Torasik Omurga Röntgeni: Neden Torasik Omurga Röntgeni İstenir?

Torasik Omurga Röntgeni: Neden Torasik Omurga Röntgeni İstenir?

Torasik omurga röntgeni, sırtın ortasındaki kemiklerde oluşan sorunları incelemek için kullanılan bir görüntüleme testidir. Röntgen, vücudunuzdaki organları, dokuları ve kemiklerin görüntülerinin elde edilmesi için az miktarda radyasyon kullanır. Omurga röntgeni anormalliklerin, yaralanmaların ya da kemik hastalıklarının teşhis edilmesine yardımcı olabilir. Omurga servikal, torasik ve bel olmak üzere üç kısma ayrılır. Bu bölümlerin her biri, birbirinin üstüne geçmiş kemiklerden oluşan farklı omur bölümlerinden oluşur. Servikal omurgada yedi omur ve boyun vardır. Servikal omurganın altında göğüs kafesinin hizasında 12 omurdan oluşan torasik omurga bulunur. Bel omurgasından sonra ise sakrum ve korkeks ya da kuyruk kemiği gelir. Omurganızla birlikte omuriliğinizde kemikler arasındaki boşlukları dolduran kıkırdak diskleri de bulunur. Bu diskler, vücudunuzun üst yarısının alt taraftan bağımsız bir şekilde dönebilmesini ve hareket edebilmesini sağlar. Vücudunuz ve beyniniz omurilikten geçen sinirleri kullanarak iletişim kurarlar.

Röntgen Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

Röntgen doktorların en hayati organları kontrol etmesine yıllardır izin veren kolay, hızlı ve etkili bir test yöntemidir. Riskleri olsada sağladığı faydalar göz önünde bulundurulduğunda yapılması tercih edilir.

Neye Dikkat Etmeliyim?

İşlem öncesi üzerinizde bulunan mücevherleri, gözlüğü, piercingi ve başka tüm metalleri çıkarmalısınız. Ve implant gibi vücudunuzda metal varsa doktorunuza bildirmelisiniz.

Hamileler Dikkat...

Hamile kişilerde röntgen, doğmamış bebeğe zarar verebileceğinden önerilmez. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bu durumu doktorunuza mutlaka bildirin.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Uygun görüldüğü takdirde Ortopedi ve Travmatoloji, Fizik Tedavi bölümleri doktorları sizi röntgen çektirilmesi konusunda yönlendirecektir.

Torasik Omurga Röntgeni Neden Yapılır?

Röntgen, doktorunuza sırt ağrınıza neden olabilecek kırıklarla oluşan acıları, hastalığı ve enfeksiyonların anlaşılmasına yardımcı olur. Röntgen doktorunuzun sırt ağrılarının nedenini araştırmak için kullanabileceği pek çok testten sadece biridir. MR, ultrason, kemik taraması ve tomografi de yapılabilir. Her test, doğru teşhis konulmasını ve uygun tedavi yönteminin seçilmesini sağlayan farklı bir görüntü verir.

Doktorunuz şu durumları detaylı bir şekilde inceleyebilmek için torasik omurga röntgeni isteyebilir:
Omuriliği etkileyen doğum kusurları
Kemik çıkkıntıları
Omurilik kemiklerinin yerinden çıkması
Fıtık
Alt omurilik yaralanmaları
Bel ağrısı
Multiple skleroz
Osteoartrit
Sinir sıkışması
Skolyoz
Kanser belirtileri

Torasik Omurga Röntgeninin Riskleri

Her röntgen sizi çok az miktarda radyasyona maruz bırakır. Bu radyasyon seviyeleri yetişkinler için güvenli olarak kabul edilir ve genellikle zararsızdır. Ancak, hamileyseniz ya da hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız bu durumu doktorunuza bildirin. Radyasyon seviyesi yetişkinler için düşük olarak görülse bile fetüs için güvenli sayılmaz.

Torasik Omurga Röntgeni için Nasıl Hazırlanılır?

Röntgen standart bir işlemdir ve neredeyse hiçbir hazırlık yapılması gerekmez. Röntgen için vücudunuzdaki mücevherleri çıkarmanız gerekmektedir. Mücevherler, röntgenle alınan görüntülerin yorumlanmasını güçleştirebilir. Vücudunuzda daha önceki rahatsızlıklardan dolayı implant yerleştirildiyse doktorunuza bildirin.

Kıyafetlerinizde bulunan düğmelerin ve fermuarların röntgeni etkilememesi için kıyafetlerin çıkarılması ve hastane önlüğü giyilmesi gerekir.

Torasik Omurga Röntgeni Nasıl Yapılır?

Röntgen, hastanenin radyoloji bölümünde ya da bu işlemleri yapan kliniklerde gerçekleştirilir. Tamamen hazır olduğunuzda radyolog doğru bir şekilde yerleşmenize yardımcı olacaktır.

Radyolog test sırasında sırt üstü, yüz üstü veya yan bir şekilde yatmanızı isteyebilir. Bazen görüntüler röntgen filmi ve sensörlerin bulunduğu özel bir levhanın önünde çekilebilir.

Radyolog gerekli şekilde durmanızı sağladıktan sonra çelik kola bağlı büyük bir kamera sırtınızın üstünden hareket eder. Bu kamera, sedyedeki filmi kullanarak omurganın görüntüsünü yakalar.

Görüntüler alınırken nefesinizi tutmanız ve hareketsiz kalmanız gerekir. Bunu yapmanız doktorunuz için mümkün olan en net görüntünün alınmasını sağlar.

Torasik Omurga Röntgeni Çekildikten Sonra

Radyolog düzgün görüntü aldıktan sonra normal kıyafetlerinizi giyip gününüze normal bir şekilde devam edebilirsiniz.

Röntgen sonuçları aynı gün çıkar. Radyologla birlikte doktorunuz görüntüleri yorumlar. Doktorunuz röntgenin gösterdiği şeye bağlı olarak nasıl ilerleneceğine karar verecektir. Doktorunuz kan tahlilleri ya da teşhis amaçlı yapılan diğer ölçüm yöntemlerini kullanarak daha kesin bir teşhis koyarak tedavinize başlayabilir.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...