Tiroid-Uyandırıcı İmmunoglobulin (TSI) Seviyesi Testi

Tiroid-Uyandırıcı İmmunoglobulin (TSI) Seviyesi Testi

♦♦TSI testi vücudunuzdaki tiroid-uyandırıcı immunoglobulin seviyesini ölçer. Kanda yüksek TSI seviyesi tiroid bezini etkileyen otoimmün bozukluu anlamına gelen graves hastalığına işaret eder.

♦♦Eğer graves hastalığınız varsa büyük olasılıkla tip 1 diyabet veya addison hastalığı gibi diğer otoimmün hastalıklar geliştireceksinizdir. Kadınların graves hastalığına yakalanma ihtimali 7-8 kat daha fazladır. Nadiren TSI testi tiroidi etkileyen diğer bozuklukları da teşhis etmek için kullanılabilir, örneğin hashimoto tiroiditi veya toksik multinodüler guatrin.

♦♦Eğer hipertiroidizm belirtileri gösteriyorsanız veya eğer hamileyseniz ve tiroid sorunlarına dair bir geçmişiniz varsa doktorunuz TSI testi isteyebilir.

TSI Tiroidinizi Nasıl Etkiler?

Tiroid bir içsalgı bezidir. Boynunuzun temelinde yer alır. Vücudunuzun metabolizmasını düzenleme ve diğer önemli fonksiyonları için çeşitli tiroid hormonlarının üretiminden sorumludur.

Birkaç durum tiroidinizin tiroid hormonlarınız T3 ve T4’ün çok fazla salgılanmasına sebep olur. Buna hipertiroidizm denir, Hipertiroidizm aşağıdaki gibi birçok belirtiye sebep olur:

 • Yorgunluk
 • Kilo kaybı
 • Uykusuzluk
 • Çarpıntı
 • Hafakan

Hipertiroidizim aniden kötüleştiğinde, ki buna tiroid fırtınası da denir, bu hayatî tehlike içeren bir duruma sebep olur. Bu vücutta ani tiroid hormonu yükselmesi ile olur. Genellikle hipertiroidizm tedavi edilmediğinde ve yeterince tedavi edilmediğinde gerçekleşir. Bu acil müdahale gerektiren medikal bir durumdur.

“Tirotoksikoz” her türlü şeye sebep olabilecek hipertiroidizmin eski bir terimidir.

Graves hastalığı hipertiroidizmin en yaygın sebebidir. Eğer graves hastalığınız varsa bağışıklık sisteminiz yanlış bir şekilde TSI antikoru üretir. TSI tiroidi taklit eder,  hormonu canlandırır (TSH) ve bu da tirodinizi T3 ve T4 üretmesi için sinyal gönderir.

TSI, tiroidinizi gerekenden çok dah fazla hormon üretmesi için tetikler. Kanınızdaki TSI antikorlarının varlığı Graves hastalığı taşıdığınıza işarettir.

TSI Testinin Amacı Nedir?

TSI Testi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

Normal Sonuçlar

TSI test sonuçları yüzdelik veya TSI indeksi formundadır. Genellikle TSI indeksi 1,3 veya %130’dan aşağı olur ve bu normal kabul edilir. Doktorunuzun başka standartları olabilir. Bu yüzden herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa danışınız.

Normal TSI sonuçlarına rağmen yine de otoimmün bozukluğunuz olabilir. Eğer doktorunuz antikorların zamanla ilerleyeceğinden şüpheleniyorsa, çoğu otoimmün hastalığında olduğu üzere, ilerleyen zamanlarda testin tekrar edilmesi gerekebilir.

Anormal Sonuçlar

Eğer yüksek TSI seviyeniz varsa bu aşağıdaki durumlara işaret edebilir:

 • Graves hastalığı
 • Hashitoksikozu, anlamı hashimoto tiroiditi’ne bağlı iltihap yüzünden artan tiroid aktivitesidir
 • Neonatal tirotoksikoz, anlamı bebeğinizin doğumunda sizin yüksek tiroid hormon seviyeniz yüzünden yüksek tiroid hormon seviyesine sahip olmasıdır

Tedavi ile bebeğinizdeki neonatal tirotoksikoz geçecektir.

Eğer TSI kanınızda mevcutsa, bunun anlamı genellikle Graves hastalığıdır.

TSI Testinin Riski

Her kan alımının riskleri bulunmaktadır.

 • Prosedür sırasında ve sonrasında kısa bir süre ağrı veya acı
 • Sağlık görevlisinin iğneyi çıkarmasının ardından oluşan hafif kanama
 • İğne alanında ortaya çıkan küçük bir çürük
 • Nadir olmak üzere iğne alanında enfeksiyon
 • Nadir olmak üzere iğne alanındaki damarlarda iltihap

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...