Toplam Diz Replasmanı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Toplam Diz Replasmanı Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Toplam Diz Replasmanı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Ne İçin Yapılır?

Diz yaralanması veya artrit özellikle osteoartritiniz olduğunda hasar, iltihap ve ağrı dizlerinizi bükme ve uzatma yeteneğinizi sınırlandırabilir. Zamanla ekleminizin ve çevresindeki dokunun bozulması oturmak ve uzanmak gibi temel günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir.

Uygulanan Tedavinin Kalıcılık Süresi Ne kadardır?

Tipik bir diz replasmanı 15 ila 20 yıl ömre sahiptir.Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi'negöre , şu anda modern diz deplasmanlarının %90'ından fazlası ameliyattan 15 yıl sonra hala iyi durumdadır

Toplam Diz Replasmanı Nedir?

Diz yaralanması veya artrit özellikle osteoartritiniz olduğunda hasar, iltihap ve ağrı dizlerinizi bükme ve uzatma yeteneğinizi sınırlandırabilir. Zamanla ekleminizin ve çevresindeki dokunun bozulması oturmak ve uzanmak gibi temel günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir. Diz replasman cerrahisi dizleri bu bozulmadan ötürü çok aşınan insanlar için yaygın bir çözümdür.

Diz replasmanı, bu ameliyatı geçirenlerin %90’ından fazlasında dramatik ağrı giderimi sağlar . Bu prosedürlerin çoğu osteoartritin yol açtığı dizlerin yerine geçer. Prosedür 1968 yılında uygulamaya konuldu. Total diz replasmanı ortopedide en güvenli ve en etkili prosedürlerden biri olarak kabul edildi.

Total diz replasmanı sırasında bir cerrah, diz ekleminizde karşılaştıkları uyluk kemiği ve kemik kemiğinizden bazı kemik ve kıkırdakları çıkarır. Cerrah, uyluk kemiğinizin diz bölgesini metal bir implantla ve uyluğunuzun diz alanını plastik bir implantla değiştirir. Bu diz ekleminizin her iki kemiğine de yeniden yüzey verir ve böylece daha özgürce ve ağrısız olarak bükülebilir ve esneyebilir. Çoğu durumda cerrah da dizkapağının alt yüzeyini plastik bir kaplama ile değiştirir.

Kısmi Diz Değiştirme

Kısmi diz replasmanı sadece dizinizin hasarlı veya artritik olan kısmını değiştirmeyi içerir. Bu yaklaşımın avantajı daha küçük bir kesi gerektirmesidir. Aynı zamanda daha az kemik ve kan kaybını içerir. Ayrıca iyileşme sırasında daha az ağrıya neden olur.

Kısmi diz replasmanı olan kişiler total diz replasmanı olanlara göre daha hızlı iyileşme süresine sahip olurlar. Bununla birlikte, diz ekleminde artrit oluşmadığı takdirde, daha fazla ameliyat olması olasılığınız da dahil olmak üzere dezavantajlar vardır.

Bilateral Diz Replasmanı

Bilateral diz replasman cerrahisi dizlerinizin her ikisinin de aynı anda değiştirilmesidir. Bilateral diz replasmanının bir avantajı, her iki diziniz de etkilenmişse, sadece bu prosedürü ve iyileşme sürecini tamamlamanız gerektiğidir.

Bununla birlikte dezavantajı iyileşme süresinin uzaması ve iyileşme sırasında daha fazla desteğe ihtiyaç duymanızdır. Bilateral diz replasmanının sürecine ve iyileşmesine neyin dahil olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Toplam Diz Değiştirme Maliyeti

Toplam diz replasmanının maliyeti değişebilir. Değiştirme sırasında prosedüre ve sağlığınızın ne durumda olduğuna bağlı olabilir. Dizlerinizle ilgili olmayan başka koşullarınız varsa da prosedürü ve maliyeti etkileyebilir.

Prosedürün maliyetini düşündüğünüzde hastanede kalışınız ve hastanede fizik tedavi ve evde iyileşme sırasında ilgili masrafları da dikkate almalısınız.

Ayrıca sigortanızın ne kadar ödeyeceğini ve kendi cebinizden ne kadar para ödemeniz beklendiğini de bilmelisiniz. Bu Healthline makalesi, tam diz protezi ameliyatına karar verirken bilmeniz gereken maliyet değerlendirmelerinin çoğunu özetlemektedir.

Total Diz Replasmanı İyileşmesi

Total diz replasmanından sonra hastanede üç ila beş gün geçirmeyi beklemeniz gerekir. Genellikle ameliyathaneden ayrılmadan önce diziniz pasif bir hareket makinesinde tutulabilir ve sağlık personeli dizinizin esneklik ve uzabma limitlerinizi izleyecektir.

Ameliyattan hemen sonra kilo verme tedavisine başlayabilirsiniz. Ek olarak hastanede fiziksel ve mesleki terapi bir arada olacak. Çoğu durumda hastaneden ayrılmadan önce en azından bir baston veya yürüyüşçünün yardımıyla ayakta durup yürüyebilirsiniz.

Hastaneden ayrıldıktan sonra iyileşme ve rehabilitasyonunuzun çoğu evde olacaktır. Bazı insanlar evde sağlık bakımı veya yardıma ihtiyaç duyarlar.

Doktorunuz büyük ihtimalle rehabilitasyona devam etmek için yerel bir klinikte fizik tedavi reçete edecektir. Bu klinikteki fizyoterapist evde yapabileceğiniz egzersizleri önerecektir.

Herkes diz ekleminden iyileşmede farklılık gösterir. Rehabilitasyon sürecini tamamlamak için 12 hafta ve tam güce geri dönmek için genellikle 6 ay sürer. İşte tam diz replasmanından sonra rehabilitasyon ve iyileşme sürecinin ayrıntılı bir zaman çizelgesi.

Total Diz Replasmanı Egzersizleri Protokolü

Total diz replasmanından iyileşme sırasında fizyoterapistiniz takip etmeniz için muhtemelen bir egzersiz protokolü verecektir. Bu egzersizler dizinizi güçlendirmeye ve iyileşmenizi hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Bu protokolü yakından izlemeniz önemlidir, böylece iyileşmeniz ilerler ve normal günlük aktivitelerinize mümkün olan en kısa sürede geri dönersiniz.

Ameliyattan önce dizinizin etrafındaki alanı güçlendirerek bu süreci hızlandırabilirsiniz. Ameliyattan önce, iyileşme sürenizi kısaltmaya yardımcı olabilecek bazı egzersizler öğrenin.

Diz Değişimi Ağrısı

Diz replasmanından sonra bir süre ağrı çekeceksiniz. Ancak doktorunuz bunu yönetmenize yardımcı olacak ilaçları size verecektir. Doktorunuzun sizin için ne kadar iyi çalıştığını bilmesini sağlamak önemlidir. Diz replasmanı yaptıktan sonra yaşayabileceğiniz ağrıları ve beklentileri öğrenin.

Toplam Diz replasmanı Ne Kadar Sürer?

Tipik bir diz replasmanı 15 ila 20 yıl ömre sahiptir. Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi’negöre , şu anda modern diz deplasmanlarının %90’ından fazlası ameliyattan 15 yıl sonra hala iyi durumdadır. Kalça ve Diz Amerikan Cerrahlar Birliği  total diz protezinizin ömrünün 20 yıl olma ihtimalinin %80 ila %85 arasında olduğunu belirtmektedir. İnsanların tam diz replasmanı hakkında daha sık sorulan soruların cevaplarını öğrenin.

Ana Düşünce

Bugün diz değiştirmeleri güvenlidir. Çok az insanın komplikasyonu vardır. Bu ameliyata karar vermeden önce dizinizdeki diz ekleminin değişiminin yararlarını ve risklerini cerrahınızla birlikte tartışın. Ayrıca ameliyat ve takip bakım masraflarının yanı sıra iyileşme ve rehabilitasyon için işten ne kadar süre ayrılmanız gerektiğini de düşünmek isteyebilirsiniz.

Toplam diz replasmanı, birçok kişi için, özellikle kronik diz ağrısıyla uğraşan veya ortak faaliyetlere katılamayanlar için çekici ve uygulanabilir bir seçenektir. Cerrahiden ve iyileşmeden sonra birçok insan yaptıkları yürüyüş, bisiklet, golf, tenis ve yüzme gibi aktivitelere katılabilirler. Ameliyattan kaynaklanan acı gitmeye başladığında ve dizinizi eskiden olduğu gibi kullanabiliyorsanız, yaşam kaliteniz büyük ölçüde artacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...