Total Diz Replasmanından Önce

Total Diz Replasmanından Önce

Total diz replasmanına (TKR) olmak tipik doktor ziyaretinden çok farklıdır. Hem ameliyattan hemen sonra hem de gelecek yıllar boyunca hayatınız üzerinde karmaşık bir etkisi olacak ciddi bir eylemdir. Göreviniz önceden yapmak için zaman ayırmak önemlidir. Ameliyatınızdan en iyi sonucu elde etmek için adım adım ilerleyin.

Total Diz Replasmanı Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

 • Dikkat
 • Normal
Ne İçin Yapılır?

Diz replasmanı, ciddi diz eklemleri hastalıklarında dizdeki ağrıyı azaltır ve yeniden işlevselliğinin kazandırılmasına yardımcı olur.

Riskleri Nelerdir?

Enfeksiyon, diz sertliği, bacak damarlarında veya akciğerde kan pıhtılaşması, kalp krizi, inme, sinir hasarı gibi nadir de olsa riskleri vardır.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Dizle ilgili sıkıntılar için Ortopedi Ve Travmatoloji bölümüne gidilir.

Ameliyat ve Giriş Öncesi Testi

Diz replasmanı ile ilerlemeye karar verdikten sonra ameliyat öncesi değerlendirme ve test yaptırmanız gerekir. Tıbbi ekibiniz ameliyat için uygun bir aday olup olmadığınızı belirleyecektir. Herhangi bir potansiyel komplikasyonu belirleyeceklerdir. Bu işleminizin başarılı olmasına yardımcı olur.

Prosedürünüzden bir veya iki hafta önce büyük olasılıkla pread testi (PAT) yapacaksınız.

Bu test şunları içerebilir:

 • fizik muayene
 • detaylı anket
 • anemi ekarte etmek için tam kan sayımı
 • idrar tahlili testi
 • kanınızın normal olarak pıhtılaşıp kurulamayacağını belirlemek için pıhtılaşma testi
 • böbreklerin, karaciğer ve elektrolit durumunun temel metabolik analizi

Kalbinizin sağlıklı olduğundan emin olmak için bir elektrokardiyogram (EKG) alabilirsiniz.

Ayrıca sağlık geçmişinizi gözden geçirmek için bir anestezi uzmanı ile görüşebilirsiniz. Hangi anestetiklerin sizin için en uygun olduğunu belirlemek için test yaptırırlar. Anestezi uzmanı, ameliyat sırasında sizi bilinçsiz hale getiren genel anestezi kullanmaya karar verebilir. Diğer bir seçenek ise, uyanık olduğunuz, ancak belden aşağıya ağrı hissetmediğiniz spinal veya epidural anestezidir.

Doktorunuz dizinizin durumunu tam olarak anlamak için X-ışınları ve muhtemelen MRI taraması isteyecektir. Bu görüntüler doktorunuzun dizinizle ilgili ayrıntıları görmesine yardımcı olacaktır. Sonuçlar, implantınızın boyutlandırılması ve yerleştirilmesi konusunda doğru karar vermelerine yardımcı olacaktır. Görüntüler aynı zamanda en iyi cerrahi yaklaşımı belirlemede yardımcı olacaktır.

İlaç ayarlamaları

Herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız doktorunuz reçetenizi ayarlamak isteyebilir. Ayrıca, ameliyatın daha sorunsuz ilerlemesini sağlamak için antikoagülan gibi yeni ilaçlar da yazabilirler. Ameliyatın önemli bir yan etkisi özellikle zayıflamış bağışıklık sistemi olanlarda enfeksiyondur. Ayrıca ameliyat sonrası enfeksiyonlara karşı profilaksi olarak da antibiyotik almak olasıdır.

İşlemden bir hafta önce nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAID) olarak bilinen tüm aspirinleri veya diğer ilaçları almayı bırakmalısınız. Buna naproksen (Aleve) veya ibuprofen (Motrin, Advil) dahildir. Herhangi bir acı veya rahatsızlık için asetaminofen (Tylenol) alabilirsiniz. Bu adım ameliyat sonrası kanama komplikasyonlarınızın olmaması içindir.

Diğer hazırlıklar

Doktorunuz sizinle kan bankacılığı hakkında konuşabilir. Kan bankacılığı ameliyattan önce kendi kanınızın çekilmesi ve saklanması anlamına gelir, böylece operasyon sırasında transfüzyon gerekli ise kullanılabilir. TKR olacak kişilerin yaklaşık yüzde 20’sinde transfüzyon gerekmektedir. Ameliyattan önce kendi kanınızı verememeyi tercih ederseniz ya da ameliyattan önce transfüzyona ihtiyacınız varsa, kan grubunuza uyan bir kan bankasından kan alacaksınız.

Doktorunuz ya da fizyoterapistiniz ayrıca ameliyattan önce kas güçlendirme programına katılmanızı isteyebilir. Ortopedik Cerrahi Akademisi  fizik tedaviye başlar ve ameliyattan önce onların kasları daha hızlı ve daha iyi iyileşme elde güçlendirir. Artan kas vücudunuzun implanta uyum sağlamasına yardımcı olur ve rehabilitasyona daha iyi dayanır.

Ameliyattan önce yaptığınız egzersizler vücudunuzu daha güçlü hale getirerek ve iyileşmenizi sağlayarak rehabilitasyonunuza yardımcı olacaktır. Bunlar arasında ameliyattan sonra koltuk değneklerinin yanı sıra bacaklarınızı güçlendirmek için egzersizler yapmanıza yardımcı olmak için üst vücut gücünüzü arttırmaya yönelik egzersizler de vardır.

Denemek isteyebileceğiniz alıştırmalar şunları içerir:

 • ayak bileği pompaları ve daireler
 • uyluk sıkma
 • topuk kaydırma
 • bacak kaydırma
 • uzanır halde tekmeler
 • düz bacak zamları
 • diz virajlı
 • oturan tekmeler
 • sandalye şınavı

Cerrahınız ayrıca prosedürü iyice açıklayan bir sınıfa katılmanızı isteyebilir. Sınıf diz değiştirme sürecinin her aşamasında neler olacağını anlamanıza yardımcı olacaktır. Eğitimli hemşireler genellikle bu sınıfları öğretir ve sınıf planlanan hastanede ağırlanabilir. Ayrıca, taburculuktan taburcu olmaya kadar tüm adımları açıklayan bir DVD de alabilirsiniz.

Görünüş

Cerrahınızın ofisi genellikle ameliyatı prosedürü kabul ettiğiniz tarihten itibaren dört ila altı hafta arasında planlayacaktır. Beklemek iyi bir şeydir. Bu zamanı hem fiziksel hem de zihinsel olarak hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi iyileşme kolay değildir. Bazı ağrı ve rahatsızlık bekleyebilirsiniz. Ayrıca hareket etme konusundaki sınırlı yeteneğinizin üzerinde bir hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. TKR yaptırmış kişilerin deneyimlerini öğrenmek neyin beklediğine dair iyi bir fikir edinmeye yardımcı olabilir.

İşler zorlaştığında, bir kez daha favori aktivitelerinize katılabilme ödülünüze odaklanın. Doğru hazırlık ile daha hızlı ve sorunsuz bir kurtarma için olasılıkları artırabilirsiniz.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...