Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Vücudunuza clostridium bakterisi girmesine sebep olacak paslı metal yaralanmalarından hemen sonra, bu ölümcül enfeksiyonu engellemek için, tetanoz aşısı olunması gerekmektedir. Aşıdaki tetanoz toksoidleri aktif bağışıklık sisteminin bir parçasıdır; yine de, bir dozu ömür boyu bağışıklık sağlamaz. Serumdaki antikor seviyesini arttırmak için yeniden aşı olmak gereklidir. Ama son derece zaruri olan tetanoz aşısının bazı yan etkileri de vardır.

Tetanoz Aşısı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Ölümcül bir hastalık olan tetanozun oldukça yüksek bir ölüm oranı vardır. Bakteri vücuda girdiğinde, hemen beyinde bazı sinirlere yerleşir. Bu da tetanozlu kas spazmlarına neden olur. Eğer solunum kaslarına (diyafram) ulaşacak olursa ölüm meydana gelir.

Hamileler Dikkat!

Hamileliğin ilk üç ayında tetanoz aşısı olunması kesinlikle önerilmez.

Çocuklar Dikkat!

Aşı 7 yaşından küçük çocuklara yapılmamalıdır.

Tetanoz Aşısının Yan Etkileri

Tetanoz aşısıyla vücuttaki tetanoz antikorlarını arttırmak için vücuda tetanoz toksoidleri verilir. Genelde çocukluk zamanında bu aşı olunur. Eğer çocukken bu aşıyı olmuşsanız, 10 senede bir yeniden aşı olmanız gerekmektedir. Tetanoz aşısı dünyanın neredeyse her yerinde olunabilir ve çoğu birey için bir sorun yaratmazken, genetik olarak yan etkiye yatkın bireylerde yan etkiler görülebilir. Tetanoz aşısının yan etkileri herhangi bir tıbbi müdahale gerekmeksizin geçebilir; fakat, bazı vakalar hayati tehlike teşkil edebilir.

Tetanoz aşısına bağlı yaygın yan etkiler şunlardır:

1. Aşı Bölgesinde Acı ve Sertleşme
Aşının kas içine yapılması durumunda bölgede acı ve yumrulanma çok yaygın bir yan etkidir. Klinik veriler aşı bölgesinde acı ve sertleşme hisseden bireylerin bir kaç günlük şişme gördüğünü ortaya koymaktadır.. Bireylerin %1-3’ünde haftalar hatta aylar boyunca süren derin bir ağrıya sebep olan kas astrofobisi görülmektedir. Acı genellikle çok şiddetli değildir ve günlük aktiviteleri engellemez; bununla birlikte, eğer acı bir veya iki aydan daha fazla sürerse medikal müdahale gerekebilir. Diğer yaygın semptomlar ise hassasiyet, sert bir yumrulanma hissi veya geçici uyuşukluktur.

2. Şişlik ve Kızarıklık
Aşı hafif şişliğe, kızarıklığa ve herhangi bir tıbbi müdahale olmaksızın geçen tahrişe sebep olabilir. Şişkinliği ve iltihap belirtilerini önlemek için aspirin veya diğer steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlardan kullanabilirsiniz.

3. Sindirim Problemleri
Çoğu aşı gibi, tetanoz aşısı da bulantı, kusma, ishal gibi emareler gösteren mide problemlerine yol açabilir. Bunlar herhangi bir müdahale olmaksızın düzelir. Çoğu durumda bunlar oldukça hafiftir. İstatistiksel bilgiler ergenlerin %3’ünde ve yetişkinlerin %1’inde mide rahatsızlıkları görüldüğünü ortaya koyuyor.

4. Bağışıklık Tepkisi
Tetanoz aşısı bağışıklık sağlayıcı toksoid içerir. Aşıdan sonra, bazı bireyler bağışıklık tepkisinin sonucu olarak hafif ateş ve fiziksel yorgunluk hissedebilir. Bazı insanlarda belli bir bölgede veya genel kas ağrıları ve gergin lenf düğümlerinden dolayı vücut ağrıları görülebilir. Yine, bu semptomlar çoğu zaman herhangi bir medikal müdahale gerektirmez.

5. Alerjik Reaksiyon
Tetanoz alerjisi aşırı nadirdir, ama acil tıbbi müdahale gerektiren ölümcül olaylara davetiye çıkarabilir. Alerjik tepkide baş dönmesi, yüzde, dudaklarda, kollarda ve diğer vücut bölgelerinde şişme belirtileri görülür. Bunlar kalp atış hızı ve solonum düzeniyle alakalı olabilir. Ailesinde tetanoza alerji geçmişi olan bireylerin aşı olmadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Tetanoz Aşısı Önlemleri

Yan etkiler ve olumsuz etkilerin oluşma riski bazı önlemler alarak minimize edilebilir:

Doğru dozda aşı olmak
Genellikle 10 yılda bir 0.5 mL dozunda aşı olunur.

İlaç etkileşimleri
Bazen tetanoz aşısı bazı ilaçlarla ve biyo-kimyasallarla etkileşime geçebilir. Kortikosteroidler gibi ilaçlar, radyasyon, alkile edici ajanlar, kanser tedavisi ve benzer sınıftaki ilaçlar aşıyla etkileşime geçebilir ve olumsuz etkilerin görülmesine neden olabilir. Kullandığınız ilaçları doktorunuza söylemeniz şiddetle tavsiye edilir.

Dikkat edilecek tıbbi hususlar
Belirli tıbbi hususlar ölümcül sonuçlar doğurmaması için ilaç veya doz ayarlaması yapılmasını gerektirebilir. Aşağıdaki tıbbi durumlara dikkat edilmelidir:

 • Kanda pıhtılaşma sorunları (veya yakınlarda kanama sorunu yaşayanlar)
 • Guillain-Barre sendromu
 • Yakınlarda trombositopeni yaşamış olmak (düşük trombosit sayısı)
 • Yüksek ateş (42.2 dereceden fazla).
 • Hastalık nöbeti veya nörolojik enfeksiyon

Çocuklar için önlemler
Yukarıdaki önlemlere ek olarak, çocuklar için ekstra önlemler alınması önerilir. Aşı 7 yaşından küçük çocuklara yapılmamalıdır. Çünkü vücutlarında bulunan cıva seviyesi zahirlenmeye sebep olabilir. Timaserole ve latexe olan alerji geçmişi de kişinin tedaviye uygun olmadığı anlamına gelir. Dahası, felç, ansefalopati, tetanoz veya herhangi bir aşıdan dolayı geçirilen felç geçmişi olması durumunda, sağlık uzmanınıza danışmanız gerekmektedir.

Hamileler için önlemler
Hamileliğin ilk üç ayında tetanoz aşısı olunması kesinlikle önerilmez. Klostridyum üretiminin (doğum zamanında) oldukça yoğun olduğu hamilelikte eğer 10 yıllık zaman zarfı geçmişse genellikle 3. aydan 6. aya kadar olan süre içerisinde aşı olunması önerilir. Süt veren anneler için herhangi bir kısıtlama veya tedaviye uygun olmama durumu söz konusu değildir.

Yorumlar (21)

 1. buğrahan

  Aşı olduktan sonra ellerim pıtır pıtır oldu.sizce bu normal midir?

 2. hatayli

  Evet normal

 3. Bahattin

  tetenoz aşısı oldum 2 gun oldu ama hala şişlik ve agrı devam etmekte bu normelmidir

  • Mehmet

   Ewet
   Bendede oldu

 4. yağmur

  7 yıl önce bi kaza sonucu tek doz aşı oldum. Şimdi hamileyim 21. haftamda tekrar aşı yapıldı bir ay sonra tekrar yapılması gerektiği söyleniyor 10 yıl içerisinde vurulmuş olmama rağmen bir ay sonra 2. doz aşımı olursam bana veya bebeğime bi zararı olur mu ?

  • hemşire

   olmaz bu bır gereklılık

 5. Serap

  8gün tetano aşımın3.dozunu oldum ilk ikisi hamilelikte idi.onlarda sadece 3gün süren bir ağrı oldu ve geçti fakat. 3.dozda 1haftayı geçmesine rağmen şişlik ağrı acı hala devam ediyor ilaveten iltihaplanma oldu ve ara ara akıyor normal bir durum mudur ne yapmam gerekiyor korkuyorum açıkcası ayrıca emziriyorum da bebeğime iltihaplanma zarar verirmi?şimdiden teşekkürler…

 6. Mehmet

  2 gün önce ayağıma paslı çivi battı hastaneye gıtmedım daha oncede tatanos aşısı olmustum herhangi bir sıkıntı olurmu ?

 7. Nehir

  Ben ıkı gun once ası oldum hamıleyım ikinci dozum kolum morardı sizce bu normal mi doktora gitmeli mıyım..

 8. Semra

  Merhabalar. 34 haftalik gebeyim 10 gun once tetanoz asısı oldum ve hala omzum agriyor. Hicbir sey yapamiyorum. Agridan dolayi 2. Dozu vurunmayi dusunmuyorum. Normal bir durum mu sizce? Tesekkur ederim.

 9. ahmet

  ben immuran 50mg ve kolşisin kullanıyorum nörobehçet hastasıyım tetanoz aşısı olmamda herhangi bir sakınca varmıdır sizce

 10. Sinan

  1.5 yıl önce tetenoz asisi oldum tekrar aşı olduktan sonra ertesi günü göğsümde kırmızı leke çıktı normal bir durum mu?

 11. Ali

  Başım dönüyor bazen yüzümde kırmızı kırmızı sivilce gibi şeyler çıktı ne yapmalıyım sizce

 12. Aynur

  Oğlum 8. Sınıf okulda tetanoz aşısı olacaklarmış yaptırmalımıyız

  • Gökçen Demir

   Ben lise 3 öğrencisiyim sağlık okuyorum yaptırmanız en iyisi yani sağlığı için yaptırın

 13. Sümeyyw

  Nişanlım askerde tetanoz aşısı olduktan sonra bayılmış kreatiniz kinaz degeri yüksek cıkmış bu normal midir ?

 14. irem

  tetenoz oldum 8 gün oldu ama hala acısı devam etmekte. ne yapmalıyım

 15. Muhammet

  Ben bayıldım ve kalktım ama halsizdim bu ne gibi sorunlar yaşatır

 16. Mihrimah

  8.sınıfta olan kızım 2 gün önce tetanoz aşısı oldu. Ancak dün ve bugün sık sık baş dönmesi rahatsızlığı yaşıyor, bu nolmâl bir durum mu?
  Ayrıca kızımın ev tozu ve polenlere çimen çavdar yulaf bitkilerine alerjisi var.

 17. şeymanur yılmaz

  8 e gidiyorum aşı vurundum tam 8 gün sonra dudağım şişti sadece bi tarafı alt kısımda bunun nedeni nedir ve nasıl geçer

 18. ezgi yaman

  Ben de dün iğne yaptırdım simdi ise bi anda başım döndü ve vücudumn her yeri titriyor yüzümü yıkadım sonra geçti ama hala bacaklarım titriyor

Sonraki yazı yükleniyor...