Tip 1 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Diyabet Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 diyabet, yaşam boyunca kontrollü bir beslenme, egzersiz ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Dikkatli ve titiz bir yaklaşım sayesinde tip 1 diyabet belirtilerinin büyük çoğunluğu önlenebilir.

Tip 1 Diyabet Hastaları Ne diyor?

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Nick Jonas

“Tip 1 diyabet ile kusursuzluğun peşinden koşmak imkansız. Elinizde olmayan birçok şey var ve diyabetin hayatınızı engellediği anlarda sakin ve sabırlı kalabilmek için bir yol bulmak işin anahtarıdır.”

David Furnish

“Tamamen medikal terimler içinde, HIV ile diyabet arasında hiçbir fark yoktur. İkisi de iyileştirilemezdir ama oldukça idare edilebilirlerdir ve erken bilgi ise güçtür. Sadece tek bir fark ama gerçekten de tek bir fark vardır ve o da hafif bir izdir. Ve bunu aşmak zorundayız, çünkü şuan insanların ölüyor olmasının tek sebebi bu.”

Andrew Weil

“Bugün milyonlarca Amerikalı besin takviyesi alıyor, yoga yapıyor ve hayatlarına doğal terapileri entegre ediyorlar. Tüm bu önleyici tedbirler sizi doktorlardan uzak tutacak ve kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi ciddi bedelleri olan tedavilerden kurtaracaktır.”

Dick Gregory

“Yüksek kan basıncı, diyabeti olan insanlar… Bu durumlar yaşam tarzlarınız yüzünden ortaya çıkar. Yaşam tarzınızı değiştirirseniz, bu hastalıklar da kaybolacaktır.”

Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 diyabet aşağıdaki belirtilere yol açabilir:

  • Aşırı susuz hissetmek
  • Normalden daha sık idrara çıkmak (özellikle geceleri)
  • Yorgunluk
  • Kilo kaybı ve kas kütlesinde kayıp
  • Kasık mantarı, genital bölge ve civarında kaşıntı
  • Görüş bulanıklığı
  • Sıyrık ve yaraların geç iyileşmesi

Müdahale edilmeyen vakalarda kusma, derin ve ağır soluk alıp verme gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler ciddi tehlike işaretidir. Ortaya çıkması durumunda kişinin acilen hastaneye kaldırılması ve tıbbi müdahale alması gerekir.

Not: Tip 1 diyabetin belirtileri özellikle çocuklarda birkaç gün veya hafta gibi kısa süre içerisinde ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde ise bu süre birkaç ayı bulabilir.

Tip 1 Diyabet Neden Olur?

Tükettiğimiz gıdalar sindirim sistemimizde vücudumuzun kullanabileceği kadar küçük bileşenlere parçalanır. Sonrasında kan dolaşımına ve oradan da hücrelere aktarılır. Bu bileşenlerden biri de glikozdur (şeker). Glikoz, vücut enerjisinin üretiminde kullanılır.

Glikozun vücut hücrelerine girmesini sağlayan insülin isimli bir hormon vardır. Tip 1 diyabet hastalığında ise kişi hiç insülin üretememektedir. Bu nedenle vücut hücreleri ihtiyaç duyduğu enerjiye ulaşamamakta, kan şekeri kontrol altında tutulamamaktadır.

Aşağıdaki etkenler insülin üretilememesine ve tip 1 diyabete neden olabilir:

Tip 1 Diyabet Tedavisi

Tip 1 diyabetin kesin tedavisi yoktur. Tedaviler kan şekerinin olabildiğince normal aralıkta tutulmasına odaklanır. Bu sağlanırsa tip 1 diyabetin tehlikeli belirtileri ortaya çıkmayacaktır.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...