Ters Duran Bebeğin Vajinal Doğumu Mümkün Müdür?

Ters Duran Bebeğin Vajinal Doğumu Mümkün Müdür?

Son dönemlere kadar yakın ya da tam ters duran bebeğin vajinal doğumu yetenekli ellerde makul kabul edilmekteydi. 2001 yılında kadın hastalıkları ve doğum uzmanları doğuma yakın olmayan ve ters duran bebeklerin sezaryen ile alınmasını emretmiştir. Vajinal doğum ise annenin doğuma çok yakın ve bir hastanede bulunması durumunda değerlendirilmelidir.

Aşağıda verilen faktörler ters duran bebeğin vajinal doğum ile doğurulmasını değerlendirilmek için kullanılmaktaydı:

  • Bebeğin saf makat (Frank breech) duruşunda olması zorunludur. İlk olarak bebeğin poposu görünür ve bacakları vücudunun önündedir. Tam olmayan makat duruşundaki bebeklerin sezaryen ile alınması gerekir.
  • Bebeğin ağırlığı 3,75 kiloyu geçmemelidir.
  • Annenin pelvisinin kemikli yapısı bebeğin doğuma izin verecek genişlikte olmalıdır. X-Ray ya da bilgisayarlı tomografi (CT) ile pelvis çapı ölçülmelidir.
  • Annenin daha önce sezaryen doğum yapmamış ya da rahimden önemli bir ameliyat olmamış olması gerekir.
  • Bebeğin başı normal pozisyonda ve büyüklükte olmalıdır.
  • Doğum sürecinin normal olması gerekir. Doğumun tetiklenmesi için oksitosin kullanılmamalıdır. 

Yakın ya da tam ters duran bebeklerin doğum metotları genel olarak 2 ile 3,75 kilo aralığındaki bebekleri kapsayan küçük çalışmalara da konu olmuştur. Dikkatli olarak seçilen vakalarda ters duran bebeğin vajinal doğumu göreceli olarak güvenli olmuştur. Uluslararası yapılan deneylerde bulunan veriler:

  • Ters doğan bebeklerde nörolojik sakatlık riski yüksektir. Ters olan bebeklerin vajinal doğumunda herhangi bir sakatlık oluşması riski %3,8 iken bu oran sezaryen doğumlarda %1,4’tür. Aynı şekilde vajinal doğumla yapılan durumlarda ölüm ya da beyin hasarı riski %1,3 iken isteğe bağlı sezaryen doğumlarda %0,3’tür.
  • İsteğe bağlı olarak vajinal doğumu tercih eden kadınlarda herhangi bir sebepten ötürü sezaryen doğuma geçilme oranı %40’tır.
  • Doğum sonrasında annenin yaşayacağı karmaşıklıklar her iki doğum için de benzerdir.

Vajinal doğum denemesinde epidural anestezi mükemmel metottur. Ancak annenin ıkınmasını engelleyecek kadar yoğun olmamalıdır. Doğum sırasında bir kadın doğum uzmanının bulunması gerekir. Bebeğin bacakları, poposu ve kolları çıktıktan sonra başının çıkması için Piper forceps kullanılır. Piper forceps kullanımı diğer forceps yöntemleri ile karıştırılmamalıdır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...