Tip 2 Diyabet: Endokrinolog Muayenesinden Ne Beklemelisiniz?

Tip 2 Diyabet: Endokrinolog Muayenesinden Ne Beklemelisiniz?

Gideceğiniz endokrin uzmanı araştırmanızı daralttıktan sonra sonunda diyabetle ilgili size en iyi sonucu sağlayacağını düşündüğünüz doktoru seçtiniz. Diyabet, endokrin uzmanlarının en çok uğraştığı hastalıklardan biridir. Randevunuza gitmeden önce aklınıza takılan tüm soruları yazmalısınız.

Ne Zaman Gitmelisiniz?

Diyabeti kontrol altına almak konusunda sorunlar yaşadığınızda endokrin uzmanına gitmelisiniz. Aile hekiminiz, ya da size genel bir test yapan doktorunuz diyabeti kontrol altına almak için sizi endokrinoloğa yönlendirebilir.

Endokrin uzmanının yardımcı olabileceği, kontrol altına alınmamış diyabetin neden olduğu belirtiler:

 • Sinir hasarından dolayı ellerde ve ayaklarda karıncalanma hissi
 • Kan şekerinin düşük veya yüksek olmasının sık sık yaşanması
 • Kiloda değişiklikler
 • Görüşte sorunlar
 • Böbreklerde sorunlar
 • Diyabetten dolayı sık sık hastaneye gidilmesi

Ne Beklemelisiniz?

Endokrinolog muayenesinde genellikle şunlar yapılır:

 • Sağlık geçmişinin incelenmesi
 • Tepeden tırnağa muayene
 • Kan ve idrar tahlili
 • Tedavi planının açıklanması

Bunlar sadece kısa bir girizgâh olacaktır. Muayeneniz kilonuzun, boyunuzun, tansiyon ve nabız gibi hayati bulgularınızın ölçülmesiyle başlar. Parmaktan kan şekeri kontrolü de yapılır.

Doktorunuz, ağzınızda enfeksiyon olmadığını anlamak için dişlerinizi, yara ve cilt enfeksiyonu olmadığını anlamak içinse el ve ayaklarınızı inceleyecektir. Doktorunuz, kalbinizi ve akciğerlerinizi steteskopla dinleyecek, elleriyle karnınızı kontrol edecektir.

Yaşadığınız belirtilerle, ailedeki sağlık geçmişiyle ve beslenme alışkanlıklarıyla ilgili sorular duymaya hazırlıklı olmalısınız. Doktorunuz ne kadar egzersiz yaptığınızı ve kan şekerinizin ne durumda olduğunu öğrenmek isteyecektir. Bu yüzden geçmişte kan şekerinize bakıldıysa bulguları yanınızda götürmeniz iyi olacaktır.

Doktorunuz diyabet için kullandığınız ilaçları, ne sıklıkla kan şekerinizi kontrol ettiğinizi ve insülin kullanıp kullanmadığınızı bilmek isteyecektir.

Muayeneye Hazırlık

Endokrin uzmanını görmeden önce, yakın geçmişte yapılmış diyabet testlerinin sonuçlarının ve muayene sırasında doktorunuza anlatmanız gereken diğer hastalıklarla ilgili kayıtların bir kopyasını ayarlamalısınız. Endokrin uzmanına diyabetin neden olabileceği böbrekler, gözler ve ayaklar gibi diğer organlarla ilgili sorunlar için hangi doktorlara gitmeniz gerektiğini sorun.

Ayrıca, doktorun sorularına kolayca yanıt verebilmek için not alın. Hastalığınızla ilgili doktorunuza danışmak istediğiniz soruları yazın. Bir defter ya da kâğıt alarak doktorunuza vermeniz gereken bilgilerin bir listesini hazırlayın:

 1. Yaşadığınız tüm belirtileri, diyabetle alakalı olmasa bile yazın. Bazı belirtiler başka komplikasyonların erken işaretçileri olabileceğinden bu bilgi doktorunuz için önem taşıyabilir.
 2. Kan şekeri seviyelerinizi yazın.
 3. Hayatınızda son zamanlarda yaşadığınız önemli değişiklikleri yazın. Stres, genellikle kan şekeri kontrolünü etkiler.
 4. Kullandığınız ilaçların listesini yapın. İlaçların dozlarını ve ne zaman kullandığınızı da ekleyin. Varsa, alerjilerinizin de listesini yapın.
 5. Doktorunuzla konuşurken bu bilgileri unutabileceğiniz için ailenizde görülen hastalıkların listesini yapın. Doktorun size söylediklerini hatırlamanıza yardımcı olması için randevunuza ailenizden birini götürebilirsiniz. Genellikle iki kişinin de randevuda olması, tek kişinin gidip konuşmayı hatırlamaya çalışmasından daha etkili olacaktır.
 6. Diyabetle ve diyabeti kontrol etmekle ilgili kafanıza takılan tüm soruları yazın. Yanınızda bilgileri içeren bir defter olduğunda doktorunuzla konuşurken hastalığınızla ilgili önemi olan tüm noktalara değinebilirsiniz.
 7. Tetanos, difteri, boğmaca, karma aşı, grip aşısı, zatürre aşısı ya da zona aşısı gibi son zamanlarda yaptırdığınız aşıların bir listesini yapın.
 8. En son ne zaman göz ve ayak muayenesi olduğunuzu not edin.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...