Tırnak Kırılması: Yeterince Rahatsız Edici Değil Mi?

Tırnak Kırılması: Yeterince Rahatsız Edici Değil Mi?

Tırnak kırılması nadiren ciddi bir sorunun belirtisi oluyor. Ancak kendisi zaten yeterince rahatsız edici değil mi?

Tırnak Kırılması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Başlıca nedenler:

Tırnak kırılmarının bir numaralı nedeni vitamin(kalsiyum, demir, magnezyum, çinko, biotin) eksikliğidir. Bunun dışında akciğer ve kalp sorunları ile hipertiroidi hastalıklarında da tırnak kırılması yaşanır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tırnak kırılması için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Tırnak Kırılması Nedenleri

1 Demir Eksikliği

Tırnak kırılması hangi vitamin eksikliğinden olur? Kaşık içi gibi yassılaşmış ve içbükey olmuş tırnakların nedeni düşük demir seviyesi veya anemi (kansızlık) olabilir. Demir sayesinde alyuvarlar daha oksijen taşır ve tırnakları besler. Yetersizliği söz konusu olursa tırnak kırılması oluşabilir.

2 Aralıksız Kullanmak

Klavye kullanmak, ev işi, ağır işler… Parmaklarımızı sürekli kullanıyoruz. Ancak her darbe tırnak dokularımızdan bir parçayı daha götürüyor. Sonuçta tırnak kırılması kaçınılmaz olabilir.

3 Kuru Cilt

Sadece sabah kalkınca el kremi kullanmak yetmez. Su cildi kurutur. Tırnak çevresindeki ve dibindeki deri kuruyunca tırnağın çıkış noktası da kurur. Bu da tırnak kırılmasına zemin hazırlar.

4 Oje

Ojenin içerisinde tırnak plağı üzerinden nem emecek maddeler var. Oje kullanıldığında bu nedenle tırnak plağı zayıflar. Ojenin bu etkisi oje kuruduktan sonra da geçmiyor. Toluen çözücüsü içermeyen ve dibütil oftalatsız ojeler bile bu kurutucu etkiye sahip.

5 Zemin Astarı

Zemin astarı kullanmadan çıplak tırnağa oje sürmek yanlış. Ojenin içerisindeki etil asetat ve butil asetat gibi çözücüler tırnağı zayıflatarak kırıyor.

Zemin astarı ile işe başlamanın iyi olduğunu düşünüyorsanız bu doğru; ancak yetersiz. Güzellik salonlarında her ne kadar aksi de uygulansa, hepsinden önce tırnağınıza bir miktar nemlendirici krem sürmelisiniz.

6 Aseton

Kokusundan da anlaşılacağı üzere aseton, gülücükler saçan bir sağlık pıtırcığı değil. Aseton içermeyen oje sökücüler bile tırnakları kurutabilecek etkiye sahip. Tırnağınızdaki ojeyi söküp de yerine oje sökücü yerleştirirseniz yine tırnak kırılması yaşayabilirsiniz.

7 Diğer Nedenler

Aşağıdaki koşullar tırnak kırılmasına zemin hazırlayabilir:

 • Yaşlanma
 • Sedef gibi cilt sorunları
 • Aşırı soğuk veya sıcak
 • Tırnak yemek
 • Ultraviyole ışına maruz kalmak
 • Aşırı manikür
 • Tırnak mantarı
 • Kalsiyum yetersizliği
 • Tansiyon sorunları, romatizma, kan dolaşımı sorunları

Tırnak Kırılması Tedavisi

Tırnak kırılması nasıl tedavi edilir? Tırnak kırılması ne iyi gelir? Tırnak kırılmasına çözüm:

1 Derin Kırılma Tedavisi

Tırnak kırılması derinliğine göre ağrılı ve kanamalı olabilir. Bu durumda parmağınızı yeterince soğuk bir suya daldırarak uyuşturabilirsiniz. Sonrasında;

 • Ilık suda bir yemek kaşığı tuz çözün. Parmağınızı bu suda bekletin. Günde üç kez tekrar edin. Sterilize etmiş olursunuz.
 • Kırılan bölgeye antibiyotik merhem sürün ve temiz bir pamukla kapatarak bandajlayın. Tırnağınız düzelene kadar bu bandaj ıslandıkça yenileyin.

2 Tamir Edin

Kastımız tırnaklarınıza araba kaportası muamelesi yapmak değil. Ama kırık bir tırnağın ne kadar rahatsız edici olduğunu siz biliyorsunuz.

Tüm işlemlerden önce ellerinizi ve tırnaklarınızı güzelce yıkayıp temizlemelisiniz:

Geçici Çözüm: Ufak bir parça bant kesip tırnağınıza yapıştırabilirsiniz. Sonra bandın sivri uçlarını ufak bir makas yardımı ile düzeltirsiniz. Bant diye elektrik kablo bandı kullanmayın, ince şeffaf bir bant yeterli olur.

Yapıştırın: Tırnak yapıştırıcısı kullanarak kopan parçayı güzelce yapıştırabilirsiniz. Elinizde yoksa süper yapıştırıcılar da kullanabilirsiniz. Kuruduktan sonra taşan yapıştırıcıyı tırnak törpüsü ile yok edebilirsiniz.

Koruma Altına Alın: Tırnak ucunun tamamını kapatacak boyutta bir parça ince karton kesin. Sallama çay tutamacı işinizi görür. Tırnağınıza bir miktar süper yapıştırıcı sürün, tüm kırığı katacak şekilde kapatıcı malzemeyi üzerine örtün. Çıkıntıları ufak bir makasla kesebilirsiniz.

Veya: Uğraşmak istemiyorsanız ya da hasar büyükse tırnağınızı kesmek durumundasınız. Kalan parçayı tırnak makası ile dikkatlice kesin. Kanama varsa bir parça ıslak pamukla temizleyin. Kanama durmuyorsa bir süre baskı uygulayın.

3 Tırnakların Güçlenmesi İçin

Kesmeyin: Kütiküllerinizi rahat bırakın! Tırnaklarınızı çevreleyen bu deri onları korur ve besler.

Dinlendirin: Tırnaklarınız sürekli ojeli olmasın. Ayda en azından bir hafta nefes almalarına izin verin.

Besleyin: Et, yumurta, yeşil yapraklı sebze gibi demir, vitamin ve mineral açısından zengin gıdalar tüketin. Gıda destekleri de kullanabilirsiniz. Tırnaklarınıza uygulayacağınız biyotin formülleri de tırnaklarınızı kuvvetlendirir.

Temas Etmeyin: Temizlik ürünleri sert kimyasallar içerir. Çıplak elle temas etmeyin.

Kullanmayın: Tırnaklarınızı basit makine gibi bir şeyleri açmaya soymaya kullanmayın.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...