Tırnak Düşmesi Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Düşmesi Nedenleri ve Tedavisi

Tırnaklar, parmakları korur ve onların işlevselliğini artırırlar. Tırnak, deriye bağlı olduğu köklerden ileri doğru uzar. O kökle bağlantısının kısmen veya tamamen kesildiği durumlarda düşebilir. Tırnak kökü geri döndürülemeyecek miktarda hasar görmediği sürece düşen tırnağın yerine yenisi çıkar.

Tırnak Düşmesi Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Başlıca Belirtileri:

Tırnak düşmesi bir darbe sonucu yada bir mantar rahatsızlığı nedeni ile oluşur.

Tırnak Düşmesi Süreci

Tırnak düşmesi, kopmak üzere olan tırnağın önce morarması, sonra kararması ve kendisini atması şeklinde bir süreç izler.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tırnak düşmesi için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Tırnak Düşmesinin Nedenleri

1 Darbe Almak

Tırnak, ağır bir darbe aldığında düşer. Tırnak yarı saydamdır, pembe rengini altında bulunan tırnak yatağından alır. Bu bölgedeki morarmalar, tırnağın ne kadar darbe aldığına dair fikir verir. Ufak morarmalarda tırnak kendini yenileyerek düşmeden kurtulabilir ama şiddetli darbeler sonucu geniş çaplı morarmalarda tırnağın düşmesi kaçınılmaz olur. Bazı sık karşılaşılan ve tırnağın düşmesine yol açan durumlar:

 • Ayak parmaklarına ağır cisim düşürmek
 • Özellikle tırnak uzamış olmasına rağmen dar ayakkabılar giymek
 • El parmaklarını çekmece ve kapı arasına sıkıştırmak

2 Tırnak Mantarı

Vücut mantarları tırnağa ve tırnak yatağına bulaşırlarsa tırnağı düşürebilirler. Ayak parmaklarındaki tırnaklarda bu durum daha sık görülür. Tırnak mantarı hastalığına yakalanan kişinin tırnakları sararır, kalınlaşır ve damarlı çatlak bir yapıya dönüşür. Bu durumda da tırnak uzun vadede tırnak yatağından ayrılır ve düşer.

Bu iki maddenin haricinde aşağıdaki durumlarda da nadiren tırnak düşebilir:

 • Sedef hastalığının tırnak ve tırnak yatağına bulaşması
 • Aseton oje sökücüler ve bazı tür sabunlar gibi kimyasal maddelerin reaksiyon göstermesi
 • Sıtma ilaçları kullanmak ve kemoterapi tedavisi görmek
 • Ağır hastalıklar geçirmek

Tırnak Düşmesinin Tedavi Yöntemleri

1 Darbe Sonucu Olan Tırnak Düşmesi Tedavisi

En sağlıklı süreçte tırnağın kendi kendine düşmesi beklenir. El tırnakları üç ay ile altı ay içerisinde, ayak tırnakları altı ay ile on sekiz ay içerisinde tamamen uzayacaktır. Tırnak, düşecek şekilde deforme olduysa, geriden uzayan yeni tırnak zamanla eski tırnağı düşürecektir.

Bununla birlikte tırnak yatağından ayrılan parça kolayca çıkarılabilecek durumda ise tırnak makası ile kesilip alınabilir. Henüz kök ile bağlantısı tam kopmamış tırnaklar için bu işlemi yapmak hem acı verici olacak hem de tırnak yatağının iltihap kapma riskini artıracaktır. Günlük aktiviteleri yapmakta zorluk çektiren tırnak, düşmeden önce köşelerinden tıraşlanabilir.

Bu anlatılanların haricinde:

 • Tırnağınız düştükten sonra parmağınızı yirmi dakika soğuk suda tutun.
 • Basitrasin adı verilen antibiyotik ilaç sürülmüş, yapışmayan bir sargı bezini düşen tırnağın çevresine sarın. Bu sargı bezi, yeni tırnak uzayana kadar parmağınızı koruyacaktır.
 • Sargı bezi parmağınıza yapıştı ise, yenilerken suda bekleterek çıkarabilirsiniz.

2 Mantar Tedavisi

Mantar kaynaklı hastalıklarda kremler kullanılır. İhtiyacınız olan kremi kullanmak için doktora görünmeniz önemlidir; çünkü tırnak düşse bile yeniden uzayan tırnak da büyük ihtimalle aynı mantar enfeksiyonuna kapılmış olarak gelir.

Tırnakta oluşan mantar acı vermeye başladıysa ve iyileştirilemiyorsa, matriksektomi adı verilen tıbbi müdahale ile tırnak bir daha uzamamak üzere kesilebilir.

Yorumlar (11)

 1. Yeliz

  Merhaba benim tırnağımın üzerine koltuk düştü ve tırnağım anlattığınız gibi düştü fakat düşmeden önce alttan başka bir tırnak uzamış ve çok biçimdiz şekilde öylece duruyor oda kendiliğinden atıp sonra normal tırnak şeklinde uzayacakmı? Yoksa bunu çektirmemmi gerekiyor? Yada ömür boyu böyle şekilsiz bi tırnak olarakmı kalıcak bilgi verirmisiniz teşekkürler

 2. Yağmur derin

  Selam. benım tirnagim kendi kendine kararib etden kopuyor.benım cepatit c hastaligim var. ondan ola bilirmi?bazen ayak barmagi hiss etmiyorum sanki.nedenini bilmek istiyorum.twk ederim

  • eren ender

   asla öyle kalmaz

 3. Yardım

  Merhaba benim tırnagıma ne oldu bilmiyorum önce iltihap kaptı iltihap bitti tırnağın yarısı çıkıyo ama yarısı bağlı ne yapmalıyım çıkmasınımı beklemeliyim çıkarmalımıyım çıktıktan sonra ne yapmalıyım

 4. İsimsiz

  Tırnağı acısız nasıl düşünebilirim baş parmak tırnağım batıyor ve çektirmekten korkuyorum düşürmesin bir yolu yok mu

 5. Ismet

  Slm benim tırnağa m darbe aldı ve geri kaydı ama çok acıyor 4 aydır iylasmedi ne yapmam lazim

  • Şevval Su

   Doktora gözükmeni tavsiye ederim

 6. Hande

  Merhaba
  Benim tırnağım kapıya sıkıştı doktora gittim doktor medikal bir aletle elimi sardı 10 gün sonra çıkardılar baktı morarikti sonra baya elim öyle çürümüş gibi durdu bu son 3-4 günler bir tarafı çıktı bir tarafı çıkmadı köküne bağlı ve bir yere takıldığında çok acıyor ne yapmalıyım

 7. Zeynep

  Slm benim tirnaklarda şekil bozukluğu oluştu ve şimdide tırnak dipleri yumuşak ve sanırım düşecek ne yapmam lazım neyden kaynaklanıyor tşk

 8. Seval sar

  Sag el basparmagim arabanin kapisina sıkıstı.. 1 ay once oldu ve tirnagim morardi baya dun dustu ama alttaki tabaka hafif sis tirnagim cikar mi cikarsa da hep yamuk mu cikacak hic duzelme ihtimali yok mu ?? Birde ne zaman tamamen duzelir ..Tesekkurler

 9. yasemin aydın

  kızımın sol el işaret parmağında enfeksiyon belirdi.Krem filan aldık eczaneden.Günde 3 kez sürüyoruz gitgide enfeksiyon olan beyaz yer büyüyor.Bu patlayacak mı acaba kendiğinden.Normal mi yani?

Sonraki yazı yükleniyor...