Testiküler Ultrason Nedir?

Testiküler Ultrason Nedir?

Testiküler ultrason, testis torbanızdaki testislerin ve etraftaki dokuların görüntülerini alan tanısal bir testtir. Ultrason, ayrıca sonografi veya ultrason taraması olarak da adlandırılır. Doktorunuz testis ultrasonuna testiküler sonogram veya skrotal ultrason olarak başvurabilir. İki testisiniz birincil erkek üreme organlarıdır. Sperm ve erkek seks hormonu olan testosteron üretirler. Testisleriniz sizin testis torbasındadır ve penisin altında asılı olan etli bir doku kesesidir.

Testiküler Ultrason Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

Testiküler ultrason, testislerdeki anormallikleri gözlemlemek ve teşhis etmek için kullanılan birincil görüntüleme yöntemidir.

Endişelenmeli Miyim?

Testiküler ultrasonun sizi riske atacağı hiçbir sağlık problemi yoktur. Prosedür sırasında radyasyona maruz kalmazsınız. Ancak testis torsiyonu veya enfeksiyon gibi belirli testiküler sorunlarınız varsa, işlem sırasında ağrı veya rahatsızlıklarınız olabilir.

Ultrason güvenli, ağrısız ve invazif olmayan bir işlemdir. Prosedür, vücudunuzun içindeki organların görüntülerini üretmek için yüksek frekanslı ses dalgaları kullanır.

Ultrason bir sonda veya transformatör kullanır. Bu elle kullanılan cihaz, enerjiyi bir formdan diğerine dönüştürür. Süpürme hareketleriyle vücudunuzun hedeflenen kısmına doğru hareket ettirilir. Dönüştürücü, vücudunuzda hareket ederken ses dalgaları yayar. Dönüştürücü daha sonra ses dalgalarını organlarınızdan çıkan bir dizi yankı ile alır. Bir bilgisayar, yankıları monitörde görüntülere dönüştürür. Normal ve anormal doku farklı yankılar iletir. Bir radyolog, yankıları testis etrafınızdaki sıvı toplanması ve kötü huylu bir tümör olabilecek katı bir kitleyi iyi huyludan ayırt etmek için yorumlayabilir.

Testiküler Ultrasona Neden İhtiyacım Var?

Testiküler ultrason, testislerdeki anormallikleri gözlemlemek ve teşhis etmek için kullanılan birincil görüntüleme yöntemidir. Doktorunuz aşağıdaki durumlar için testis ultrasonu önerebilir:

 • Testis torbası veya testislerinizde bir yumru olup olmadığının doğrulama
 • Testis torbanızda bir travma
 • Bükülmüş bir testis olan olası testis torsiyonu
 • Testislerinizde ağrı veya şişlik kaynakları
 • Varisli spermatik damarlar olan varikoseller
 • Kısırlık nedenleri
 • İnmemiş testislerin yeri

Ultrason yankıları gerçek zamanlı hareketsiz görüntüler sağlayabilir. Hareketli görüntülerden elde edilen veriler testislerinize ve testislerden gelen kan akışını incelerken faydalıdır.

Her testis vücudun geri kalanına spermatik kordonla bağlanır. Bu tüp bir arter ve bir ven içerir. Tüp ayrıca testislerden idrar yoluna sperm taşıyan vas deferens içerir. Doktorunuz sperm akışını engelleyen ve döllenmeyi engelleyen daralma ya da tıkanıklıklar bulmak için testislerinizdeki kan akışını inceleyebilir.

Testiküler Ultrason ile İlgili Riskler

Testiküler ultrasonun sizi riske atacağı hiçbir sağlık problemi yoktur. Prosedür sırasında radyasyona maruz kalmazsınız. Ancak testis torsiyonu veya enfeksiyon gibi belirli testiküler sorunlarınız varsa, işlem sırasında ağrı veya rahatsızlıklarınız olabilir.

Testiküler Ultrason İçin Nasıl Hazırlanırım?

Tipik olarak, bir testiküler ultrason için gerekli özel bir hazırlık yoktur. Testten önce diyet kısıtlamalarına, oruç tutmaya ya da dolu bir mesaneye ihtiyaç yoktur.

Aldığınız reçeteli veya reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzla konuşun. Testiküler ultrasonografiden önce nadiren ilacı kesmeye veya tedaviyi bırakmaya gerek duyulur.

Testiküler Ultrasonu Nasıl Yapılır?

Testiküler ultrason genellikle bir hastanenin radyoloji bölümünde veya doktorunuzun ofisinde yapılan ayakta bir tedavi prosedürüdür.

Tipik olarak, bir testiküler ultrason yaklaşık 20 ila 30 dakika sürer. Aşağıdaki adımları içerir.

Sonuçlar Ne Anlama Geliyor?

Bir radyolog, testis ultrasonu sırasında elde edilen görüntüleri analiz edecektir. Daha sonra, testin sonuçlarını doktorunuza bildiren bir rapor gönderirler.

 • Testis ultrasonunda anormal bulgular varsa, şunları gösterebilir:
 • Testisinizde bir enfeksiyon
 • İyi huylu bir kist
 • Testis torsiyon, testisinizde bükülmüş spermatik kordon kısıtlayan kan akışı
 • Testis tümörü
 • Testis etrafındaki sıvının toplanması olan bir hidrosel
 • Bir spermatocele senin testisin kanalları üzerinde bir sıvı dolu kist olduğunu,
 • Testisinizin spermatik kordunda genişlemiş bir ven olan bir varikosel

Doktorunuz testis ultrasonu bir tümör tespit ederse muhtemelen daha ileri tetkik önerecektir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...