Total Diz Replasman Cerrahisinin Riskleri ve Komplikasyonları

Total Diz Replasman Cerrahisinin Riskleri ve Komplikasyonları

Diz replasmanları ana cerrahi olarak ortaya çıkmıştır. Araştırma ve Kalite Ajansı’na göre (AHRQ) 2009 yılında 600 bin üzerinde prosedür yapılmıştır. Bu rakama göre 2030 yılında sayının milyonlara ulaşması bekleniyor. Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi (AAOS) ciddi komplikasyonlar meydana vakaların yüzde 2'den az olduğunu söylüyor. Bununla birlikte ameliyathaneye girmeden önce risklerin farkında olmak hala önemlidir.

Diz Replasmanı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

Diz replasmanı, ciddi diz eklemleri hastalıklarında dizdeki ağrıyı azaltır ve yeniden işlevselliğinin kazandırılmasına yardımcı olur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Sigara içiyorsanız, uyuşturucu ve alkol tüketiyorsanız anestezi uzmanınıza danışın. Bunlar sizi anestezi ile ilgili problemler için daha fazla risk altına sokabilir.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dizle ilgili sıkıntılar için Ortopedi Ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Toplam diz replasmanı (TKR) için 30 günlük veya %0,25’lik ölüm oranı vardır. Bu, bu ameliyatı geçirenlerin %99,75’inin tedaviden geçtiği anlamına gelir. İngiltere’deki araştırmacılar, The Bone & Joint Journal’da 10 yıllık bir süre boyunca TKR’si olan yaklaşık 2.500 kişiye baktıklarını bildirdi. %99’unun en az bir yıl yaşadığını gördüler. Beş yıl sonra yüzde doksan hayattaydı. %84’ü 10 yıl sonra hala yaşıyordu. Genel olarak mortalite oranları ameliyatı takip eden 30 ila 90 gün içinde en yüksektir.

TKR sonrası hastanede kalış süresinde nispeten az sayıda komplikasyon ortaya çıkmaktadır. Healthline bu komplikasyonlara daha yakından bakmak için 1,5 milyondan fazla Medicare ve özel sigortalı kişiyle ilgili verileri analiz etti. Bu analize dayanarak, TKR geçirenlerin %4,5’i ve 65 yaşın altında olmaları bu süre zarfında komplikasyonları yaşıyor. Ancak, aynı veri seti komplikasyon oranının yaşlı yetişkinler için iki kattan fazla olduğunu gösterdi.

İnsanların yaklaşık %1’i ameliyat sonrası enfeksiyon kapar. Aynı grup için aynı gün ölüm oranı son derece nadirdir (% 0,001). Kan pıhtıları çoğu ortopedik ameliyatta olduğu gibi risk taşır, ancak yaygın koruyucu önlemler risklerini azaltmıştır. İnsanların %2’sinden azı bu riske sahip. Osteoliz vakaları da, plastik veya metal fragmanları diz implantından vücuda salınır ve inflamasyona neden olur, aynı zamanda nadirdir.

Ancak, bu prosedür olası komplikasyonlar ile birlikte gelir.

Anestezi Komplikasyonları

Bir cerrah sizi derin bir uykuya sokmak veya bacağınızı uyuşturmak için genel veya bölgesel anestezi kullanabilir. Bu yüzden ameliyat sırasında herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz. Modern anestezi genellikle güvenlidir, ancak yan etkilere ve olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Bazı nadir durumlarda ölümcül olabilir.

Genel anestezi, bazı kişilerde düzensiz bir kalp atımına da neden olabilir.

Aldığınız reçetelerin veya reçetesiz ilaçların cerrahi müdahaleye müdahale etmediğinden emin olmak için ameliyat öncesi tıbbi geçmişinizi gözden geçirmelisiniz.

Kan Pıhtıları

Bacaklarda meydana geldiklerinde kan pıhtıları için kullanılan tıbbi terim derin damar trombozudur (DVT). Akciğerlerdeki pıhtılara pulmoner embolizm (PE) denir. Cerrahi ya da herhangi bir yaralanma bir kan pıhtısı riskini artırır. Çünkü vücudunuz kanamayı durdurmaya ve cerrahi yarayı kapatmaya çalışırken pıhtılaşma süreci uyarılır. Bir pıhtı normal olarak kan hücreleri ve pıhtılaşma faktörleri tarafından bir iyileşme yarası üzerinde koruyucu bir yara izi oluşturmak için birlikte hareket edecektir. Cerrahi prosedür kan damarlarında hata oluşturacak şekilde pıhtıları uyarır, bu da kanın normal akışını engelleyebilir.

Diz replasmanları gibi ortopedik ameliyatlar özellikle kan pıhtılarına neden olabilir. Kan pıhtıları tipik olarak ameliyattan sonraki iki hafta içinde ortaya çıkar, ancak birkaç saat içinde veya ameliyathanede de olabilirler. DVT’nin neden olduğu pıhtılar, hastaneden taburcu edilmenizi birkaç gün geciktirebilir.

Healthline’ın medikal bakım ve özel tazminat talepleri analizine göre insanların %3’ten azı hastanede kaldıkları süre boyunca DVT’yi rapor ettiler. Cerrahiden 90 gün içinde DVT %4’ten az rapor edildi.

Bacaklarda bulunan pıhtılar nispeten küçük bir risktir. Bununla birlikte vücuttan kalbe ya da akciğere kaçıp giden bir pıhtı, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Nadir durumlarda ölümcül olabilir. Sizin ve doktorunuzun tartışabileceği birkaç önleyici tedbir vardır:

 • Kan inceltici ilaçlar. Doktorunuz muhtemelen ameliyat sonrası pıhtı riskini azaltmak için warfarin (Coumadin), heparin, enoksaparin (Lovenox), fondaparinux (Arixtra) veya aspirin gibi ilaçlar almanızı tavsiye edecektir. Bu ilaçların neden olduğu yan etkileri anlamak için doktorunuzla konuşun.
 • Dolaşımın iyileştirilmesi için teknikler. Doktorunuz, kan dolaşımını artırmak ve pıhtıların oluşmasını önlemek için destek çorapları, alt bacak egzersizleri, baldır pompaları veya bacaklarınızı kaldırma gibi tedaviler önerebilir.

Ameliyattan önce pıhtılaşma risk faktörlerinizi tartıştığınızdan emin olun. Sigara veya obezite gibi bazı durumlar riskinizi artırır.

Son olarak, bir kan pıhtısının belirtileri ve semptomları hakkında cerrahınızla konuşun, böylece hastaneden ayrıldıktan sonra kendinizi izleyebilirsiniz. AHRQ kan pıhtılarının önlenmesi, semptomları ve tedavisi hakkında ek bilgi sağlar.

Enfeksiyon

Diz replasmanından sonra enfeksiyon geçirenlerin sayısı çok düşüktür (bilgisayar destekli cerrahi oranları daha da düşüktür). Healthline’ın Medicare ve özel tazminat talepleri analizine göre hastaların %1,8’inin ameliyattan sonraki 90 gün içinde bir enfeksiyon geliştirdiği bildiriliyor.

İşlem sırasında diz eklemi ortaya çıktığı için, cerrahi ekip enfeksiyonları önlemek için ciddi önlemler alır:

 • Hastaneler, tipik olarak, havadaki parçacıkları sınırlayan cerrahi odalar için özel hava filtreleri kullanırlar.
 • Cerrahlar ve yardımcıları, ameliyathanenin sterilite standartlarını karşılamak için koruyucu kıyafet giyme konusunda sıkı bir prosedür izlerler.
 • Cerrahi aletler ve implantların hepsi ameliyathaneye girmeden önce sterilize edilir.
 • Doktorunuz ayrıca enfeksiyondan korunmaya yardımcı olmak için ameliyat öncesinde, sırasında ve sonrasında antibiyotik reçete edecektir.

Romatoid artrit veya diyabet hastaları işlemi izleyen haftalarda daha büyük bir enfeksiyon riskine sahiptir. Araştırmacılar değişmiş bağışıklık sistemi nedeniyle daha yüksek komplikasyon ve ölüm oranlarına sahip olduklarına inanmaktadır.

Ayrıca, diz ameliyatı sırasında vücudunuzun başka bir yerinde bir enfeksiyon varsa, örneğin ağzınızda, böbreklerde veya prostatta, dizinizde veya hatta yıllar sonra enfeksiyona neden olabilir.. TKR’nizden birkaç ay sonra başka tıbbi prosedürler geçirdiyseniz veya doktorunuza başvurmayı planlıyorsanız doktorunuzla konuşun.

Transfüzyondan Kaynaklanan Komplikasyonlar

Zaman zaman TKR prosedürünü takiben bir kan transfüzyonu gereklidir. Kan transfüzyonu alırsanız transfüzyon sırasında uyumsuz bir kan eşleşmesi nedeniyle hasta olmanız için küçük bir risk vardır.

Kan bankaları AIDS ve Hepatit B ve C gibi tüm potansiyel enfeksiyonları ve hastalıkları düzenli olarak tararlar. Son derece nadir durumlarda ise, bu koşullar fark edilmez.

Bu nadir de olsa, alerjik bir reaksiyona veya verici kanına hemolitik transfüzyon reaksiyonu denen bir reaksiyona sahip olmak mümkündür.

Bir olumsuz transfüzyon reaksiyonunun belirtileri ve semptomları genellikle 24 saat içinde ortaya çıkar.

Bu reaksiyonların belirtileri şunları içerir:

 • kurdeşen
 • ateş
 • titreme
 • nefes darlığı
 • kırmızı idrar

Bazı hastaneler ameliyattan önce kendi kanınızı almanızı ister. Cerrahınız ameliyat sırasında kanınıza ihtiyaç duyabileceğini düşünürse, kendi kanınızı önceden vermeniz önerilir.

Metal Bileşenlere Karşı Alerji

Bazı insanlar yapay diz ekleminde kullanılan metale tepki verebilir. İmplantlarda kullanılan metal malzemeler tipik olarak titanyum veya kobalt-krom bazlı alaşımdan yapılır. Muhtemelen bir metal alerjiniz varsa biliyorsunuzdur. Eğer öyleyse, cerrahınıza ameliyattan önce alerjiden iyi bahsetmiş olduğunuzdan emin olun. Emin değilseniz, konuyu cerrahınızla veya sağlık ekibinizle görüşmek için zaman ayırın.

Yara ve Kanama Komplikasyonları

Yarayı kapatmak için kullanılan dikişler veya zımbalar yaklaşık iki hafta sonra tipik olarak çıkarılır.

Ancak bazı potansiyel komplikasyonlar var:

 • Yaralar bazen iyileşmek için yavaş olabilir ve ameliyattan birkaç gün sonra kanama komplikasyonları ortaya çıkabilir. Hastane personeli, bulunduğunuz süre boyunca yaranızı izleyecektir. Kan inceltici problemlere katkıda bulunabilir. Cerrahın yarayı yeniden açması ve sıvıyı boşaltması gerekebilir.
 • Ayrıca dizinin arkasındaki sıvı birikimi olan Baker’s kistini deneyimleyebilirsiniz. Bu, sıvıyı çıkarmak için bir iğne ile boşaltma gerektirebilir.
 • Cilt düzgün bir şekilde iyileşmezse, deri greftine ihtiyacınız olabilir.

Arter Yaralanmaları

Bacağın ana arterleri doğrudan diz arkasında olduğundan, bu damarların zarar görmesi konusunda küçük bir risk vardır. Bir vasküler cerrah hasar varsa genellikle arterleri onarabilir.

Sinir Veya Nörovasküler Hasar

Sinirlerin hasar görmesi de yaygın değildir. Bununla birlikte, sonradan hissiz hissetmek için ayağa giden kaslarla ilişkili sinir veya kan damarları için mümkündür. Sorun genellikle sinirler ve doku iyileştikçe birkaç ay sonra kaybolur.

Dizde Sertlik Ve Hareket Kaybı

Yara dokusu veya diğer komplikasyonlar bazen dizdeki hareketi etkileyebilir. Bu problem genellikle özel egzersizler veya fizik tedavi ile çözülebilir. Artrofibroz adı verilen şiddetli sertlik vakaları takip prosedürünü gerektirebilir, bu yüzden yara dokusu kırılabilir veya diz içindeki protez ayarlanabilir.

Protez Problemleri Ve İmplant Yetersizliği

Herhangi bir eklem replasman cerrahisi ile ilgili bir başka risk,uygunsuz yerleştirme veya implantın arızalanmasıdır. Örneğin, yapay dizkapağı cerrahi sonrası doğru bir şekilde izlenemeyebilir – başka bir deyişle, yeni diziniz doğru eğilmeyebilir.

Bir başka olası implant problemi, protezin uzun vadede kemikten gevşeyebilmesidir. Bu olursa, bir ayarlama gerektirir.

Suni dizdeki diğer parçalar ayrıca polietilen bileşenleri de dahil olmak üzere aşınabilir veya kırılabilir.

Bu başarısızlıklar çok nadirdir. Healthline’ın temel bakım ve özel tazminat talepleri analizine göre hastaların sadece %0.7’si hastanede kaldıkları süre boyunca mekanik komplikasyonlar yaşamaktadır. Çoğu başarısızlık, cerrahinin haftaları içinde meydana gelir. Bu olduğunda, sorunu düzeltmek için genellikle bir ameliyat gereklidir. Bu ameliyat revizyon ameliyatı olarak adlandırılır.

Ayrıca, mekanik arıza dışındak aşağıdaki nedenlerden dolayı bir revizyon gerekli olabilir:

 • enfeksiyon
 • devam eden ağrı
 • diz sertliği
 • giyinmek
 • kararsızlık
 • implant veya mekanik bileşenlerin gevşemesi

Temel bakımda elde edilen verilerin analizi 90 gün içinde ortalama revizyon cerrahisi oranının %0,2 olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, oran 18 ayda yaklaşık %3,7’ye yükselmektedir.

Ayrıca, birkaç yıl boyunca implantın uzun süreli aşınması ve gevşemesi de söz konusu olabilir. 2011 yılında The Bone & Joint Journal’da yayınlanan dünya çapındaki ortak kayıt veritabanlarının bir meta-analizine göre, uzun vadeli revizyon oranı beş yıl sonra yüzde 6 ve 10 yıl sonra yüzde 12’dir.

Kilonuzu koruyarak gelecekteki sorunları azaltabilirsiniz. Ayrıca, koşu, atlama, mahkeme sporları ve yüksek etkili aerobik gibi eklem üzerinde çok fazla stres yaratabilecek aktivitelerden de kaçınmalısınız.

TKR’lerle ilişkili yüksek güvenlik ve başarı derecesine rağmen, ameliyattan önce yararları ve riskleri bilmek önemlidir. Ancak o zaman doğru kararı verebilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...