Ters Doğum (Makat Geliş) Durumunda Bilinmesi Gerekenler

Ters Doğum (Makat Geliş) Durumunda Bilinmesi Gerekenler

Tüm hamileliklerin yaklaşık olarak %3 ila 4'ünde bebek terstir. Bebeğin ters olması, bebeğin anne rahminde başı yukarıda ayakları rahim kanalına doğru durması anlamına gelmektedir.

Ters Doğum (Makat Geliş) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Normal bir hamilelikte, bebek doğuma hazırlanmak için otomatik olarak rahmin içinde döner. Ancak ters doğumlarda anne ve bebek için zorlayıcı birkaç durum yaşanabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Doktorunuz, bebeğinizin ters olup olmadığını size söyleyecektir. Ters doğumla ilgili kafanızdaki soruları, endişeleri, sezaryen doğumun risklerini ve faydalarını, ameliyattan sonra ne beklemeniz gerektiğini ve ameliyata nasıl hazırlanmanız gerektiğini doktorunuza danışın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Hamilelik boyunca Kadın Hastalıkları Ve Doğum uzmanına düzenli kontrollere gidilmesi gerekmektedir.

Ters Doğumun Nedenleri

Bebeğin rahimde nasıl durduğuna bağlı olarak ters doğumlarda saf makat gelişi, eksiksiz makat gelişi ve ayak prezentasyonu olmak üzere üç farklı tür bulunmaktadır. Bu türlerin tamamında bebeğin başı yerine alt kısmı doğum kanalına doğru durur.

Doktorlar, ters doğumun neden oluştuğunu tam olarak bilmemektedir. Ancak Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, bebeğin rahimde kendini yanlış bir şekilde konumlandırmasının birçok farklı nedeni vardır.
Bu nedenlerden bazıları:
Kadın birden fazla hamilelik geçirdiyse
Çoklu hamilelik varsa
Geçmişte erken doğum yapıldıysa
Rahimde çok fazla ya da çok az amniyotik sıvı varsa yani bebeğin hareket edebilmesi için çok fazla ya da çok az alanının olması
Anormal şekilli bir rahim varsa veya rahim içinde fibroidler gibi başka komplikasyonlar oluştuysa
Plasenta previa varsa

Bebeğin Ters Olduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Bebek, 35 veya 36. haftaya kadar ters sayılmaz. Normal gebeliklerde, bebekler genellikle doğuma hazırlık olarak başları aşağıya gelecek şekilde dönerler. Bebeklerin 35. haftadan önce baş aşağı veya yanlamasına dönmeleri normaldir. Daha sonrasında, bebekler büyüdükçe ve hareket edecekleri alan kısıtlandıkça bebeğin dönüp doğru pozisyona girmesi zorlaşır.

Doktorunuz bebeğinizin ters olup olmadığını mideniz aracılığıyla hissedebilir. Bebeğin ters olup olmadığına muayene sırasında ultrasonla ya da doğumdan önce bakılabilir.

Ters Doğumda Ne Gibi Komplikasyonlar Yaşanabilir?

!Genel olarak, ters doğumun yaşandığı hamilelikler bebeğin doğma vakti gelene kadar tehlikeli değildir. Ters doğumlarda bebeğin doğum kanalına sıkışması ve bebeğe oksijen sağlayan göbek bağının kesilme riski daha yüksektir.

Bu durumla ilgili en büyük soru, ters doğum yaşayan kadınların doğum yapabilmeleri için en güvenli yöntemin hangisi olduğudur. Tarihsel olarak, sezaryen doğumlar yaygınlaşmadan önce, doktorlara ve genellikle ebelere, ters doğumların nasıl halledilmesi gerektiği öğretilirdi. Ancak, ters doğumlarda vajinal doğumlara göre çok daha fazla komplikasyon riski vardır.

2000 yılında yapılan bir çalışmada, 26 ülkeden 2000’den fazla kadının ters doğum yaşandığında sezaryen doğum planlanmasının vajinal doğuma göre daha güvenli olduğu ortaya çıktı. Bebek ölümleri ve yaşanan komplikasyonlar da ters doğum olduğu zaman sezaryen yapılmasıyla önemli ölçüde azaltıldı. Ancak, annelerde komplikasyon oranı hem sezaryen hem de vajinal doğum gruplarında aynıydı. Sezaryen, anneler için komplikasyon oranının da hesaba katılması gereken büyük bir ameliyattır.

İngiliz Jinekoloji ve Obstetrik Dergisi, aynı araştırmaya bakıp kadınların ters hamilelik durumunda vajinal doğum yapmayı planladıklarında eğitimli bir uzmanla güvenli bir doğum gerçekleştirebilecekleri sonucuna varmıştır. Genel olarak, çoğu doktor mümkün olan en güvenli yolu tercih eder. Bu nedenle ters doğum yapmış kadınlarda sezaryen tercih edilen doğum yöntemi olarak kabul edilir.

Ters Doğumda Bebek Döndürülebilir mi?

Ters doğum varsa ne yapmalısınız? Sezaryen doğumun planlanması için doktorunuzla görüşme olasılığınız yüksek olsa da bebeğin döndürülmesi için bazı yollar bulunmaktadır. Ters doğumlarda bebeği döndürmenin başarı oranı, bebeğinizin neden ters olduğunun arkasında yatan nedene bağlıdır. Ancak güvenli bir yöntem denendiği müddetçe herhangi bir zarar oluşmaz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...