Tırnak Sorunlarının Önüne Nasıl Geçerim?

Tırnak Sorunlarının Önüne Nasıl Geçerim?

Elleriniz yıllar boyunca farklı elementlere maruz kalır. Bu nedenle sağlıklı kalmaları önemlidir. Elleriniz ve tırnak bakımı hakkında bilmeniz gerekenler.

Tırnak Sorunları Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Endişelenmeli miyim?

Tırnaklarda oluşan bazı durumlar normal olsada ciddi durumların habercisi de olmaktadır.

Ne Yapmalıyım?

El ve tırnak bakımına gerekli özen gösterildiği takdirde çoğu tırnak sorununun önüne geçmiş olursunuz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tırnak sorunları için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Tırnak Kompozisyonu Ve Büyümesi

Cilt ve saçlar ile birlikte tırnaklarınız vücudun örtü sistemini oluştururlar. Bu sistem vücudun geri kalanını hasarlardan korur. Tırnağınızın görebildiğiniz kısmı tırnak plağıdır. Keratin tırnak matrisi olarak bilinen hücrelerin gelişim katmanında bulunur. Matris tırnağının merkezinin altında bulunur ve tırnakların sertleşerek büyümesini sağlayan epitel hücrelerin oluşmasını sağlar. Bu hücreler parmakları korur ve üstünü kapatır.

Lunula tırnak matrisinin görülen kısmıdır. Tırnağınızın alt kısmında bulunan süt rengi leke tırnak gelişimini gösterir. Sağlıklı tırnakların büyüme hızı ayda 0,5 milimetredir. Lunulanın hemen yanında üstderi bulunur. Üstderi tırnağı tutar ve tırnağı enfeksiyona neden olan bakteri ya da mantarlardan korur.

Tırnağın diğer bölümlerini tırnak alt derisi ve hiponikyum oluşturur. Tırnak alt gerisi tırnağın her iki yanında bulunur. Buralarda şeytan tırnağı ve ete doğru büyüyen tırnak gelişir.

Potansiyel Tırnak Sorunları

Tırnak görünüşündeki değişimler potansiyel sağlık sorunlarını işaret edebilir.

Dikey sırtlar ve beyaz noktalar normal olsa da diğer sorunlar ciddi medikal hastalıkların işareti olabilir. Tırnak boyunca uzanan izler ve depresyon altında yatan medikal sorunları gösterebilir. Tırnaklardaki ufak noktalar besin yetersizliğini gösterebilir.

Parmak çomaklaşması yuvarlak tırnak sonucu meydana gelebilir ve belirtisi olabileceği durumlar:

 • Akciğer sorunları
 • Kalp hastalıkları
 • Karaciğer hastalıkları
 • İltihaplı bağırsak sorunları

Doktorlar tarafından incelenmesi gereken bir diğer sorun ise onikolizdir. Bu sorun tırnağın tırnak yatağından ayrılmasıdır. Bu durum sedef hastalığı ya da belirli ilaçların belirtisi olabilir.
Tırnak bölünmesi tırnak bölümlerinin yatay olarak tırnağın ucunda ayrılmasıdır. Bu durum ellerini çok sık yıkayan kişilerde yaygındır. Besinsel faktörler ve ilaçlar kırılgan tırnaklara yol açabilir.
Mavimsi tırnaklar oksijen yetersizliğinin işaretidir. Bu ciddi bir medikal sorundan, kronik venöz yetersizliği, kaynaklanabilir. Koyu kırmızı ya da kahverengi çizgiler splinter hemoraji olarak bilinir. Bunlar kalp kapakçıklarının enfeksiyon kaptığının işareti olabilir. Eğer bu belirtileri fark ederseniz derhal doktorunuzu arayın.
Yaş ilerledikçe tırnaklar daha kırılgan olur. Lunula daha az görülür ve tırnak yatağına giden kan azalır. Tırnak büyümesi yavaşlar ve mantar enfeksiyonlarının tedavisi daha zor olur.

Tırnak Bakımı

Bütün tırnak sorunlarını engellenmesi zor olabilir ancak tırnaklarınızı hasarlardan korumak için atabileceğiniz adımlar vardır.

 • Tırnaklarınızı sağlıklı tutmak için onları uçtan uca düz kesin. Tırnaklarınızı asla kemirmeyin ya da çiğnemeyin. Bunu yapmak tırnak yatağınıza zarar verir ve bakterilerin girmesini kolaylaştırır.
 • Eğer oje ve oje kaldırıcı ürünler kullanırsanız dibütil oftalat (DBP) ve tolüen içeren ürünlerden uzak durun. Bu ürünler onaylı ve güvenli kabul edilse de belirli şartlar altında tehlikeli olabilirler.
 • İş Güvenliği Ve Sağlığı İdaresi’ne göre DBP uzun süreli maruz kalmalarda nörolojik zehir etkisi göstermektedir. Adet dönemi düzensizliklerine ve hamilelik karmaşıklıklarına neden olabilirler. Toluene solunması ya da emilmesi tehlikeli bir maddedir.
 • Eğer oje silici kullanırsanız tutumlu bir şekilde kullandığınızdan emin olun. Tırnak ayrılmasına ve enfeksiyona yol açabilir.
 • Tırnaklarınızı korumak ve güçlendirmek için tırnak sertleştirici kullanın. Bu tırnaklarınızı pürüzsüz ve bütün tutar.

El Bakımı

Eller esnekliğini ve yumuşaklığını zamanla kaybeder. Bu nedenle yaşınız ilerledikçe damarlarınız ve kemikleriniz daha belirgin hale gelir. El gençleştirme yaş ilerlemişine bağlı değişimlere karşı popüler olmaktadır. Dermal boyalar kemikli ellere daha genç bir görünüm vermek için etkili olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...