Testislerde Kaşıntı Nedenleri ve Tedavisi

Testis kaşıntısı diye kastedilen genelde testisleri çevreleyen erbezi torbasındaki kaşıntıdır. Testislerin arkasına doğru kıvrılan deri ve kasık bölgesi de kaşımaya yatkındır.

Testislerde Kaşıntı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Normalde kaşıntılı testis ciddi bir sağlık sorununun belirtisi değildir. Erbezi torbası kaşıntısının birden fazla nedeni olduğu için teşhis zorlaşabilir. Çoğu zaman nedeni basitçe tahriştir; ama zaman zaman daha ciddi sıkıntıların habercisi olabilir.

Ne Yapmalıyım?

Kasık bölgesi temizliğine özen gösterin ve pamuklu iç çamaşırları kullanın.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Testislerde kaşıntı durumunda Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Testislerde Kaşıntının Nedenleri

1 Mantar Enfeksiyonları

Ilık ve nemli ortamlar mantarların gelişimi için çok müsait yerlerdir. Erbezi torbasının arkasındaki bölge de böyledir. Gelişen mantar enfeksiyonları tahrişe ve kaşıntıya neden olur.

Bu bölgede kaşıntıya neden olan en yaygın mantar türü kasık mantarıdır. Kasık mantarının en belirgin özelliği; kırmızı, pullu döküntülerin eşliğinde gelen apış arası, iç uyluk, testis çevresi ve anüsteki şiddetli kaşıntıdır. Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu reçetesiz satılan krem ve spreylerdir. Kaşıntı ve döküntü devam ederse doktora gitmelisiniz.

2 Maya Enfeksiyonu

Reçetesiz krem ve spreyler işe yaramıyorsa, maya enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz. Bu enfeksiyona neden olan mantarın adı Candida Albicans’dır.

Bu mantarın sadece kadınlara bulaştığı zannedilir ancak bu mantarın bulaşmış olduğu bir partnerle cinsel ilişki sonrasında erkeklere de bulaşabilir. Ayrıca vücutta enfeksiyonlarla mücadele eden yararlı bakterilerin ölümü ile sonuçlanan antibiyotik kullanımı sonrasında da bulaşabilir.

Kaşıntılı erbezi torbası ile birlikte kasık bölgenizde şiddetli kaşıntı, hassasiyet, yanma ve tahriş varsa maya enfeksiyonuna yakalanmış olabilirsiniz. Ağız yolu ile alınan bazı ilaçların yanında anti mantar kremler de o bölgedeki enfeksiyonu temizleyecektir.

3 Kontakt Dermatit

Testis çevresindeki bölge, erbezi torbası ve kasık çevresi eğer alerjen veya tahriş edici bir maddeye temas ederse aşırı derecede rahatsız olabilir, döküntüler çıkarabilir ve şiddetle kaşınabilir. Bu belirtilerin hepsi bir arada meydana gelmişse, sebebi kontakt dermatit olabilir.

Kontakt dermatit, alerjileri olan insanlarda daha yaygın görülür. Parfüm, boya, bitki veya temas edilen herhangi bir nesneden kaynaklanabilir. Alerjen madde tespit edildikten sonra ondan uzak kalınmalıdır.

4 Kasık Bitleri

Erbezi torbasındaki kaşıntının bir diğer nedeni kasık bitleridir. Genital bölge ve çevresinde kan içerek beslenirler.

Erkekler bu böceklerin ısırığı ile şiddetli kaşıntı hissedebilirler. Bu parazitler çoğu zaman cinsel ilişki ile bulaşırlar. Aynı yatağın, havlunun ve elbisenin paylaşılması ile de bulaşabilirler. Reçetesiz kremler ve sabunlar bu parazitlerden kurtulmak için en iyi yoldur. Geçmezse daha güçlü bir tedavi için doktora başvurmak gerekebilir.

5 Uyuz

Bu hastalığa uyuz böceği neden olur. İsminin çağrıştırdığı mizaha rağmen, pek de eğlenceli döküntülere neden olmaz. En belirgin özelliği genital bölge çevresindeki sıcak deride sebep olduğu şiddetli kaşıntıdır. Kaşıntının sebebi kasık bitinde olduğu gibi ısırıklardır.

6 Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı, deride kırmızı ve pullu şişkinlikler meydana getirir. En sık dizde, dirsekte, belde ve kafa derisinde görülür. Testis kaşıntısına da neden olabilir.

Kasık bölgesinde oluşan sedef hastalığının görüntüsü farklıdır. O bölgenin nemli olmasından dolayı kuru pullu deri şeklinde değil kırmızı lekeler halinde görülür.

Testislerde Kaşıntı Nasıl Geçer?

Kaşıntıyı gidermek için aşağıdaki tedavileri evinizde uygulayabilirsiniz:

1 Çay Çiçeği Yağı

Bu yağ doğal bir anti mantar, derinlemesine temizleyen bir madde ve içeriği ile bakteri katilidir. Kaşıntıyı giderecek bu yağı kullanma şekli kolaydır:

 • Bir hafta boyunca tahriş olan bölgeye bir pamuk parçası yardımı ile uygulayın. Yanarsa Hindistan cevizi yağı ile karıştırın.
 • Banyo suyunuza da birkaç damla dökebilirsiniz. Yarım saat süresince bu suda bekleyin.
 • Çay çiçeği yağı içeren sabun ve duş jelleri de etkilidir.

2 Elma Sirkesi

Elma sirkesi kullanmak birçok deri rahatsızlığını gidermek için harika bir seçenektir. Doğal bir anti mantar ve anti bakteriyeldir. Şu üç adımda elma sirkesi ile kaşıntıdan kurtulun:

 • İki su bardağı ılık suya iki yemek kaşığı elma sirkesi karıştırın.
 • O bölgeyi bu karışımla temizleyin. Kurumasını bekleyin.
 • Sabah, öğlen ve yatmadan önce tekrarlayın.

3 Alkol Sürmek

Alkol sürmek iki şey yapar; enfeksiyonu öldürür ve o bölgeyi kurutur. Pamuk parçası ile günde 2-3 kez enfeksiyonlu bölgeye uygulayabilirsiniz.

4 Listerin

Lİsterin (ağız gargarası) antiseptik, anti mantar ve anti bakteriyel özelliklerle üretilen bir solüsyondur. Aynı alkol gibi günde iki-üç kez uygulayabilirsiniz. Başlangıçta biraz yakabilir ama hemen arkasından rahatlarsınız.

5 Beyaz Sirke

Yukarıda bahsedilen diğer tedavi unsurları gibi iş görür. Mantarları öldürür ve antiseptik özelliği vardır.

 • Beyaz sirkeyi dörtte bir oranında su ile karıştırın.
 • Bir banyo lifini karışıma batırarak kaşınan bölgeye uygulayın.
 • Kurumaya bırakın.
 • Günde 1-2 defa tekrar edin.

Başka bir seçenek ise beyaz sirkeyi bire bir oranında Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp enfeksiyon üzerine uygulamaktır. Birkaç saat sonra bölgeyi yıkayın.

6 Kaşıntılı Testisle Baş Etmek için İpuçları

O bölgeyi kaşımak sadece enfeksiyonun daha fazla yayılmasına neden olacaktır, hatta başka bir enfeksiyonun kapılmasına bile neden olabilir. En iyi yol kesin tanı için bir doktora başvurmaktır. Böylece en uygun tedavi yöntemine erişirsiniz.

 • Yapacağınız en güzel şey kasık bölgenizi her gün etraflıca temizlemektir. Bu temizlik, sıcak ve nemli ortamları seven mantarlara hayat hakkı tanımayacaktır.
 • Günlük temiz iç çamaşırı giyin. Kulağa basit gelebilir ancak çok etkili, kirli çamaşır kullanmak parazitleri ve enfeksiyonu yayacaktır.
 • Spor salonuna giderken kendi havlunuzu götürün. Çoğu spor salonu temiz havlular vermektedir ancak emin değilseniz en iyisi kendi havlunuzu götürün.
 • İç çamaşırınız 100% pamuk olsun, tahrişten korur.
 • Kuru temizleme deterjanları, fabrika ürünü yumuşatıcı ve beyazlatıcı içermeyen temizleme ürünleri kullanın. Bu güçlü kimyasallardan kaçınmak sizi tahriş olmaktan koruyacaktır.

Yorumlar (9)

 1. Hasan

  Gerçekten listerin çok çok işime yaradi aklıma gelmezdi saolun teşekkür ediyorum minettarim

  • oguzhansezai

   sagolun tesekkur ederim 14 yasindayim her gce kasiniyodum allah sizden razi olsun

  • Ahmet Zahit

   Hangi yöntemi kullandın??

 2. YİĞİT RECEP ÇEVRÜK

  tşekkürler

 3. Berke

  Lütfen yardımcı olun ne kullanmam gerekiyo

 4. Ismail

  Benim back aralarim kasiniyor vergessen kizariyor.hangi ilaci kullandiysam biran geciyor daher Sonra tekrar geliyor neyapmam lazim yardimci olursaniz cok sevinirim

 5. Mehmet ali

  Travazon diye bir ilac var eczanelerde gidip alin gercekten ise yariyo dua edeceksiniz sonunda

 6. Furkan

  Benim tesis bölgesi çok kasiniyo ve çok tatlı bir kaşıntı kasidiktan sonra acıma yapıyor su toplamış gibi görünüyor bide ne yapmam lazım yardım ederseniz çok sevinirim

 7. mağdur

  kortizonlu kremler doktora danışmadan kullanmayın, deride büyük çatlaklar yapabilir geriye dönüşüde yok bilhinize

Sonraki yazı yükleniyor...