Toplam Diz Replasman Cerrahisi Ne Zaman Yapılmalı?

Toplam Diz Replasman Cerrahisi Ne Zaman Yapılmalı?

Herhangi bir ameliyat gibi tam diz replasmanı riskleri de beraberinde getirir. Ayrıca uzun bir kurtarma ve rehabilitasyon sürecini de içerir.

Her ne kadar cerrahlar her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde tahmini 700.000 diz değiştirme (TKR) yapsalar da ve yıllık sayının 2030 yılına kadar önemli ölçüde artması beklenmektedir. Diz replasmanı ile devam edip etmeme kararı hem kişisel hem de pratik olabilir.

Birçok hasta ağrı ve hareketlilik sorunları dayanılmaz hale gelene kadar TKR’yi erteler. Diz replasmanına ihtiyaç duyacak duruma gelmek zaman alır. Her şeyden önce ameliyat büyük bir şeydir. İlk başta daha az invaziv tedavi seçeneklerinin dizinizin iyileşmesine ve ameliyatı gereksiz kılmasına yardımcı olacağını umuyor olabilirsiniz.

Ve tabii ki bir TKR geçirmeden önce diğer tüm tedavi yöntemlerini ve tedavileri tüketmek akıllıca olacaktır. İlk olarak yaşam tarzı değişikliklerini, ilaç ve enjeksiyonların kullanımını, güçlendirme egzersizlerini, akupunktur gibi alternatif tedavi yöntemlerini ve artroskopi dahil diğer cerrahi prosedürleri (artroskopinin artritin sunabileceği pek az şey olmasına rağmen) düşünebilirsiniz.

Ancak, tüm bu diğer seçenekleri denedikten sonra bile doktorunuz TKR’yi önerebilir.

TKR’yi önermeden önce bir ortopedi cerrahı dizinizin X-ışınlarını ve muhtemelen bir MR görüntüsünü kullanarak derinlemesine bir inceleme yapacaktır. Ayrıca TKR’nin gerekli olup olmadığını belirlemek için yakın zamandaki tıbbi geçmişinizi de gözden geçireceklerdir.

Cerrahınızın prosedürü önermesinden sonra TKR’yi geciktirmek veya reddetmek ciddi sorunlara neden olabilir. Örneğin aşağıdakilere yol açabilir:

  • diz eklemi dışındaki deformiteler
  • kaslarda ve bağlarda zayıflamış veya kaybedilmiş işlev
  • kronik ağrı ve işlevsellik kaybından dolayı (yürüme, sürüş ve yıkanma dahil olmak üzere) normal günlük aktivitelere katılma konusunda daha fazla zorluk yaşama
  • eninde sonunda ameliyat gerektirebilecek komplikasyonlar

Hasarlı ekleminizin sürekli kullanımı daha ileri bozulmalara ve hasarlara yol açarak gelecekteki bir prosedürü daha karmaşık hale getirecektir. Ek olarak daha uzun prosedürler anestezi altında daha fazla zaman gerektirir ve bu da riski daha da artırır. Aslında daha önce yapılan ameliyatlar daha yüksek başarı oranlarına sahiptir ve alıcılar önümüzdeki aylarda ve daha sonraki yıllarda daha etkili bir şekilde işlev görebilmektedir.

TKR’nin ne zaman yapılması gerektiğinin belirlenmesi için kesin bir yöntem yoktur. Yaş, kilo, tıbbi durumlar veya diğer faktörler nedeniyle bazı kişilerin prosedür için aday olmadıklarını anlamak önemlidir. Ancak TKR’den yararlanabilecek birinin kategorisine girerseniz, bir cerrahla görüşün ve gerekirse ikinci bir görüş alın. Gelecekteki sağlığınız ve yaşam tarzınız buna bağlı olabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...