Tip 2 Diyabet ve Yüksek Tansiyon Arasındaki İlişki

Tip 2 Diyabet ve Yüksek Tansiyon Arasındaki İlişki

Yüksek tansiyon ya da hipertansiyon, tip 2 diyabeti olan kişilerde görülen bir durumdur. Bu iki hastalık arasında neden bir ilişki olduğu anlaşılamamaktadır.

Diyabet Ve Yüksek Tansiyon Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Diyabet Nedir?

Diyabet halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığıdır. Kişiden kişiye farklı belirtilerle kendini gösteren ciddi bir rahatsızlıktır.

Yüksek Tansiyon Nedir?

Yüksek tansiyon, kanınızın kan duvarlarına basınç yaptığı zaman ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Yüksek tansiyon zamanla damarlarınıza zarar vererek kalp krizi veya inme geçirmenize sebep olarak sizi çok daha büyük bir riske sokar.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Yüksek tansiyon için İç Hastalıkları (Dahiliye), Kardiyoloji, Nefroloji bölümlerine gidilir. Diyabet için ise İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji Ve Metabolizma Hastalıkları bölümlerine gidilir.

Nedenleri

 Bu hastalıklara şu durumların neden olduğu düşünülmektedir:

  • Obezite
  • Yağ ve sodyum açısından yüksek bir diyet
  • Kronik iltihaplanma
  • Hareketsizlik

Yüksek tansiyon, genellikle herhangi bir belirti göstermediğinden bu hastalığa “sessiz katil” de denmektedir ve pek çok kişi bu hastalığı sahip olduğunu bilmez. 2013 yılında yapılan bir araştırmayla Amerika Diyabet Derneği, kalp hastalıkları ya da tip 2 diyabet riski taşıyan kişilerin yaklaşık yarısında tansiyonla ilgili belirtiler görüldüğünü ortaya koymuştur.

Ne Zaman Yüksek Tansiyon Görülür?

Yüksek tansiyonunuz varsa kalbiniz çok fazla kan pompalıyor ve damarlarınız çok zorlanıyor demektir. Zamanla, sürekli yüksek tansiyonun olması kalp kaslarını yorarak kalbin büyümesine neden olur. 2008 yılında, diyabet hastası olan 20 yaş ve üstü Amerikalı yetişkinlerin %67’si tansiyonlarının 140/90 mmHg’dan daha yüksek olduğunu belirtmiştir.

Genel nüfusta ve diyabeti olan kişilerde tansiyon sonuçları 120/80 mmHg’dan az çıkıyorsa normal olarak düşünülür.

Peki, bu ne anlama gelir? İlk sayı yani 120, sistolik basınç olarak bilinir. Bu ise kanın kalbinize giderken oluşturduğu en yüksek basınçtır. İkinci sayı yani 80 ise, diastolik basınç olarak bilinir. Bu ise kalp iki atış arasında gevşediğinde atardamarların oluşturduğu basınçtır.

Tansiyonu 120/80’nin altında olan 20 yaş üstündeki sağlıklı kişilerin yılda iki kez tansiyon kontrolünden geçmeleri gerekir. Diyabeti olan kişilerin ise daha fazla tetikte olmaları gerekmektedir.

Diyabetiniz varsa, doktorunuz yılda en az 4 kez tansiyonunuzu kontrol etmelidir. Diyabet ve yüksek tansiyonu bir arada yaşıyorsanız Amerika Diyabet Derneği bu kontrolleri evde yapıp tansiyonunuzu kontrol etmenizi ve tansiyon değerlerinizi doktorunuzla paylaşmanızı önermektedir.

Yüksek Tansiyon ve Diyabet Bir Arada Görüldüğünde Yaşanabilecek Riskler

Yüksek tansiyon ve tip 2 diyabetin bir arada görülmesi ölümcül olabilir ve kalp krizi ile inme riskini ciddi oranda artırabilir. Tip 2 diyabetin ve yüksek tansiyonun olması, diyabetle alakalı böbrek hastalıkları ve retinopati riskini artırır. Diyabetik retinopati, körlüğe neden olabilir.

Kronik yüksek tansiyonun yaşlanmayla ilişkili Alzheimer ve bunama gibi düşünme yetisini etkileyen hastalıkların yaşanma hızını artırdığını gösteren önemli kanıtlar bulunmaktadır. Amerika Kalp Derneği’ne göre, beyindeki damarlar yüksek tansiyondan dolayı hasar görmeye çok daha fazla müsaittirler. Bu durum, inme ve bunama riskini artırır.

Diyabetin kontrol altına alınamaması, yüksek tansiyon riskini artıran tek etken değildir.

Kalp krizi ve inme riski, şu durumların varlığında artış gösterecektir:

  • Aile geçmişinde kalp krizinin olması
  • Yağlı ve sodyum içeren bir diyetin uygulanması
  • Hareketsiz bir hayat
  • Yüksek kolesterol
  • Yaşın ilerlemesi
  • Obezite
  • Sigara içme alışkanlıkları
  • Çok fazla alkol tüketmek
  • Böbrek hastalığı, diyabet ya da uyku apnesi gibi kronik hastalıklar

Hamilelikte

2003 yılında yapılan eski bir çalışmada gebelik diyabeti yaşayan kadınlarda yüksek tansiyon görülme riskinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Ancak, hamilelikleri sırasında kan şekeri seviyelerini koruyan kadınlarda yüksek tansiyon yaşanma riski daha azdır.

Hamilelikte yüksek tansiyon yaşarsanız doktorunuz idrarda protein seviyesini takip edecektir. İdrarda yüksek protein olması preeklampsinin belirtisi olabilir. Bu durum, hamilelikte görülen yüksek tansiyon rahatsızlığı türüdür. Kanda görülen diğer belirtiler teşhis konulmasına yardımcı olabilir.

Bu belirtiler arasında şunlar bulunur:

  • Karaciğer enzimlerinde anormallikler
  • Böbrek fonksiyonlarında anormallikler
  • Trombosit sayılarının düşük olması

Diyabette Yüksek Tansiyonu Önlemenin Yolları

Tansiyonu düşürmek için hayat tarzınızda yapabileceğiniz değişiklikler bulunmaktadır. Bu değişikliklerin tamamı neredeyse beslenme alışkanlıklarınızla ilgili olup egzersiz yapmanız da önerilmektedir. Çoğu doktor, her gün 30 – 40 dakika boyunca hızlı tempoda yürüyüş yapılmasını önermektedir ama kalbinizi sağlıklı yapacak herhangi bir aerobik egzersizi de tercih edebilirsiniz.

Amerika Kalp Derneği, aşağıdakilerden birini minimum alarak egzersiz yapmanızı önermektedir:

  • Haftada 150 dakika orta yoğunluklu egzersiz
  • Haftada 75 dakika yoğun egzersiz
  • Haftanın her günü orta ve yoğun şiddetli egzersizlerden oluşan bir kombinasyonu yapmak

Tansiyonu düşürmenin yanı sıra fiziksel aktiviteler kalp kaslarını da güçlendirir. Egzersiz yapmak, damar sertliğini de azaltır. Bu durum kişi yaşlandıkça görülse de tip 2 diyabetle birlikte ortaya çıkabilir. Egzersiz kan şekerinizi daha kolay bir şekilde kontrol altına almanıza da yardımcı olur.

Egzersiz planı oluşturmak için doğrudan doktorunuzla konuşmalısınız.

Egzersiz planı oluşturmanız özellikle şu durumlarda çok daha önemlidir:

  • Daha önce hiç egzersiz yapmadıysanız
  • Daha zorlayıcı bir egzersiz deneyecekseniz
  • Hedeflerinize ulaşmak konusunda güçlük çekiyorsanız

Egzersize ilk başladığınızda günlük beş dakika ile başlayıp zamanla bu süreyi artırın. Asansör yerine merdivenleri kullanın ve arabanızı gideceğiniz yere daha uzak park edin.

Diyetinizden şekeri çıkarmak gibi sağlıklı beslenme alışkanlıklarını biliyor olabilirsiniz.

Ancak kalp dostu bir beslenme için aşağıdakilerin de sınırlandırılması gerekmektedir:

  • Tuz
  • Yağlı yiyecekler
  • Tam yağlı süt ürünleri
Diyabeti olan kişiler için pek çok beslenme seçeneği bulunmaktadır. Hayat boyu başarı sağlamak için sağlıklı seçimlerin hayat boyu sürdürülmesi gerekmektedir. Hipertansiyonu Durdurmak için Beslenme Yaklaşımları, tansiyonu düşürmek için özel olarak tasarlanmış bir diyettir. Bu diyeti deneyerek standart beslenme düzeninizi geliştirebilirsiniz.

Sağlıklı Bir Diyet

Sağlıklı Bir Diyet İçin
Gün içinde bolca sebze tüketin.
Az yağlı süt ürünlerine geçiş yapın.
İşlenmiş gıdaları tüketmeyin. Sodyum oranının, bir porsiyon için 140 miligramdan, bir öğün için ise 400 – 600 miligramdan az olmasına dikkat edin.
Sofra tuzu tüketimini azaltın.
Yağsız etleri, balığı ve et yerine geçen proteinleri tercih edin.
Izgara, kavurma ya da fırında pişirme gibi az yağ gerektiren yöntemleri kullanın.
Kızarmış yiyeceklerden uzak durun.
Taze meyve yiyin.
Tam ve işlenmemiş gıdaları tercih edin.
Tam tahıllı makarna ve ekmek ile esmer pirince geçiş yapın.
Daha küçük öğünler yiyin.
Yediğiniz tabağın boyutunu değiştirin.

Diyabetle Birlikte Görülen Tansiyonun Tedavisi

Bazı kişiler hayat tarzlarında değişiklikler yaparak tip 2 diyabet ve tansiyonu kontrol altına alabilirken bazı kişiler ise ilaç kullanımına ihtiyaç duyarlar. Genel sağlık durumlarına bağlı olarak bazı kişilerin tansiyonlarını kontrol altına almaları için ilaca ihtiyaçları olur.

Yüksek tansiyon için kullanılan ilaçların pek çoğu şu kategorilerden birine girer:

  • Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri
  • Anjiyotensin II reseptör blokerleri
  • Beta blokerleri
  • Kalsiyum kanalı blokerleri
  • Diüretikler
Bazı ilaçların yan etkileri olacağından nasıl hissettiğinizi takip etmeniz önemlidir. Kullandığınız diğer ilaçları doktorunuzla paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...