Tip 2 Diyabet Tedavi Rehberi

Tip 2 Diyabet Tedavi Rehberi

Tip 2 diyabet teşhisi her yaşta konulabilir. Ancak daha yaşlı kişilerde bu durum hayatı farklı şekillerde etkileyebilir. Yaşlandıkça iç organlarımız değişir, metabolizmamız yavaşlar, aerobik kapasitemiz azalır ve kan dolaşımı şeker emilimi konusunda daha az becerikli hale gelir. Bunların sonucunda diyabet riski yaşlılarda artar. Ancak, yaşam tarzınızda yapacağınız değişikliklerle hastalığı kontrol altına alabilir ve sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

Diyabet Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Diyabet Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Kişiden kişiye farklı belirtilerle kendini gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Şeker hastalığı bulunan kişilerin yaşamları boyunca sağlıklı bir beslenmeye özen göstermeleri rafine şekerlerden uzak durmalıdır.

Ne Yapmalıyım?

Pek çok kişi kan şekerindeki anormalliklerin belirtilerini hissedemediğinden diyabeti olan kişilerin düzenli olarak kan şekeri testi yaptırmaları önemlidir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabet için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Potansiyel Komplikasyonlar

Diyabeti olan yaşça büyük kişilerde, komplikasyon riski diyabet hastalığı olan gençlerle aynıdır. Ancak, kalp damar hastalıklarının riski diyabet hastalığını ne zamandır yaşadığınıza bağlı olarak artar. Yaşlı kişilerde bunama, depresyon, idrar kaçırma, düşme ve kronik ağrı gibi diğer durumların görülme olasılığı da daha yüksektir. Kontrol altına alınmayan diyabet ve neden olduğu komplikasyonlar yaşlanma sürecini hızlandırabilir. Göz hastalıkları, görüşteki bozuklukları daha kötü hale getirebilir. Diyabetik nöropati, artriti kötüleştirebilir ve diyabetik böbrek hastalıkları, böbrek fonksiyonlarını azaltabilir.

Yaşça büyük yetişkinlerde diyabetin neden olduğu en büyük tehlikelerden biri de hipoglisemi ya da kan şekerinin düşüklüğüdür. Hipogliseminin görülme olasılığı yaşla ve kan şekerini kontrol etmek için ilaç kullanılmasıyla birlikte artar. Yaşlı kişiler birden çok ilaç kullanabilirler. Bu durum, diyabet tedavisiyle etkileşime girerek hipoglisemiye neden olabilir. Bu kişilerin iştahları da azalabilir ve bunun sonucunda kan şekeri seviyesi de azalır.

Kan şekeri düşüklüğünün belirtilerinin tanımlanması her zaman kolay olmayabilir.

Kan şekeri düşüklüğünün erken belirtileri arasında şunlar bulunur:
 • Terleme
 • Baş dönmesi
 • Görüşte bulanıklık
 • Açlık
 • Baş ağrıları
 • Titreme
 • Açık bir şekilde düşünememe
Yaşı ilerleyen yetişkinlerde kişiye özel glikoz aralıkları olduğunu vurgulamaktadır. Sizin için en uygun aralığı öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Hayat Tarzında Yapılabilecek Değişikler

Diyabetin kontrol altına alınmasıyla ilgili zorluklara rağmen günümüzde tip 2 diyabeti olan yaşlı kişiler herhangi bir komplikasyon yaşamadan sağlıklı bir hayata sahip olabilirler.

Egzersiz yapmak, diyabetin etkilerini zamanla azaltmak için en önemli stratejidir. Diyabeti olan olmayan herkeste hareketsizliğin sonucunda yaşlanmanın etkileri erkenden görülebilir. Yeterli bir şekilde kullanılmayan kaslar zayıflayarak günlük hareketlerin daha zor gerçekleştirilmesine neden olabilir.

Yeni bir egzersiz rutinine başlamak için bu önerilerden faydalanabilirsiniz:
 • ⇒Yürümeye başlayın. Aerobik egzersizler yapmanız tansiyonunuzu ve kan şekeri seviyenizi düşürür. Zamanla, kalp damar hastalıkları riskiniz azalır. Yürümek zor geliyorsa egzersiz bisikleti kullanabilirsiniz, yüzebilirsiniz ya da kalp hızınızı artırmak için uzuvlarınızı hareket ettirebilirsiniz.
 • ⇒Güç antrenmanları yapın. Kas kütlesini artırmanız glikoz metabolizmasını düzenleyip, kan şekerini kontrol altına alır. Böylece yaşlandıkça kaslarınızı koruyabilirsiniz.
 • ⇒Yoga ya da Tai Chi yapın. Bu egzersiz türleri, esnekliği ve dengeyi sağlar, stresi azaltır, duygu durumunuzu düzenler.

Egzersiz yapmanın yanı sıra, dengeli beslenmek de diyabet hastaları için önemlidir. Bunun için öğünlerinizi düzenli bir şekilde yemeli, yüksek lifli besinleri beslenme düzeninize eklemeli ve işlenmiş yiyecekleri daha az tüketmelisiniz. Öğün atlamamalı ve öğünlerinizi ilaçlarınızın en iyi etki saatlere göre ayarlamalısınız.

İlaçlarınızı reçete edildiği şekilde kullanmanız da çok önemlidir. ilaçlarınızı nasıl kullanmanız gerektiğini doktorunuza ya da eczacınıza danışabilirsiniz. Sonrasında ise ilaçlarınızı belirtildiği gibi kullanın.

Yeterli uyku almanız da sağlığınızı koruyacaktır. Araştırmalar, uyku eksikliğinin insülin direncine neden olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum ise kan şekerinin kontrol edilmesini daha da güçleştirir.

Son olarak, düzenli olarak muayene olun ve doktorunuzla diyabetle ilgili endişelerinizi paylaşarak hastalığınızı nasıl kontrol altında tutacağınızı öğrenin. Ufak komplikasyonlar, düzgün bakım sağlanmadığında büyüyebilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...