Tip 2 Diyabet ve Cinsel Sağlık

Tip 2 Diyabet ve Cinsel Sağlık

Kronik rahatsızlıklarda cinsel ilişkiler geri plana atılabilir. Ancak, cinsel sağlık ve kişinin kendini cinsel olarak ifade edebilmesi ne tür sorunlarla karşılaşılıyor olursa olsun kaliteli bir yaşam için en gerekli şeylerin başında gelmektedir. Tip 2 diyabeti olan kişilerde de bu durum aynıdır. Cinsel ilişkilerin ne olduğunu belirlemek diyabeti olan kişileri etkilemektedir. Tip 2 diyabet, her iki cinsiyet grubu için de komplikasyonlara yol açabilir.

Tip 2 Diyabet ve Cinsel Sağlık Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Sağlıklı ve aktif bir cinsel hayata sahip olmak, hayat kalitenizi artırmak için önemlidir. Tip 2 diyabet, cinsel ilişkiyi daha zorlayıcı bir hâle getirse de bu durum cinselliğin tamamen unutulacağı anlamına gelmemektedir.

Ne Yapmalıyım?

Diyabet tedavisi başarılı olduğunda cinsel sorunlar kendiliğinden çözülecektir. Sağlıklı kalır, partnerinizle ve doktorunuzla yaşadığınız sorunları açıkça konuşursanız sağlıklı bir cinsel hayatınız olmaya devam edebilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabet için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir. Cinsel sağlık için ise Erkekler Üroloji (Bevliye), Bayanlar ise Kadın Hastalıkları Ve Doğum bölümüne gitmelidirler.

Cinsel Sağlık Sorunları Hem Erkekleri Hem de Kadınları Etkilemektedir

Tip 2 diyabette yaygın olarak görülen sorunlardan biri de libidonun yani cinsel isteğin azalmasıdır. Bu durum, tip 2 diyabet teşhisi konmadan önce libidosu yüksek olan kişiler için bunaltıcı olabilir.

Tip 2 diyabetin cinsel istekte azalmayla ilişkilendirilmesinin nedenleri:
!Yüksek tansiyon ve depresyon için kullanılan ilaçların yan etkisi
!Enerjisizlik
!Depresyon
!Hormonal değişiklikler
!Stres, anksiyete ve ilişkilerle ilgili sorunlar

Diyabetik Nefropati

Diyabetik nefropati, diyabetle ilişkilendirilen bir sinir hasarı türü olup cinsel sorunlara neden olmaktadır. Genital bölgede uyuşukluk, ağrı ya da his kaybı görülebilir. Bu durum ereksiyon olamamaya neden olabilir.

Nöropati de orgazmı engelleyebilir ya da cinsel uyarılma hissini azaltabilir. Bu yan etkiler, cinsel ilişkinin acı verici veya keyifsiz bir hâle gelmesine yol açabilir.

İlişkiyle İlgili Endişeler

Partnerler arasındaki cinsel sorunlar çok önemlidir. İletişim eksikliği cinselliğe ve ilişkinin yakınlığına zarar verebilir.

Sağlık sorunları çiftlerin ilişkilerinde kolaylıkla cinsel sorunlar yaşamalarına neden olabilir. Bazen çözüm aramak yerine konuyu hiç konuşmamak daha kolay gelebilir.

Partnerlerden biri öbürüne bakım sağlamaya başlarsa ilişkideki çiftlerin birbirine bakış açıları da değişebilir. Bu durumda kolayca hasta ve bakıcı rollerine girilmesi ve romantizmin kaçması mümkündür.

Erkeklere Özgü Cinsel Sağlık Sorunları

Diyabeti olan erkeklerin en sık karşılaştığı sorun ereksiyon olamamadır. Bazı vakalarda diyabet teşhisi konduğunda erkeklerin ilk yaptığı şey ereksiyon sorunlarına tedavi aramaktır.

Ereksiyon olamama ya da ereksiyonu boşalana kadar devam ettirememe sinirlerdeki, kaslardaki ve damar yapılarındaki hasardan kaynaklanabilir. Cleveland Clinic’e göre, diyabeti olan erkeklerin yaklaşık yarısı hastalığın bir noktasında ereksiyon olamama sorunu yaşamaktadırlar.

Bazı ilaçların yan etkileri testosteron seviyesini etkileyerek ereksiyon olamamaya neden olmaktadır. Diyabete eşlik eden diğer durumlar da ereksiyon olamamaya neden olabilir.

Bu durumlar arasında şunlar bulunmaktadır:
!Obezite
!Yüksek tansiyon
!Depresyon, kendine güvenin azalması ve anksiyete
!Hareketsiz olmak ya da yeterince egzersiz yapmamak

Geriye Boşalma

Geriye boşalma, erkeklerin tip 2 diyabetle birlikte yaşadığı bir başka sağlık sorunudur. Bu durum, meni penisin dışına değil mesaneye doğru ilerlediğinde görülür.

Bu soruna internal sfinkter kaslarının düzgün çalışmaması neden olmaktadır. Bu kaslar, vücuttaki geçişlerin açılıp kapanmasından sorumludur. Anormal derecede yüksek kan şekeri sfinkter kaslardaki sinirlere hasar vererek geriye boşalmaya neden olmaktadır.

Kadınlara Özgü Cinsel Sağlık Sorunları

Kadınlarda tip 2 diyabetle birlikte görülen en yaygın cinsel sağlık sorunu vajinal kuruluktur. Bu durum, hormonal değişikliklerin veya genital bölgeye kan akışının yavaşlamasının sonucunda görülebilir.

Diyabeti olan kadınlarda vajinal enfeksiyon ve iltihaplanma oranı artış gösterir. Her iki durum da cinsel ilişkiyi acı verici bir hâle getirmektedir. Mesanede sinir hasarının olması da cinsel ilişki sırasında inkontinansa yani idrar kaçırmaya neden olmaktadır.

Diyabeti olan kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu daha sık yaşanır. Bu ise cinsel ilişkiyi acı ve rahatsızlık verici bir sürece dönüştürür.

Tip 2 Diyabetin Cinsel Hayatınızı Gasp Etmesini Engelleyin

Tip 2 diyabetle görülmeye başlayan cinsel sorunlar bunaltıcı olup anksiyeteye neden olabilir. Bu durumda cinsel hayatınızdan vazgeçmek çözüm bulmaktan daha kolay görünebilir.

Ancak, tip 2 diyabet hastalığınız olmasına rağmen aktif bir cinsel hayatınız olabilir. Hayatınızda yapacağınız değişiklikler, ilaçlar ve partnerinizle açık bir şekilde konuşmak size yardımcı olacak şeylerin arasındadır.

1 Günün Farklı Zamanlarını Deneyin

Enerjisizlik ve yorgunluk sizin için sorun oluşturuyorsa enerjinizin zirvede olduğu, günün başka saatlerini deneyin. Gece, her zaman doğru vakit olmayabilir. Uzun bir günün sonunda diyabetle birlikte yorgunluk da olduğunda enerjinizi en son harcayacağınız şey seks olacaktır.

Sabahları veya öğleden sonraları deneyin. Sizin için en uygun vakti anlamak için denemeler yapın.

2 Kuruluğu Önlemek için Kayganlaştırıcı Kullanın

Vajinal kuruluğu önlemek için kayganlaştırıcı kullanın. Su bazlı kayganlaştırıcılar en iyileridir ve kullanabileceğiniz pek çok marka bulunmaktadır. Cinsel ilişki sırasında durup daha fazla kayganlaştırıcı kullanmaktan çekinmeyin.

3 İlaçla Cinsel İsteğinizi Artırın

Hormon tedavisi hem erkeklere, hem de kadınlara libido düşüklüğü, vajinal kuruluk ve ereksiyon olamama gibi sorunlar için yardımcı olabilir. Bu tedavinin sizin için mümkün olup olmadığını doktorunuza danışın.

Hormon tedavisi şu şekilde kullanılabilir:

  • Hap
  • Cilde yapıştırılabilen bantlar
  • Kremler
  • İğneler

4 Seks İçin Yeterince Sağlıklı Olun

Sağlıklı cinsel hayat için genel sağlık durumunuzun da iyi olması gerekir. Diyabeti olan kişiler için bu durum kan şekerini kontrol altına almakla sağlanır. Seks, enerji gerektiren bir aktivitedir bu nedenle kan şekerinize dikkat etmeniz gerekir.

Vücudunuzdaki insülin miktarını artıran ilaçlar kullanıyorsanız hipoglimesi (kan şekeri düşüklüğü) cinsel ilişki sırasında yaşanabilir. Bu nedenle, öncesinde kan şekerinizi kontrol etmeniz iyi olacaktır.

Kalbiniz için iyi olanların genital sağlığınız için de iyi olacağını aklınızda bulundurun. Tahrik olmak, vajinal kayganlaştırıcılar ve ereksiyon kan akışıyla yakından ilgilidir. Kalp sağlığını koruyacak ve kan dolaşımını artıracak alışkanlıklar edinin.

Bu alışkanlıklar arasında düzenli egzersiz yapmak da bulunur. Egzersizin enerji seviyesini, morali ve dış görünüşünüzü düzenlemek gibi faydaları bulunmaktadır.

5 İnkontinansın Engel Olmasına İzin Vermeyin

Tip 2 diyabeti olan pek çok kişi inkontinans yani idrar kaçırma sorunu yaşayabilir. İdrar kaçırma konusunda kendinizi rahatsız hissediyorsanız partnerinize bu durumu belirtin. Yatak koruyucu kullanmanız faydalı olacaktır.

Durumu kolaylaştırmak için yatak koruyucu pedler alabilir ya da havlu kullanabilirsiniz.

6 Doktorunuzla Konuşun

Cinsel sorunlarınızı doktorunuzla konuşun. Cinsel işlev bozukluğu, hastalığın ilerlediğinin veya tedavinin işe yaramadığının bir göstergesi olabilir. Kullandığınız ilaçların cinsel hayatınızı etkileyebilecek yan etkilerini konuşmaktan çekinmeyin. Aynı yan etkilere sahip olmayan farklı ilaçlar olup olmadığını sorun.

Ereksiyon olamama sorununa karşı kullanılabilecek ilaçları danışın. Bu ilaçları kullanmaya uygun değilseniz penis pompaları da bir seçenek olabilir.

7 İlişkinize Odaklanın

İlişkinize çok dikkat edin. Arzularınız tepe noktasında olmadığında yakınlık göstermenin başka yollarını bulun.

Cinsel ilişki olmadan yakınlık göstermenin yolları:

  • Masaj
  • Banyo
  • Sarılmak

Sadece hasta bakımıyla ilgili olmayan birbirinizle ilgilenebileceğiniz bir zaman aralığı oluşturun. Diyabetin hiçbir şekilde konuşulmadığı romantik akşamlar planlayın. Partnerinizle duygularınızı ve oluşabilecek cinsel sorunları konuşun.

Kronik rahatsızlıklarla ve cinsel hayatınızla ilgili sorunları konuşmak ve duygusal destek almak için destek gruplarına katılmayı ve danışmanlık almayı düşünün.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...