Tip 2 Diyabet ve İşitme Kaybı Arasındaki Bağlantı

Tip 2 Diyabet ve İşitme Kaybı Arasındaki Bağlantı

Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 30 milyon insan yüksek kan şekeri seviyeleri ile belirlenen diyabet hastasıdır. Diyabetli kişilerin %90 ila 95'i arasında her yaşta gelişebilen tip 2 diyabet görülür. Bu hastalığın kontrol altına alınması çok önemlidir. Kan şekeri seviyesi iyi bir şekilde kontrol altına alınamadığında, işitme kaybı riski artabilir. Tip 2 diyabet ve işitme kaybı arasındaki bağlantı ve bunun hakkında neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için yazıyı okumaya devam edin.

Tip 2 Diyabet ve İşitme Kaybı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Diyabetli kişilerde işitme kaybına neden olan veya katkıda bulunan etkenler tam bilinmemektedir. Bu nedenle doktor yardımı almanızda fayda olacaktır.

Ne Yapmalıyım?

Diyabet ve işitme kaybı arasında bir bağlantı olup olmadığı belirsiz olsa da, doktorunuzla yaşadığınız belirtileri paylaşmanız iyi olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Diyabetiniz varsa, her yıl işitme kontrolünü yaptırmalısınız. Bu kontrol için Kulak Burun Boğaz (KBB) bölümüne gidilir.

Diyabetli Kişilerde İşitme Kaybı Ne Kadar Yaygındır?

Araştırmalar Ne Diyor?

Çalışmalar, işitme kaybının diyabetli kişilerde diyabeti olmayanlardan iki kat daha yaygın olduğunu göstermektedir.

2008 yılında yapılan bir çalışmada, 20 ve 69 yaşları arasındaki yetişkinlerin işitme testlerinden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Diyabetin sinir ve kan damarlarına zarar vererek işitme kaybına katkıda bulunabileceği sonucuna varmışlardır. Benzer çalışmalar işitme kaybı ve sinir hasarı arasında olası bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Çalışmadaki araştırmacılar, diyabet tip 1 ve tip 2 arasında bir ayrım yapmamıştır. Ancak hemen hemen tüm katılımcılarda tip 2 diyabet görülmekteydi. Araştırmacılar, yüksek sese maruz kalınmasının ve diyabetin hastaların kendiliğinden ifade ettikleri bir belirti olduğuna dikkat çektiler.

2013 yılında araştırmacılar, 1974’ten 2011’e kadar diyabet ve işitme kaybı ile ilgili yapılan çalışmaları analiz ettiler. Bu incelemenin sonucunda diyabetli kişilerin, diyabetli olmayanlardan iki kat daha fazla işitme kaybı yaşadığı sonucuna varılmıştır. Ancak, araştırmacılar gözlemsel çalışmalara dayanan veriler gibi birtakım kısıtlamalara da dikkat çekmiştir.

Tip 2 Diyabeti Olan Kişilerde İşitme Kaybı Neden Yaşanır?

Diyabetli kişilerde işitme kaybına neden olan veya katkıda bulunan etkenler tam bilinmemektedir.

Kan şekerinin yüksek olmasının, kulaklarınızdakiler de dâhil olmak üzere vücuttaki kan damarlarına zarar verebileceği bilinmektedir. Uzun süredir diyabetiniz varsa ve kontrol altına alınamadıysa, kulaklarınızdaki küçük kan damarları hasar alabilir.

Araştırmalar, diyabetli kadınların hastalığı olmayanlara göre daha fazla işitme kaybı yaşayabileceğini göstermektedir. Diyabeti düzgün bir şekilde kontrol altına alınan kişilerde işitme kaybı daha az olur.

Diyabetin başka bir komplikasyonu da sinir hasarıdır. İşitsel sinirlere verilen hasarın işitme kaybına yol açması olasıdır.

Diyabet ve işitme kaybı arasındaki bağlantıyı tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İşitme Kaybının Oluşması için Risk Faktörleri

Tip 2 diyabetli kişilerde işitme kaybı için risk faktörleri belirsizdir.

Kan şekeri seviyesini kontrol etmekte zorlanıyorsanız, işitme kaybınızın olması daha olası olabilir. Bu yüzden diyabet tedavi planınızı takip etmek, durumunuzu izlemek ve doktorunuza düzenli olarak muayene gitmek çok önemlidir.

Hem diyabetiniz hem de işitme kaybınız varsa bu iki durum birbirleriyle ilişkili olmayabilir. İşitme kaybının daha başka nedenleri de vardır.

Bu nedenler arasında şunlar bulunur:
Patlama gibi gürültüye maruz kalma
Yüksek sesli müzik gibi gürültüye uzun süreli maruz kalma
Yaşlanma
Ailede işitme kaybı geçmişi
Kulakta pislik birikmesi ya da kulağa yabancı cisim girmesi
Virüs veya ateş
Kulakta yapısal sorun
Kulak zarının delinmesi
Kemoterapi ilaçları gibi bazı ilaçlar

İşitme Kaybının Teşhis Edilmesi

İşitme kaybı aşamalı bir şekilde olabilir. Bu nedenle fark edilmeyebilir. Çocuklar ve yetişkinler hayatlarının herhangi bir zamanında işitme kaybı yaşayabilirler.

İşitme kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız aşağıdaki soruları kendinize sorun:
İnsanlar dinlemediğinizden şikâyetçi oluyorlar mı?
İnsanlara sık sık söyledikleri şeyleri tekrar etmelerini ister misiniz?
İnsanların her zaman mırıldandığından şikâyet ediyor musunuz?
İkiden fazla kişiyle aynı anda konuşurken sorun yaşıyor musunuz?
İnsanlar televizyonu ya da radyoyu yüksek sesle dinlediğinizden şikâyet ediyor mu?
Kalabalık ortamlardaki konuşmaları anlamakta zorlanıyor musunuz?

Bu soruların birinden fazlasına evet yanıtı verdiyseniz, işitme kaybını değerlendirmek ve daha fazla hasarın oluşmasını önlemek için işitme testi yaptırmalısınız.

Doktorlar, belirgin bir tıkanıklık, sıvı birikimi veya enfeksiyon olup olmadığını görmek için kulaklarınızı muayene edecektir.

Tuning çatalı testi, doktorunuzun işitme kaybını tespit etmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda sorunun orta kulakta veya iç kulakta sinirlerde olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilir. Sonuçlara bağlı olarak kulak, burun ve boğaz uzmanına veya odyologa gitmeniz gerekebilir.

Başka bir teşhis aracı da odyometre testidir. Bu test sırasında kulaklık takacaksınız. Farklı aralıklarda ve seviyelerde sesler bir seferde verilecektir. Bu testte, sesi ne zaman duyduğunuzu belirtmeniz istenir.

İşitme Kaybının Tedavisi

İşitme cihazları, işitme kaybını tedavi etmek için kullanılan en yaygın tedavi seçeneğidir ve seçim yapmak için pek çok seçeneğiniz olacaktır. Doktorunuz ihtiyaçlarınızı karşılamanız için en iyi seçeneği seçmenize yardımcı olabilir.

İşitme kaybı için diğer tedaviler bu sorunun ortaya çıkma nedenine bağlıdır.

Bu nedenler arasında şunlar bulunur:

  • Akut enfeksiyon için antibiyotik gibi ilaçlar
  • Kulak kiri veya başka tıkanıklıkların giderilmesi
  • Kulağınızdaki sinirlerin durumuna bağlı olarak koklear implantlar

İşitme kaybınızın nedeni aşağıdaki durumlarsa ameliyat gerekebilir:

  • Doğum kusuru
  • Kafa travması
  • Kronik orta kulak sıvısı
  • Kronik kulak enfeksiyonları
  • Tümörler

Yeni ilaçlar kullanmaya başladıysanız kullandığınız ilaçların yan etkilerini sorun.

İşitme Kaybının İlerleyişi

Bazı işitme kayıpları geçicidir. Erken tedavi, iyileşmede önemli bir faktör olabilir. En azından bazı işitme kayıplarında diyabetli veya yüksek tansiyonlu kişiler daha düşük bir iyileşme oranına sahiptir.

Bu durumun ilerleyişi, işitme kaybınızın nedenine ve tedavinize bağlıdır. Tanı koyulduğunda, doktorunuz genel sağlığınızı değerlendirdikten sonra size ne beklemeniz gerektiği konusunda daha iyi bir fikir verebilir.

İşitme Kaybı Nasıl Önlenebilir?

İşitme kaybını ve diğer komplikasyonları önlemenin en iyi yolu şunları yapmanızdır:
İlaç planınızı takip edin.
Kan şekeri seviyenizi yakından izleyin.
Hipertansiyonu azaltın.
Kilonuzu kontrol altına alın.
Yapabiliyorsanız günlük egzersiz yapın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...