TNF Alfa İnhibitörleri ve Crohn Hastalığında Kullanılan Diğer Biyolojik Tedaviler

TNF Alfa İnhibitörleri ve Crohn Hastalığında Kullanılan Diğer Biyolojik Tedaviler

Crohn hastalığınız varsa, belirtilerinizi kontrol altına almak için doğru tedaviyi bulmadan önce pek çok tedavi deneyebilirsiniz. Crohn hastalığının ilk tedavisi genellikle immünterapidir. Bu tedavide, bağışıklık sisteminin tehdit olarak algılayarak oluşturduğu tepkileri düzenleyen ilaçlar kullanılır. TNF alfa inhibitörleri biyolojik tedavi olarak bilinir ve daha başka pek çok biyolojik tedavi bulunmaktadır. TNF, tümör nekroz faktörünün kısaltmasıdır. Natalizumab da Crohn hastalığını tedavi etmek için kullanılan biyolojik tedavidir. TNF alfa inhibitörleri ve natalizumab içeren ilaçlar ciddi yan etkilere neden olurlar. Bu tedaviler sadece diğer tedaviler işe yaramadığında kullanılmalıdır.

Crohn Hastalığı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Biyolojik Tedaviler Kimlere Uygulanır?

Biyolojik tedaviler genellikle Crohn hastalığının ilerleyen aşamalarında olan ve diğer tedavi yöntemleriyle rahatlama sağlayamayan kişilere uygulanır.

Endişelenmeli miyim?

Biyolojik tedavilerin ciddi yan etkileri vardır. Eğer bu tedavi uygulanacaksa doktorunuz ile riskleri konuşun.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Crohn hastalığı durumunda İç Hastalıkları (Dahiliye), Gastroenteroloji bölümlerine gidilir.

Biyolojik Tedavi Nedir?

Biyolojik tedavi, vücudun zararlı olarak düşündüğü bir şeye karşı bağışıklık sisteminin ürettiği antikorları engellemeye çalışan bir tedavidir. Crohn hastalarında bağışıklık sistemi vücuttaki dokularla yabancı maddeleri ayırt edemez. Bu durum pek çok belirtiye neden olarak iltihaplanmalara yol açabilir.

Crohn hastalığında kullanılan diğer tedavilerin aksine biyolojik tedaviler sindirim sitemindeki iltihaplanmaya neden olan özel proteinleri hedefler. Bu durum, diğer tedaviler işe yaramadığında başarılı olabilir. Ancak, bu tür tedaviler sağlığı farklı şekillerde etkileyebilir.

1 TNF Alfa İnhibitörleri

TNF alfa inhibitörleri Remicade, Humira ve Cimzia adıyla satılmaktadır.

Crohn hastaları, TNF alfa inhibitörleri evlerinde kullanabilirler. Bu kişilere içinde doğru dozda ilaç bulunan iğneler verilir. Doz takvimi verilerek kendilerini nasıl tedavi edecekleri açıklanır.

TNF Alfa İnhibitörlerin Ücreti ve Riskleri

TNF alfa inhibitörleri, Crohn hastalığının belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan bağışıklık sisteminin tepkisini engellerler. Ancak, bağışıklık sistemini engellemek başka sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu ilaçlar, bağışıklık sisteminizin vücuttaki dokulara saldırmasını engellerken aynı zamanda doğal olarak tepki verilmesi gereken durumları da engellemiş olurlar. Bu durum ise diğer hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korunmasız olmanıza neden olur. Ayrıca bazı durumlarda bazı kanser türlerinin oluşma riski artış gösterir.

Bu ilacı kullanıyorsanız tüberküloz riski artar. Enjeksiyon ve damardan tedavilerin dışında enfeksiyon kapmadığınızı anlamak için düzenli olarak test yaptırmanız da gerekir.

TNF alfa inhibitörleri pahalıdır. Tedavi binlerce dolar tutabilir. Hastaların saatlerce damardan ilaç alması gerekebilir. Bu tedavi için iş yerinizden izin almanız gerekiyorsa hem zamanınız hem de paranız gidecektir.

2 Natalizumab

Natalizumab (Tysabri) akyuvar hücrelerinin bağırsak dokularına saldırmasını engeller. Böylece iltihaplanma ve diğer belirtiler azalır. Natalizumab kullanımıyla ilişkilendirilen ciddi yan etkiler vardır ve hatta bazı durumlarda bu ilacın kullanımı ölümcül olabilir. İlaç, Crohn hastalığını tedavi etmek için kullanılacaksa tedaviye karar verilirken TNF alfa inhibitörlerin yan etkileri ve riskleri değerlendirilmelidir.

Bu ilaç sıklıkla multiple skleroz için kullanılsa da 2008’den beri Crohn hastalığının tedavisi için de onaylanmıştır.

Natalizumab kullanmanın nadir görülen ancak ölümcül bir beyin hastalığı olan lökoensefalopati denen bir hastalıkla ilişkisi vardır. Bu durum, beyindeki beyaz cevherin iltihaplanmasıdır ve genellikle birden fazla yerde görülür.

Doktorunuz bu tedavileri uygulamak için diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğunu görmeyi bekleyecektir. Doktorunuzun size yazdığı ilaçları kullanırken tüm yan etkilerini anladığınızdan emin olmalısınız.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...