Tırnak Sararması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak Sararması Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak sararması çoğu zaman alışkanlıklardan doğar, hastalıktan değil. Hastalık nedeni ile ortaya çıkan tırnak sararmalarında başka hastalık belirtileri de görülecektir.

Tırnak Sararması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Tırnak sararması tek başına bir hastalık değildir. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok.

Ne Yapmalıyım?

Aşırı sıcak-soğuk durumlar, deterjan yada kimyasallar ve sigara bu sararmaya neden olabilmektedir. Eldiven kullanmayı ihmal etmeyin ve sigaradan uzak durmak sizin için faydalı olacaktır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tırnak sararması durumunda Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Tırnak Sararmasının Nedenleri

Doğuştan gelen kalıtsal özelliklerimizde tırnak sararması ile sonuçlanabilecek gen sorunları yoktur. Dış etkenler tırnak sararmasına neden olur.

1 Oje

Tırnaklarınızda sürekli olarak oje varsa, tırnağın ihtiyaç duyduğu oksijeni kesiyor olabilirsiniz. Özellikle de oje kalın bir katman oluşturuyorsa. Tırnak sararması şikayeti olan kadınlarda en sık görülen sararma nedeni ojedir.

2 Mineral Eksikliği

Vücuttaki mineral eksiklikleri tırnakların renginde değişime ve sertlik kaybı gibi fonksiyon bozukluklarına yol açabilir. Özellikle demir ve çinko eksikliği tırnak sararması ile sonuçlanabilir.

3 Tırnak Mantarı

Tırnak mantarının öncü belirtisi tırnak sararması veya kahverengileşmesidir. Tırnak yatağına yerleşen mantarlar sarı da olabilen çeşitli renk pigmentleri üretmektedirler.

Hastalığın ilerleyen evrelerinde tırnaklarda kötü koku oluşur ve mantarlar tırnak dokularına hasar verir. Tırnak kolayca aşınır hale gelir.

Tırnak mantarı tıbbi destek isteyen ciddi bir problemdir, bir uzmana danışmalısınız.

4 Sigara

Sigara dumanında bulunan nikotin ve katran tırnak sararmasına yol açar. Bu durumda parmak ucundaki deri de sararacaktır. Ayrıca; sigara yüzünden kan dolaşımı parmak uçlarına daha az oksijen taşıyarak tırnak sararmasını ortaya çıkarır.

5 Bazı Hastalıklar

Tırnak sararmasına başka hiçbir açıklama getiremiyorsanız aşağıdaki hastalıklarla ilgili kontrole girmek faydalı olabilir:

  • Böbrek, karaciğer ve akciğer sorunları
  • Şeker hastalığı
  • Çok nadir görülen sarı tırnak sendromu

Bu hastalıkların ortak özelliği, kan dolaşımını ve oksijen emilimini zayıflatarak bazen tırnak dokularının yeterince beslenememesine yol açmalarıdır.

Tırnak Sararması Nasıl Geçer?

1 İlaç Tedavisi

Tırnak mantarı sadece krem ve reçetesiz ilaçlarla giderilemiyor. Bir doktor tavsiyesi ile ağız yolu ile alınan antifungal ilaçların kullanımı zorunlu olabilir.

Sarı tırnak sendromunda ise kanıtlanmış kesin bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak E vitamini içerikli gıda takviyeleri ve kremler kesinlikle fayda sağlıyor.

2 Limon

Limon suyu iyi bir temizleyicidir. Bir tabak suya bir tane limon sıkarak parmaklarınızı yerleştirin. Taze limon yerine işlenmiş limon tuzu, suyu veya yağı da kullanabilirsiniz.

3 Tırnak Törpüsü

Sararan tırnağı törpüleyerek sararan kısımlardan kurtulabilirsiniz. Hep aynı yöne doğru törpüleyin ve kaliteli törpü kullanın. Tırnak yatağınıza zarar verecek kadar çok törpülemeyin.

4 Diş Beyazlatıcılar ve Tırnak Kalemleri

Protez dişleri beyazlatmakta kullanılan diş tabletleri tırnak sararmasını da giderir. Ayrıca tırnak beyazlatıcı kozmetik kalem ürünler vardır. Her ikisini de eczacınızdan temin edebilirsiniz.

5 Oje Kullanmayın

Mümkünse oje kullanmayın. Veya oje sürmeden önce koruyucu katman oluşturan kozmetik ürünler kullanın. Her birkaç ayda bir en az bir hafta boyunca hiç oje kullanmayın.

6 Oksijenli Su

Oksijenli su ve karbonatı macun kıvamına gelene kadar karıştırarak, güzel bir tırnak beyazlatıcı elde etmiş olursunuz.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...