Ters Doğum Durumunda Yapılan Müdahaleler

Ters Doğum Durumunda Yapılan Müdahaleler

Ultrasonla veya hamileliği 20. Haftasında olan anne adayının karnının ellenerek bebeğin ters bir şekilde doğum pozisyonuna geçtiğinin anlaşılmasının önemli bir sonucu yoktur. Bu durumda endişelenmeniz gerekmez. Genel olarak bebekler zamanla doğum pozisyonuna girerler. Ancak hamileliğin 37. haftasında bebek hala bu pozisyona giremediyse, bebeği doğum pozisyonuna sokmak ve oluşabilecek sorunlardan kaçınmak için uygulanacak yöntemler son derece makuldür. Daha nadir de görülse, bazı bebekler 37. haftadan sonra kendiliğinden dönerler. Bazı bebekler ise döndürme operasyonuyla anne doğuma girmeden önce döndürülür.

Döndürme Operasyonu

Döndürme operasyonunda bebek tersse bebeğin pozisyonu bebeğin başı aşağıda kalacak şekilde annenin karnına müdahale ederek döndürülür. Bu işlem, bebeğin ters olduğu vakalarda bebeği düzeltmek konusunda %50 – 70 arasında bir başarı oranı sağlar.

Çoğu sağlık kliniğinde döndürme operasyonun yapılırken şu aşamalar uygulanır:

  • Ultrasonla ve non-stres testiyle bebeğin işlemden önce sağlıklı olduğu kontrol edilir.
  • Kasların ve rahim ağzının gevşetilebilmesi için terbutalin etkin maddeli ilaçlar kullanılır. Daha önce hamilelik geçirmiş kadınlar için bu işleme gerek olmayabilir.
  • İşlem sırasında ultrasonla bebeğin kalp hızı kontrol edilir.
  • Anne adayının karın duvarı boyunca bebeğin poposu iteklenerek fetüs çevrilmeye çalışılır. Bebeğin başı pelvise doğru getirilmeye çalışılır.
  • İşlemden sonra non-stres testi yapılır. İşlem başarısız olsa bile bebeğin sağlıklı olduğu ve işlemi tolere edebildiği kontrol edilir.

Döndürme operasyonu şu durumlarda işe yaramayabilir:

  • Anne daha önce doğum yapmadıysa
  • Anne obezse
  • Bebek yan bir şekilde değil sırt üstü yatıyorsa
  • Bebeğin etrafındaki amniyotik sıvı azaldıysa
Doğum 48 ila 72 saat sonrasına ertelendiyse, Rh-negatif olan kadınların ve döndürme operasyonu uygulanan kadınların Rhimmün globülin (RhoGam) alması gerekir.

Döndürme operasyonu başarılı olmadıysa bazı doktorlar aradan bir hafta geçtikten sonra ikinci kez döndürme operasyonu yaparlar. Bazense bu döndürme operasyonu doğumdan önce epidural yapıldığında denenir. Epidural kullanıldıktan sonra bebeği döndürmek, döndürme operasyonunun neden olacağı rahatsızlıkların birçoğunu engelleyecektir. Buna rağmen işlem başarısız olduysa sezaryen yapılması gerekir. Bebek, başarılı bir döndürme operasyonundan sonra tekrar dönerse doktor ikinci kez döndürme operasyonu yapar. Bu noktada, bebeğin başı aşağıdayken tekrar ters dönmemesi için suni sancı verilerek doğuma geçilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...