Topuk Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Topuk Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Ayağınız 26 kemik, 33 eklem ve 100’den fazla tendondan oluşur. Topuk ayağın en büyük kemiğidir.

Topuk ağrısı nedir?

Ayağınız 26 kemik, 33 eklem ve 100’den fazla tendondan oluşur. Topuk ayağın en büyük kemiğidir.

Ayağınızı aşırı kullanır, sakatlar ya da yaralarsanız, topuk ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Ağrının şiddeti hafif de olabilir, ayağınızı kullanamaz hale de getirebilir. Birçok durumda, topuk ağrısı hissediyorsanız, tanıyı koymak için bir doktora ihtiyacınız olacaktır.

Topuk Ağrısı Nedenleri

Topuk ağrısının, genellikle topuk kemiğinin aşırı kullanımından kaynaklanan birçok sebebi vardır. Ayağı sert zeminlere çarpmak, fazla kilolu olmak ve ayağa tam olarak olmayan ayakkabıları giymek topukta gerilme ve kasılmalara yol açabilir.

Bu kasılma ve gerilmeler topuğun kemiklerinde, kaslarında yahut tendonlarında rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Topuk ağrısına neden olan diğer yaygın durumlar şunlardır:

Doktorunuza Ne Zaman Danışmalısınız?

Topuk AğrısıTopuk ağrısı hissetmeye başlarsanız, öncelikle evinizde, örneğin topuğunuzu dinlendirerek, çözüm bulmaya çalışabilir ve ağrınızı hafifletebilirsiniz. Eğer topuk ağrınız 2-3 hafta süresince azalmıyorsa, doktorunuzdan randevu istemelisiniz.
Aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız, bir an önce doktorunuzla görüşmelisiniz:

 • Ağrınız ciddi ve dayanılmaz ise
 • Ağrınız birdenbire başlıyorsa
 • Topuğunuzda kırmızılık varsa
 • Topuğunuzda şişlik varsa
 • Topuğunuzdaki ağrıdan dolayı yürüyemiyorsanız

Topuk Ağrısının Yol Açtığı Diğer Problemler Nelerdir?
Topuk ağrısı bazen sizi etkisizleştirip yatalak edebilir ve gündelik hareketlerinizi kötü etkileyebilir. Ayrıca yürüyüş şeklinizde değişikliklere sebep olabilir, bu da yürürken dengenizi kaybedip düşmenize yol açabilir ve diğer sakatlıklara davetiye çıkarabilir.

Topuk Ağrısı Tedavisi

Topuğunuz ağrıyorsa, evinizde rahatsızlığınızı biraz olsun azaltmak için birkaç yöntem deneyebilirsiniz..

Topuk Ağrısı Bitkisel Tedavisi

Çocuklarda ve Hamilelerde Topuk Ağrısı

15 yaşından sonra görülmesi çok nadir olan sever hastalığı (topuk ağrısı) kızlarda daha çok 8-10 yaşlarında, erkeklerde ise 10-12 yaşlarında görülür. Topuk kemiği (kalkeneus) arka-alt büyüme plağında bir zorlanmaya bağlıdır. Bu bölgedeki bursayı, aşil tendonunu (ayağın arkasındaki kalın kiriş) ve tendon yapışma yerini etkileyen bir hastalıktır.

Hamilelikte topuk ağrısının temel nedeni elbetteki hamilelik nedeni ile beden ağırlığın artması ve gün geçtikçe de daha fazla artıyor olması durumundan kaynaklanmaktadır. Bu başlı sebebi takiben, hamilelik oluşum döneminden sonra yanlış ayakkabı veya terlik seçimi, değişmekte olan kemik yapısı durumları, yürüyüş biçiminin şekilsel adım atma bozumları ve benzeri haller de eklendiği zaman, hamilelik dönemi eziyetli ve huzursuz bir dönem olarak yaşanmaktadır.

Yorumlar (3)

 1. Cidem

  Topuklarım çok ağrıyor ne yapmalıyım yardimci olsanız sevinirim ateş gibi oluyor yuruyemiyorum aşırı ağrıyor ayakta çalışıyorum bide yardimci olursaniz çok sevinirim

 2. Dilek

  Yıllardır topuk ağrısı çekiyorum ve sonunda tespit olarak topuk dikeni teşhisi konuldu. Özel topuk yaptırdım her yolu denedim fakat çok masraflı. Skechers’ın memory foam topuk tabanı kullanıyorum gayet memnunum öneririm herkese.

 3. emek çilingir

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Sonraki yazı yükleniyor...