Toksik Sinovit: 3-8 Yaş Arası Çocuklarda Görülüyor

Toksik Sinovit: 3-8 Yaş Arası Çocuklarda Görülüyor

Kalça ekleminde iltihap olduğunda toksik sinovit oluşur. Nedeni bilinmemektedir, ancak sıklıkla viral bir enfeksiyondan sonra ortaya çıkar. Genellikle sadece bir kalçayı etkiler, ancak şişlik ve iltihapların diğer eklemlere yayılması mümkündür. Erkeklerde kızlardan iki ila dört kat daha sık görülür.

Toksik Sinovit Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Toksik Sinovit Nedir?

Toksik sinovit, çocuklarda kalça ağrısına neden olan geçici bir durumdur. Geçici sinovit olarak da bilinir.

Endişelenmeli miyim?

Ebeveynleri rahatsız etmesine rağmen, bu durum genellikle bir veya iki hafta içinde kendi kendine temizlenir ve kalıcı bir hasara neden olmaz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Toksik sinovit için Ortopedi ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Toksik Sinovit Belirtileri Nelerdir?

Toksik sinovitin en sık görülen semptomu kalça ağrısıdır. Bu ağrı bir veya her iki kalçada açık ve kapalı olabilir. Çocuğunuz uzun süre oturduktan ya da yattıktan sonra ayağa kalktığında parlayabilir.

Diğer belirtiler şunlardır:

 • Rahatsızlık nedeniyle sersemlemede ya da yürüyüşte
 • Kalça ağrısı olmayan uyluk veya diz ağrısı şikayet
 • 101 derece F altında düşük dereceli ateş
 • Acı şiddetli ise yürümeyi reddetme
 • Küçük çocuklarda ağlama ve sinirlilik

Bebekler

Bebeklerde görülen toksik sinovitin ortak belirtileri arasında özellikle kalça eklemlerini hareket ettirirken ve sıra dışı tarama hareketlerinde ağlama yer alır. İstenmeyen veya taranamadığı başka bir ortak işarettir.

Toksik Sinovit Nasıl Teşhis Edilir?

I Diğer Şartları Elemek

Toksik sinovitin teşhis edilmesi zor olabilir. Çok daha ciddi olan diğer durumlar da kalça ağrısına neden olabilir. Bu koşullar hızlı tıbbi tedavi gerektirdiğinden, çocuğunuzun doktoru öncelikle toksik sinovit teşhisi koymadan önce bunları test etmelidir.

Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Septik artrit, eklem iltihabı ile sonuçlanan ve tedavi edilmezse kalıcı eklem hasarına yol açabilen bakteriyel veya fungal bir enfeksiyondur.
 • Legg-Calve-Perthes hastalığı, kalça eklemine yetersiz kan akışı ile işaretlenmiş bir durumdur, bu kemik eklemi olarak eklemin çökmesine yol açar.
 • Lyme hastalığı, tedavi edilmediği takdirde uzun süreli eklem problemleri ile sonuçlanabilen kene ısırıklarının neden olduğu bakteriyel bir enfeksiyondur.
 • Kalça eklemi ve uyluk kemiği (femur) topu ayrı olduğunda, daha sonraki yaşamda osteoartrit denilen eklem bozukluğuna neden olduğunda ortaya çıkan kaymış sermaye femoral epifiz (SCFE)

II Toksik Sinovit Tanısı

Çocuğunuzun doktoru hangi hareketlerin ağrıya yol açtığını öğrenmek için bir fizik muayene yapacaktır. Bu, çocuğunuzun kalçalarını, dizlerini ve diğer eklemleri hareket ettirmeyi içerir.

Doktorunuz eklemde sıvı olup olmadığını kontrol etmek için çocuğunuzun kalçasına ultrason testi isteyebilir, bu da iltihap belirtisidir.

Kan testleri şişliğin ne kadar şiddetli olduğunu gösterebilir. Çocuğunuzun doktoru, Lyme hastalığı gibi diğer kalça ağrısı nedenlerini de kontrol edebilir. Sıvı bir örneği çıkarabilir ve test için laboratuvara gönderebilirler. Bu genellikle şişlik veya ateş ciddi olduğunda ve septik artrit dışlanmadığında yapılır.

Çocuğunuzun doktoru Legg-Calve-Perthes hastalığı veya SCFE’yi dışlamak röntgen isteyebilir.

Toksik Sinovit Tedavisi

Toksik sinoviti tedavi etmek semptomlarını kontrol etmeyi veya azaltmayı içerir. Viral enfeksiyonun neden olduğu iltihap genellikle kendi kendine gider.

Toksik Sinovit İle İlişkili Komplikasyonlar

Bu durum nadiren ciddi olmakla birlikte, çocuğunuzun doktorunu aramanız gerekirse:

 • Anti-inflamatuar ilaç aldıktan sonra bile ateş veya ağrı daha da kötüleşir
 • Eklem ağrısı üç haftadan uzun sürer veya çocuğunuz ilaç kullanmayı bıraktıktan sonra geri gelir
 • Anti-inflamatuar ilaç birkaç gün içinde çalışmaya başlamaz

Bu durumlarda, çocuğunuzun doktorunun farklı bir ilaç yazması veya diğer kalça ağrısı nedenlerini kontrol etmek için ek testler yapması gerekebilir.

Uzun Vadeli Görünüş Nedir?

Toksik sinovit çoğu vakada yaklaşık bir ila iki hafta içinde temizlenir, ancak beş hafta kadar sürebilir. Bazı çocuklarda soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlar olduğunda tekrar tekrar ortaya çıkabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...