Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB): Günlük Aktivitelerinizi Etkiliyorsa…

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB): Günlük Aktivitelerinizi Etkiliyorsa…

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) travmatik bir olayı deneyimledikten veya tanık olduktan sonra ortaya çıkan zayıflatıcı bir anksiyete bozukluğudur. Olay gerçek veya algılanan bir yaralanma veya ölüm tehdidini içerebilir. Bu doğal bir felaket, savaş, saldırı, fiziksel veya cinsel istismar veya başka bir travmayı içerebilir. İlk olarak “savaş bunalımı” ya da “savaş yorgunluğu” olarak adlandırılan TSSB, son zamanlarda, rahatsızlığı olan çok sayıda savaş gazisi nedeniyle kamuoyunun dikkatini çekmiştir. Ancak TSSB herhangi bir yaşta olan herkesin başına gelebilir. Tehdit olaylarına maruz kaldıktan sonra beyindeki kimyasal değişikliklere bir tepki olarak ortaya çıkabilir. TSSB bir karakter bozukluğunun veya zayıflığının bir sonucu değildir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) Kısaca

Yaşam editörleri tarafından hazırlanan hastalık kartlari ilgili hastalığa ait en çok merak edilen sorulara kısaca yanıt verir.

  • Dikkat
  • Normal
Endişelenmeli miyim?

TSSB olan kişilerde yüksek tehlike duygusu vardır. Doğal “savaş ya da kaç” tepkisi hasarlıdır, bu da onların güvenli durumlarda bile stresli veya korkulu hissetmelerine neden olur.

Neye Dikkat Etmeliyim?

Semptomlarınız günlük aktivitelerinizi engelleyecek kadar ciddi durumda ise ihmal etmemelisiniz.

Hangi Doktora/Bölüme Gidilir?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu için Psikiyatrist yada Psikolog yardımı almalısınız.

TSSB Belirtileri Nelerdir?

TSSB belirtileri normal aktivitelerinizi ve işlev yeteneğini bozabilir. Semptomlar travmayı hatırlatan kelimeler, sesler veya durumlar tarafından tetiklenebilir.

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre belirtiler aşağıdaki gruplara ayrılmaktadır:

TSSB Nasıl Teşhis Edilir?

TSSB tanısı koymak için özel bir test yoktur. Bu durumun teşhis edilmesi zor olabilir çünkü bozukluğu olan kişiler travmayı veya semptomlarını hatırlamaya veya tartışmaya isteksiz olabilir. TSSB’yi teşhis etmek için en uygun nitelikte olan bir akıl sağlığı uzmanıdır. Bu uzmanlar arasında psikiyatristler ve psikologlar bulunmaktadır.

TSSB tanısı, aşağıdakilerin tümünü bir ay veya daha uzun bir süre boyunca deneyimlemeyi gerektirir.
TSSB Tanısı
En az bir yeniden deneyim belirtisi
En az bir kaçınma belirtisi
En az iki uyarılma ve reaktivite belirtisi
En az iki biliş ve ruh hali belirtisi
Semptomlarınız günlük aktivitelere müdahale edecek kadar ciddi olmalıdır. Bu faaliyetler arası işe ya da okula gitmek ya da arkadaş ve aile üyeleri ile birlikte olmaktır.

Kaynak: Healthline

Yorumlar (0)

Sonraki yazı yükleniyor...