erken doğum bebekte ciddi ve kalıcı rahatsızlar bırakabileceği için mutlaka doktor yardımı gözetiminde olmak gerekir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik süreci boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne düzenli olarak gidilmesi gerekir.

Terbütalin Nasıl Kullanılır?

Terbutalin deri altından ya da damardan verilebilir. Terbutalin için genel doz 0.25 miligramdır. Bu doz genellikle omuzdan ya da koldan enjekte edilir. Kasılmalar 15 – 30 dakika arasında önemli oranda azalmazsa ikinci bir 0.25 miligramlık doz verilir. İkinci doz etkili değilse başka tedavi yöntemleri düşünülür. Terbutalinin toplam dozu 0.5 miligramı aşmamalıdır ve bu ilaç iki günden uzun kullanılmamalıdır.

Annenin 48 ila 72 saat arasında tedavi edilmesi ve daha sonrasında tedavinin bırakılması önerilmektedir. Doğumun iki veya üç gün durdurulması bebeğin gelişmesi için biraz daha zaman verir. Bu sırada kullanılan diğer ilaçlar ise bebeğin akciğerlerinin etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Terbutalin, geçmiş yıllarda oral olarak veriliyordu ancak ilacın bu formu tehlikeli yan etkilerinden ve güvenlik endişelerinden dolayı kullanılmamaya başlandı. Oral terbutalin artık kullanılmamaktadır.

Terbutalinin 72 saatten uzun süre kullanılması tavsiye edilmez. Sürekli kalp atışının takip edilmesi standart prosedürdür. Ayrıca, terbutalinin hastane dışında kullanılmaması gerektiğini de dikkate almalısınız. Bu ilaç sadece hastanede sağlık uzmanlarının gözetiminde kullanılabilir.

Terbutalin Ne İşe Yarar?

Terbutalin, adrenalin denen ve stres altında salgılanan bir hormonu salar. Bu tepki “Kaç ya da savaş” tepkisinin bir parçasıdır. Stres, vücuttaki pek çok kasın kasılmasına hazırlanmasına ve kişinin hızlı bir şekilde tepki vermesine yardımcı olur. Ancak, bazı kaslar stres zamanında kasılması gerekirken gevşer. Düz kaslar, stres altında gevşeyen kaslara örnektir. Kadınların çoğunda rahim kasları düz kaslardan oluştuğundan adrenalin içeren ilaçlar verildiğinde rahim gevşer.

Terbutalin Ne Kadar Etkilidir?

Kadınlar terbutaline farklı şekillerde tepki verirler. Bu yüzden etkinliği kişiden kişiye farklılık gösterir. Terbutaline karşı iyi tepki verdiğinizde ilaç, kasılmaların sıklığını ve sayısını azaltır. Bunun yapılması, ilacın ne kadar çabuk verildiğine bağlı olarak doğumu birkaç saat geciktirebilir.

Birkaç saat çok görünmese de terbutalin steroidlerle birlikte verildiğinde bebekteki sağlık sorunlarının oluşma riskini önemli ölçüde azaltır. 48 saatten sonra steroidler bebeğin akciğer fonksiyonlarının gelişmesine ve yaşam şansının artmasına yardımcı olur ve uzun süreli sağlık sorunlarının oluşma ihtimalini azaltır. Bu tedavi, bebeğin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde kalma süresini de kısaltır.

Terbutalinin Muhtemel Yen Etkileri Nelerdir?

Terbutalinin kullanımı erken doğumun tedavisinde etkili olabilir. Ancak, anne ve bebek için bazı riskler barındırabilir.

1 Anne için

Terbutalin, “Kaç ya da savaş” tepkisiyle birlikte salınan hormonlarla alakalı olduğundan terbutalin alan kadınlar, stres altında olduklarına benzer bir deneyim yaşarlar.

Çoğu kadın şu belirtileri deneyimler:
Kalp atışlarının hızlanması
Miyokardiyal iskemi
Cildin kızarması
Geçici hiperglisemi
Hipokalemi
Elde titreme
Huzursuzluk

Kadınların çok azında düzensiz kalp atışı, akciğerlerde sıvı birikimi (pulmoner ödem) ve göğüs ağrısı görülebilir. Yüksek doz kullanan kadınlarda daha ciddi yan etkiler ortaya çıkar ancak bu etkiler standart doz kullanımında da görülebilir. Terbutalin, diyabet riskini de artırır. Bazı durumlarda ölüm rapor edilmiştir.

2 Bebek için

Terbutalin, bebeğin kalp atışında ve kan şekeri seviyesinde geçici artışa neden olur. Bu yan etki genellikle ciddi değildir ve doğumdan sonra kolaylıkla tedavi edilebilir. Bebek için tehlike ihtimali artacağından bu ilacın uzun süreli kullanımına dair endişeler bulunmaktadır.

Terbutalin Kullanmaması Gereken Kişiler Var mı?

Terbutalinin yan etkilerinden dolayı sağlık durumu kötüleşecek kadınların bu ilacı kullanmamaları gerekir. Hipertiroidi ya da kontrol altına alınmamış diyabet, bu durumların arasındadır.

Şubat 2011 itibariyle terbutalinin erken doğum tedavisinde kullanılması için danışmanlık sağlayacak bir yazı yayınladı. Bu uyarıcı etiket, terbutalinin erken doğumu tedavi etmek için etikete aykırı kullanılmasına özel olarak yapıldı. Uyarı, ilacın oral formunun erken doğumu tedavi etmek için asla kullanılmamasını belirtmektedir. İlacın oral formu, işe yaramamakta ve yan etkiler büyük risklerle birlikte görülmektedir. Ayrıca iğne ile damara verilen terbutalinin sadece acil durumlarda kullanılması ve 48 ila 72 saati aşan kullanımların yapılmaması da belirtilmektedir. İlacın uzun süreli kullanımı annenin hayatını tehlikeye atacak kalp sorunlarının yaşanma riskini artırır.
Bu uyarının bilincinde olmak önemlidir. İlaç uzun süre, yakın takip altında kullanılsa bile özel durumlar gözlenebilir. İlacın kullanımına dair herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...