Tırnak Yatağında Oluşan Yaralanmalar Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Yatağında Oluşan Yaralanmalar Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak yatağı, tırnaklarınızın pembe olan kısmına verilen addır. Tırnak yatağında yaralanmalar, parmak ucu yaralanmalarının bir türü olup hastanelerin acil servislerinde bu yaralanma türüne çok sık rastlanır. Tırnak yatağında oluşan yaralanmalar çok farklı şekillerde oluşabilir. Genellikle tırnak sıkıştığında veya ağır bir şey çarptığında oluşur. Parmağın kapının arasında kalması, üstüne ağır bir şey düşmesi veya çekiçle vurulması bu durumlara örnektir. Bıçak ya da testereyle uğraşırken kesilmelerin olması da tırnak yatağında yaralanmalara neden olabilir. Tırnak yatağında yaralanmalar genellikle tedavi edilebilir olsalar da nadiren tırnakta şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.

Tırnak Yatağında Oluşan Yaralanmalar

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Bu yaralanmalar çok küçük olabileceği gibi parmak hareketinizi kısıtlayan çok büyük ve çok acı verici yaralanmalar da olabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Tırnak yatağında derin bir kesik varsa ve kanama durmuyorsa, subungualhematom, tırnağınızın çeyreğinden fazlasını kaplıyorsa hastaneye gitmelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tırnak yaraları için Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji) bölümüne gidilir.

Tırnak Yatağında Oluşan Yaralanmaların Nedenleri

Parmak ucunuz ya da tırnağınız çekildiğinde, ezildiğinde ya da kesildiğinde tırnak yatağında yaralanma olabilir.

Ezilme, parmağınız iki objenin arasında kalarak sıkıştığı zamanlarda oluşur. Ağır eşyaların parmağınızın üzerine düşmesi veya tırnağınıza çekiçle vurmanız da tırnak yatağında yaralanmaların olmasına neden olabilir.

Parmağınızda oluşacak kesikle ya da parmaklarınızı hareket ettirmenizi sağlayan tendonlar da tırnak yatağında yaralanmaların oluşmasına neden olur. Parmak uçlarındaki sinirin kesilmesi de tırnak yatağı yaralanmalarına yol açabilir.

Tırnak Yatağında Oluşan Yaralanma Türleri

Tırnak yatağında oluşan yaralanmalar bu durumlara sebep olabilir:

  • Tırnağın altında kan toplanması
  • Tırnağın kırılması
  • Tırnağın tamamen kopması

Tırnak yatağında yaralanmaların pek çok türü vardır:

1 Subungual Hematom

Subungual hematom, tırnak yatağında kanın sıkışmasıyla oluşur. Genellikle tırnakların ağır bir şeyle ezilmesinden sonra görülür. Belirtileri arasında zonklama ve tırnağın siyah mavi arasında bir renge dönüşmesi vardır. Bu durum genellikle tırnağın altında morarma varmış gibi görülür.

 

2 Tırnak Yatağının Kırılması

Tırnak yatağı kırılmaları, tırnağınız ve tırnak yatağınız kesildiği zaman ortaya çıkar. Genellikle testere ya da bıçak gibi keskin şeylerin neden olduğu bu durum ezilme yaralanmalarıyla da ortaya çıkabilir. Tırnak yatağınızda kırılma söz konusuysa kanama olması mümkündür. İyileştikçe büyük bir morluk görebilirsiniz.

3 Tırnak Kopması

Tırnağın kopması, tırnağın bir kısmının ya da tamamının parmağınızdan çıkması demektir. Bu durum, genellikle yüzük parmağında görülmektedir. Tırnak kopması, parmaklar bir şeye takıldığı zaman olur. Tırnak kopmaları son derece acı verir ve parmağın şişmesine neden olur. Parmaklarda oluşan kırıklar da tırnak kopmasıyla birlikte görülebilir.

Tırnağınızın bir kısmı koptuysa geri kalan kısmının çekilmesi gerekebilir.

4 Diğer Yaralanmalar

Parmak ucu kesikleri veya parmak kırılmalarından dolayı da tırnak yatağında yaralanmalar oluşabilir.

 

Tırnak Yatağının İyileşmesi

Tırnak yatağının iyileşmesi, yaralanmanın türüne bağlıdır. Yaralanma ciddiyse doktorunuz kırık kemikleri kontrol etmek için röntgen isteyebilir. Doktorunuz tırnağınızı tedavi ederken daha fazla acı çekmemeniz için anestezi uygulayabilir.

Tırnak yatağı yaralanmalarının genel tedavileri:

Tırnak yatağında oluşan yaralanmaların çoğu tamamen iyileşir. Subungual hematomdan dolayı tırnak yatağınızda yaralanma varsa, kan çekildikten sonra tırnak tamamen normale döner. Ancak, ağır yaralanmalar deformasyona sebep olabilir. Bu durum genellikle tırnak yatağının şekli bozulduğunda ortaya çıkar.

Tırnak yatağı komplikasyonlarıyla ilgili en sık yaşanan komplikasyonlar arasında tırnak batması ve tırnak ayrılması vardır. Tırnak batması, tırnaklarınızda yeterince kemiksel yapı olmamasından dolayı tırnakların parmağa doğru dönmesine denir. Tırnak çekilerek ya da düzgün bir şekilde kesilerek bu durum düzeltilebilir.

Tırnak ayrılması, tırnaklar yeterince iyileşme dokusu oluşturamadıklarında olur. Uzayan tırnağın çekilmesiyle veya yaralı dokunun iyileştirilmesiyle yeni gelen tırnak düzgün bir şekilde uzayabilir.

Tırnağınızın tamamı çekilirse tekrar uzayacaktır. Tırnaklar bir hafta içinde uzamaya başlarlar. Tamamen uzamasıysa altı ayı bulabilir. Tırnak çekildikten sonra, tırnaklarınız uzarken parmak uçlarınızı kapalı tutmanız gerekmektedir.

Tırnak Yatağının Evde Tedavi Edilmesi

Tırnak yatağı yaralanmaları doktor müdahalesini gerektirir.

Ancak, doktoru görmeden önce yapabileceğiniz birkaç şey bulunmaktadır:

  • Ellerinizdeki tüm mücevherleri çıkarın. Elleriniz yüzüklerinizi çıkaramayacağınız kadar şişmişse hemen doktorunuzu arayın.
  • Yaralanan bölgeyi nazik bir şekilde yıkayın.
  • Gerekli görürseniz bandajla kapatın.

Ne Zaman Doktora Görünmelisiniz?

Yaralanmanız küçükse evde tedavi edebilirsiniz. Subungualhematomunuz varsa ve oldukça küçük boyutluysa doktora gitmenize gerek yoktur. Tırnağınız koptuysa fakat parmağınızda ve tırnak yatağında herhangi bir yaralanma yoksa doktora gitmeyebilirsiniz.

Tırnak yatağında derin bir kesik varsa ve kanama durmuyorsa doktora görünmelisiniz. Subungualhematom, tırnağınızın çeyreğinden fazlasını kaplıyorsa hastaneye gitmelisiniz.

Parmağınız şiş ve size acı veriyorsa ya da parmağın kırıldığını düşünüyorsanız değerlendirme yapması için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...