Tiroid Kanseri: Endişe Etmenize Gerek Yok - Multi Yaşam
Tiroid Kanseri: Endişe Etmenize Gerek Yok

Tiroid Kanseri: Endişe Etmenize Gerek Yok

Tiroid kanseri olan kişilerin 90% gibi büyük bir oranda yaşam süresi kısalmamaktadır. Ama hastaların ömür boyu ilaç tedavisi alması gerekli olabilir. Tiroid kanseri kadınlarda üç kat fazla görülmektedir.

Tiroid Kanseri Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Tiroid Kanserini Nasıl Anlarım?

Boyunda yumru veya şişlik, lenf bezlerinin şişmesi, ses sorunları, yutkunma güçlüğü veya nefes darlığı, boyun veya boğaz ağrısı gibi belirtileriniz varsa sizde tiroid kanseri olabilirsiniz.

Tiroid Kanseri Korkutmalı Mı ?

Tiroid kanseri olan kişilerin 90% gibi büyük bir oranda yaşam süresi kısalmamaktadır. Ama hastaların ömür boyu ilaç tedavisi alması gerekli olabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Tiroid kanseri için İç Hastalıkları (Dahiliye), Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıklar, Genel Cerrahi bölümlerinden birine gidebilirsiniz.

Tiroid Kanseri Belirtileri

Tiroid kanseri özellikle başlangıç seviyesindeyken herhangi bir belirti göstermeyebilir. İlerleyen dönemde aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

Boyunda yumru veya şişlik: Ademelmasının hemen altında görülebilir veya yoklandığında hissedilebilir.

Lenf bezlerinin şişmesi: Tiroid kanseri lenf bezlerine yayıldığı takdirde görülebilir. Çene altında hissedilebilir.

Kısıklık, kalınlaşma gibi ses sorunları: Tiroid bezleri hançerenin hemen altında bulunur. Tiroid kanseri nedeni ile şişerse hançereye baskı yaparak bu belirtilere yol açabilir.

Yutkunma güçlüğü veya nefes darlığı: Tiroid bezi soluk ve yemek borularının üzerindedir. Baskıya maruz kaldıklarında bu belirtiler görülebilir.

Boyun veya boğaz ağrısı: Nadiren görülür.

Bu belirtilerin tiroid kanserinden değil tiroid nodülleri gibi başka hastalıklardan kaynaklanabileceği akılda tutulmalıdır.

Tiroit Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Tiroit kanseri fiziksel muayene ve laboratuvar testleri ile teşhis edilebilir. Tiroit bezlerinizde şişme mevcut ise boyun muayenesi sırasında doktorunuz bunu fark edecektir.

 • Laboratuvar testleri
 • Tiroit fonksiyon testi
 • Ultrason
 • Tiroit taraması
 • Biyopsi
 • Kandaki kalsiyum seviyesi
 • Kandaki fosfor seviyesi
 • Kandaki kalsitonin seviyesi
 • Larengoskopi

Tiroid Kanseri Neden Olur?

Tiroid kanserinin nedeni net değildir. Ancak aşağıdaki etkenlerin tiroid kanseri riskini artırdıkları biliniyor:

Tiroid Kanseri Türleri Nelerdir?

Tiroid kanseri yaşam süresi, tiroid kanseri ölüm oranı, tiroid kanseri tehlikeli midir? Tiroid kanseri genel itibariyle dört türe ayrılmaktadır.

Tiroid Kanseri Tedavisi

Tiroit bezlerinizin hızlı ya da yavaş çalışması fark etmeden dere otu kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yoğurt otu ve ginkgo biloba bitkisi tiroit ile ilgili şikâyetlerinize iyi gelecektir. Özellikle tiroit nodüllerini yok edecektir. Ancak nodülün katı olmaması gerekmektedir.

Tiroit Kanseri Ameliyatı Sonrası

 • Tiroit kanseri ameliyatınız tamamlandıktan sonra hastanede kalmanız ya da taburcu edilmeniz geçirdiğiniz ameliyata ve kanserinizin türüne bağlıdır.
 • Hastanede kalmanız durumunda ameliyat sonrası 2 ile 6 saat aralığında iyileşme odasına alınırsınız ve oluşabilecek şişlik durumları için gözetim altında tutulursunuz. Eğer şişlik oluşursa bu kanamanız olduğu anlamına gelir ve tekrardan acil ameliyata alınırsınız.
 • Ameliyat sonrası gündelik yaşamınıza dönmeniz bir hafta sürecektir. Bu bir hafta süresince boynunuzda tutulmalar ve sertlik oluşabilir. Bunları engellemek için boynunuzu hafif olarak çevirerek egzersiz yapabilirsiniz. Etrafına bakacağınız zaman omuzlarınız dahil olarak dönmeniz tavsiye edilir. Böylece boynunuzu zorlamamış olursunuz.
 • Tiroit beziniz alındıktan sonra hormon takviyesi ilaçları verilir. Bu ilaçları doktorunuz bizzat verecektir ve bunları size söylenilen şekilde kullanmanız önemlidir.

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...