TORCH Taraması Nedir?

TORCH Taraması Nedir?

TORCH taraması hamile kadınlarda enfeksiyonları tespit etmeye yönelik bir testler panelidir. Enfeksiyonlar hamilelik sırasında fetüse geçebilir. Bir enfeksiyonun erken tespiti ve tedavisi, yenidoğanlarda oluşabilecek komplikasyonları önleyebilir.

TORCH Taraması Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

TORCH taraması hamile kadınlarda enfeksiyonları tespit etmeye yönelik bir testler panelidir.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

TORCH taraması özel bir hazırlık gerektirmez. Ancak, bir TORCH taramasındaki virüslerden herhangi birinin bulaştığını düşünüyorsanız, doktorunuza söyleyin.

Testlerin panelinde aşağıdakiler bulunur:

 • Toksoplazmozis
 • Diğer (HIV, hepatit virüsleri, varicella, parvovirus)
 • Kızamıkçık (Alman kızamık)
 • Sitomegalovirüs
 • Herpes simpleks
 • Frengi

Bir doktor, bir kadın ilk doğum öncesi ziyaretini yaptığında genellikle TORCH taramasının bazı bileşenlerini rutin olarak gerçekleştirir. Bir kadın hamilelik sırasında bazı hastalıkların belirtilerini gösterirse diğer bileşenleri de yapabilirler. Bu hastalıklar plasentaya geçebilir ve yenidoğanda doğum kusurlarına neden olabilir. Bu koşullar şunları içerir:

 • Katarakt
 • Sağırlık
 • Zihinsel engel (ID)
 • Kalp sorunları
 • Nöbetler
 • Sarılık
 • Düşük trombosit seviyeleri

Testler bulaşıcı hastalıklara karşı antikorları araştırır. Antikorlar, virüsler ve bakteriler gibi zararlı maddeleri tanıyan ve yok eden proteinlerdir.

Spesifik olarak testler iki farklı antikoru tarar: immünoglobulin G (IgG) ve immünoglobulin M (IgM).

 • IgG antikorları, geçmişte bir enfeksiyon geçirdiğinizde ve artık akut hastalık olmadığında mevcuttur.
 • IgM antikorları, biri akut enfeksiyon sırasında mevcuttur.

Bir doktor, bir kadının belirti geçmişleriyle birlikte bu antikorları kullanarak fetüsün bir enfeksiyona maruz kalıp kalmadığını değerlendirir.

TORCH Taraması Tarafından Tespit Edilen Hastalıklar

TORCH Taramasının Riskleri Nelerdir?

TORCH viral taramaarı basit, düşük riskli kan testleridir. Delinme yerinde morarma, kızarıklık ve ağrı yaşayabilirsiniz. Çok nadir durumlarda delinme yarası enfekte olabilir. Bu riskler fetüs için geçerli değildir.

TORCH Taramasına Nasıl Hazırlanırım?

TORCH taraması özel bir hazırlık gerektirmez. Ancak, bir TORCH taramasındaki virüslerden herhangi birinin bulaştığını düşünüyorsanız, doktorunuza söyleyin.

Ayrıca aldığınız reçetesiz veya reçeteli ilaçlardan da bahsetmelisiniz. Doktorunuz, belirli ilaçları almayı bırakmanız veya testten önce yemek yemekten ve içmekten kaçınmanız gerektiğini size söyleyecektir.

TORCH Taraması Nasıl Yapılır?

Bir TORCH taraması küçük bir kan örneği almayı içerir. Kan genellikle kolunuzda bulunan bir damardan alınır. Bir laboratuara gideceksiniz ve bir sağlık uzmanı kan almayı gerçekleştirecek. Alanı temizlerler ve kan almak için bir iğne kullanırlar. Kanı bir tüpte veya küçük bir kapta toplarlar.

Kan alınırken keskin bir çimdik veya acı hissi hissedebilirsiniz. Daha sonra genellikle çok az kanama olur. Çekme işlemi tamamlandıktan sonra delinme bölgesine hafif bir bandaj uygularlar.

TORCH Taraması Sonuçlarımın Anlamı Nedir?

TORCH taraması sonuçları bulaşıcı bir hastalığınız olup olmadığını veya yakın zamanda bir tanesinin olmuş olup olmadığını gösterir. Ayrıca kızamıkçık gibi bazı hastalıklara önceden aşı yaptırmaktan bağışıklığınız olup olmadığını da gösterebilir.

Sonuçlar “pozitif” veya “negatif” olarak adlandırılır. Pozitif bir test sonucu taramada yer alan enfeksiyonlardan biri veya daha fazlası için IgG veya IgM antikorlarının bulunduğu anlamına gelir. Bu şu anda geçirmiş olduğunuz, geçmişte geçirdiğiniz veya daha önce hastalığa karşı aşı olduğunuz anlamına gelebilir. Doktorunuz test sonuçlarını açıklayacak ve her birinin ne anlama geldiğini sizinle birlikte inceleyecektir.

Olumsuz bir test sonucu, aşılanmanız gereken bir hastalık olmadığı sürece, genellikle normal kabul edilir. Bu antikor tespit edilemediği ve mevcut veya geçmiş enfeksiyon olmadığı anlamına gelir.

Güncel veya yeni bir enfeksiyon olduğunda IgM antikorları mevcuttur. Yenidoğanlar bu antikorlar için pozitif testler yaparsa, mevcut bir enfeksiyon en olası nedendir. Hem IgG hem de IgM antikorlarının yenidoğanda bulunması durumunda, bebekte aktif bir enfeksiyon olup olmadığını doğrulamak için ek testler yapılacaktır.

Hamilelik sırasında IgM antikorları için pozitif test çıkarsa, bir enfeksiyonu onaylamak için daha fazla test yapılacaktır.

Hamile bir kadında IgG antikorlarının varlığı, genellikle geçmiş bir enfeksiyon veya bağışıklığı gösterir. Aktif bir enfeksiyon sorunu varsa, birkaç hafta sonra ikinci bir kan testi yapılır, böylece antikor seviyeleri karşılaştırılabilir. Seviyeler artarsa, enfeksiyonun yeni olduğu veya şu anda mevcut olduğu anlamına gelebilir.

Bir enfeksiyon bulunursa, doktorunuz hamileliğe özgü bir tedavi planı oluşturacaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...