Teşhis Konulduğunda Tiroit Kanserinin İyileştirmesi Çok Kolay!

Teşhis Konulduğunda Tiroit Kanserinin İyileştirmesi Çok Kolay!

Tiroit kanserini endişelenilecek bir durum olarak gören çok az kişi var. En yaygın görülen kanser türlerinden biri olmasına rağmen teşhis oranları giderek artan tiroit kanseri, yavaşça gelişiyor ve tedaviye iyi bir şekilde tepki veriyor.

Tiroid Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Tiroid Kanserini Nasıl Anlarım?

Boyunda yumru veya şişlik, lenf bezlerinin şişmesi, ses sorunları, yutkunma güçlüğü veya nefes darlığı, boyun veya boğaz ağrısı gibi belirtileriniz varsa sizde tiroid kanseri olabilirsiniz.

Tiroid Kanseri Korkutmalı Mı ?

Tiroid kanseri olan kişilerin 90% gibi büyük bir oranda yaşam süresi kısalmamaktadır. Ama hastaların ömür boyu ilaç tedavisi alması gerekli olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tiroid kanseri için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıklar, Genel Cerrahi bölümlerinden birine gidebilirsiniz.

Tiroit Kanserinin İyileştirmesi

Tiroit kanseri Dr. Stacie Chasin’in annesine ve dayısına 2011 yılında papiller tiroit kanseri teşhisi konmasına rağmen endişelendiği bir durum değil. New York’ta İç Hastalıkları Uzmanı olan Chasin, kendinde kanser olduğunu kontrol ettirmesi gerektiğine dair verilen tavsiyelere bile omuz silkti.

Tiroit, gırtlak çıkıntısının olduğu yerin hemen altında bulunur. Kelebek şeklinde olup 3 santimetredir. Tiroitte nodüller ya da büyümeler yaygındır ve çoğu iyi huyludur.

Ancak çok küçük olan nodüllerin doktorlar tarafından bulunması güçtür. Bu nodüllerin çoğu diğer rahatsızlıklar için yapılan görüntüleme testleri sırasında kazara bulunmuştur. Chasin’in annesinde, tiroitlerde oluşan beze rutin muayene sırasında aile hekimi tarafından bulunmuştur.

2013 yılında Chasin, radyoloji bölümüne giderek ailesinin söylenmesinin önüne geçmek için ultrason yaptırdı. Testte bir tane büyük nodül bulundu ve Chasin’de de papiller tiroit kanser teşhis edildi.

Chasin tiroitlerini aldırmak zorunda kaldı ve şimdi her gün sentetik tiroit hormonu kullanıyor. Yılda bir kez kanserin tekrar ortaya çıkıp çıkmadığını kontrol ettirmek için test yaptırıyor ve hepsi bu.

Chasin, “Kanser sıkıntı veren bir rahatsızlık. Tiroit kanseri olanlar ise başka türlere göre oldukça şanslılar,” diyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Ocak ayı Tiroit Farkındalık Ayı olarak geçiyor.

Tiroit Kanseri Nedir?

Chasin’de, Chasin’in annesinde ve dayısında görülen tümörlerin genetik açıklaması bir gizem olarak kalıyor.

Papiller tiroit kanseri, tiroit kanserleri arasında en yaygın görülen türdür. Doktorlar bu kanserin neden ailede yaygın olarak görüldüğünü bilmemekteler. Tiroit kanseri vakalarının %5’ini oluşturan medüller tiroit kanserine multipl endokrin neoplazinin neden olduğu bilinmektedir.

Mount Sinai Icahn Tıp Fakültesi’nde otolarengoloji alanında Doç. Dr. Marita Teng, “Papiller tiroit kanserinin genetik bağlantıları bulunmaktadır. Bu vakaların ailede görülmesinde bir düzen var ancak bu düzen çok bariz değil,” diyor.

Tiroit kanseri ne kadar erken teşhis edilirse o kadar kolay tedavi edilebileceğinden Tend, Chasin gibi ailesinde bu durum görülenlerde hastalığın kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor.

“Hastalar genellikle geçmişe bakıp her şeyin bir anda olduğunu düşünürler. Erken teşhis edildiğinde kolayca tedavi edilebileceğinden bu hastalık hiç yaşanmamış gibi olabilir,” diyor Teng.

Kimlerin Kontrolden Geçmeleri Gerekir? Nasıl Kontrol Edilir?

Chasin, ailesinde tiroit kanseri olan kişilerin görüntüleme testinden geçmesinin akıllıca olacağına katılıyor.

Kötü haberse vücuttaki tiroit hormonlarının seviyesini ölçen laboratuvar testleri tiroit kanseri hakkında bilgi vermiyor olmasıdır.

“Ailenizde tiroit kanseri olan biri varsa sadece ultrason yaptırmanız yeterli olacaktır. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavi süreci o kadar kolay olacaktır,” diye belirtiyor Chasin.

Ailesinde tiroit kanseri olmayan veya tiroit kanserinden endişelenilmesini gerektiren belirtiler yaşamayan kişilerle ilgili karışık görüşler bulunmaktadır. Tartışmalar, prostat kanseri hakkındaki tartışmalarla benzerlik göstermektedir. Bu tümörlerin çoğu yavaş gelişse de takip edilmeleri gerekmektedir. Yine de tümörün varlığı doktorlar ve hastalar tarafından bilindiğinde tedavi o kadar zor olmayacaktır.

Bilginin güç olduğuna inanan kişiler için bazı doktorlar aynanın karşısında tiroitlerde oluşabilecek değişiklikleri kontrol etmeleri için hastaların kendilerini muayene etmelerini tavsiye etmektedir. Kendinizi muayene ederken kafanızı arkaya yatırmanız ve bir yudum su içmeniz gerekir. Tiroit bölgesinde oluşan tüm şişliklerin doktor tarafından incelenmesi gerekir.

“Bu tür bir inceleme kendi kendinizi muayene edebileceğiniz diğer durumlarda da olduğu gibi hiç de kötü bir fikir değildir. Bir şey çıkarsa doktora görünmeniz de kötü bir fikir olmayacaktır,” diyor Teng.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...